חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מתלוננים על מערכת התכנון ומייבשים אותה

26/07/2011

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג במסיבת עיתונאים מתוקשרת (יום שלישי, 27.7.11) את תכניתו לפתרון מצוקת הדיור. בין השאר, ציין ראש הממשלה את החוק להאצת הבניה, הידוע יותר בשם "חוק הוד"לים", ואת הרפורמה בתכנון ובבנייה כמקור לפתרון שינמיך את גובה להבות המחאה אותן ניתן לראות בימים אלה ברחובות רוב עריה של ישראל.

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, הגיב לאחר הצגת התכנית: "ראש הממשלה מתלונן כי מערכת התכנון היא מערכת ביורוקרטית, המעכבת את הפיתוח, בעוד הממשלה שבראשותו מייבשת את מוסדות התכנון, הן בתקציבים והן בכוח אדם – אין מנהל למינהל התכנון כבר 10 חודשים ואין מתכנן למחוז מרכז כבר 8 חודשים.

"לכן, לא ניתן להלין על מערכת התכנון בעוד הוא עצמו דואג לייבושה. המשמעות של הצעדים החדשים עליהם הכריז ראש הממשלה נתניהו תהיה בנייה מיותרת בשטחים פתוחים, תוך עקיפת מוסדות התכנון, על חשבון השטחים הפתוחים ואיכות החיים של כולנו.

על ראש הממשלה לשחרר ולפתוח חסמים ל-160 אלף יחידות המאושרות כבר היום ולקדם את הרפורמה בתחום הרישוי, על מנת ליצור מלאי גדול של דירות, שיאפשר את הורדת המחירים, מבלי לפגוע באזרחי המדינה".

חוק הוד"לים יעלה ביום שני הקרוב (1.8.11), כך מסתמן, להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. כזכור, על אף המחאה החריפה והמצוקה, החוק עולה להצבעה כאשר המילים "דיור בר השגה" מופיעות בו אך ורק ככותרת, ללא הגדרת המושג וציון דרכים לקיים אותו ויעדים לעמוד בהם. עובדה זו מחזקת את התחושה כי מדובר יותר בספין ופחות בפיתרון אמיתי למצוקותיהם של אזרחי ישראל.

ביום שני השבוע (25.7.11) נערך בכנסת כנס רב משתתפים למען דיור בר השגה ונגד חוק הוד"לים בעקבות מחאת הדיור. הכנס התקיים ביוזמת המטה לתכנון אחראי, בו חברה החברה להגנת הטבע, בשיתוף השדולה הסביבתית-חברתית והשדולה למען השלטון המקומי. בכנס השתתפו למעלה מ-15 חברי כנסת (מהאופוזיציה בלבד), ראשי השלטון המקומי, ראשי ערים ומועצות מקומיות, נציגי מחאת האוהלים, ונציגי הארגונים הסביבתיים והחברתיים החברים במטה לתכנון אחראי. לחצו כאן לקריאה על הכנס.

כתבות נוספות שיעניינו אותך