חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מחאת האוהלים: אומרים לא לחוק הווד"לים

19/07/2011

נתניהו, אל תעשה ספין על גב מחאת האוהלים!

 ראש הממשלה נתניהו אומר שחוק הווד"לים (ועדות דיור לאומיות), חוק שאין בו ולו מילה אחת הנוגעת לדיור בר השגה, הוא הפתרון לבעיית הדיור והמענה למחאת האוהלים. החוק להאצת הליכי בנייה אושר היום (שלישי, 19.7.11) לקריאה שנייה ושלישית ובשבוע הבא הוא יועבר לאישור מליאת הכנסת. הוא מוצג כפתרון חירום, אבל אנחנו יודעים שאי אפשר להסתיר עובדות עם ספינים: 

אין מחסור בדירות מאושרות לבניה: בישראל ישנן 160,000 דירות מאושרות לבניה ועוד 280,000 דירות בהליכי תכנון | קשה להאמין, אבל מנהל מקרקעי ישראל פרסם כבר בשנת 2010 כי בנייתן של 160 אלף דירות שכבר אושרו לבניה תקועה ומספר גבוה בהרבה של דירות נמצא כבר עתה בהליכי תכנון.

אין מחסור בקרקעות: כמעט 1,000,000 דונמים מאושרים לפיתוח | צוות המעקב והבקרה של תמ"א 35 (תכנית המתאר הארצית המשולבת לבניה, פיתוח ושימור) מצא כי בתכניות המתאר המחוזיות קיים מלאי קרקע תכנוני המאושר כבר לבניה בהיקף של קרוב למיליון דונם, כלומר יותר מהיקף השטח הבנוי כיום בישראל כולה!


לא ניתן לעשות ספין על המחאה. צילום: דב גרינבלט

בניית הדירות ופיתוח הקרקעות תקועים בגלל סיבות שהחוק החדש לא נותן להן פתרון | אז למה לא בונים את כל הדירות האלה כבר עכשיו? בעיקר בגלל ביורוקרטיה ממשלתית. מנהל מקרקעי ישראל מפרט את החסמים שמונעים את הבניה ואת אישור התכניות שנמצאות כבר בהליכים, כמו מחסור כוח אדם במוסדות התכנון ומחסור בביקושים (בפריפריה בעיקר), אך חוק הוד"לים כלל אינו פותר את הבעיות הללו!

נתניהו מעכבר כבר שנתיים פתרון לבעיות הדיור | ארגונים חברתיים וסביבתיים לוחצים מזה שנתיים על נתניהו שיפעל לשחרור הדירות הקרקעות האלו ולהאצת הבנייה. במקום לשחרר את הפקק נתניהו מנסה לדחוף בכל הכוח תכנית שתמחק מוסדות תכנון, תעביר קרקעות ציבוריות ליזמים ובעלי הון ותגרום לנזק חברתי וסביבתי - מבלי לתת מענה אמיתי למצוקת הדיור! לא רק שהרפורמה לא תביא לירידה במחירי הדיור, אלא שאנחנו גם נשלם עליה מחיר כבד באיכות החיים ואיכות הסביבה בישראל. בחוק הוד"לים אין ולו מילה אחת שנוגעת לדיור בר השגה.

כוחות השוק לא יוזילו את מחירי הדיור | כדי ליצור היצע דירות שיהיו בהישג ידם של אזרחי ישראל, על המדינה להפשיל שרוולים ולקדם בנייה ציבורית להשכרה או למכירה. במקביל, יש לחזק את יעילות מוסדות התכנון על ידי הגדלת כוח האדם ולא להתייחס אליהם כאל מכשול ביורוקרטי. על קיצורי הדרך נשלם ביוקר.

חוק הוד"לים הוא רק פרומו לרפורמת "הולילנד" ההרסנית בחוק התכנון והבניה | הממשלה ממשיכה לקדם את חוק התכנון והבניה החדש, העתיד לשנות את דמותה של ישראל מבחינה סביבתית וחברתית. אישור החוק יגרום לפגיעה בדמוקרטיה, בשכבות החלשות, בשטחים הפתוחים ובסביבה. מה כוללת הרפורמה? שינוי הרכב הועדות שיעניק רוב אוטומטי לפוליטיקאים ויחזק קשרי הון שלטון, ביטול זכות הערר של האזרח הקטן, מתן סמכויות נרחבות לשר הפנים וביטול מנגנון השמירה על השטחים הפתוחים. עוד על הרפורמה


בצילום: דוגמה לתוצר נדל"ני של קשרי הון שלטון.
רפורמת הולינד עלולה להוליד עוד פירות באושים כאלה.

לחצו כאן לקריאת מאמרה של איריס האן, מנהלת המחקר והפיתוח במכון דש"א, בנושא חוק הווד"לים

לחצו כאן לקריאת נייר העמדה של החברה להגנת הטבע שהוגש לחברי הכנסת

לא קונים את הספין של נתניהו – מתנגדים לחוק הוד"לים.

יש מה לעשות. הצטרפו למאבק עכשיו:

מחאת האוהלים עולה לכנסת כדי להתנגד לספין של חוק הוד"לים.

ביום ראשון הקרוב, 24.7.11, החל מ-12 בצהריים.

לעמוד האירוע בפייסבוק לחצו כאן

ביום שני הקרוב מציפים את הכנסת - הציבור מוזמן לדיון על חוק הוד"לים:

החברה להגנת הטבע והמטה לתכנון אחראי מזמינים אותך לכנסת, לכנס בנושא ההשפעות החברתיות והסביבתיות של חוק הוד"לים. הכנס יתקיים בשיתוף השדולה הסביבתית-חברתית והשדולה לקידום השלטון המקומי, ובהשתתפות שרים וחברי כנסת.

בואו להשמיע את קולכם

חשוב: הכניסה לכנסת וההשתתפות בכנס מותנים בהרשמה מראש

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו כאן

לעמוד האירוע בפייסבוק לחצו כאן

כתבות נוספות שיעניינו אותך