חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

רפורמת האשליות

19/07/2011

איריס האן

המחאה הציבורית נגד עליית מחירי הדיור הולכת וצוברת תאוצה ואל מאהלי המחאה בתל אביב וירושלים, הצטרפו גם באר שבע, רופין, קרית שמונה ועוד. כדי לפתור את המצוקה, קרא ראש הממשלה נתניהו למפגינים לסייע לו לקדם את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, במטרה להוריד את מחירי הדיור. בימים אלו גם מקדמת הממשלה את חוק הווד"לים - ה"סופרטאנקר" של התכנון - שאמור, לטענת מקדמיו, להציף את השוק בדירות ולהביא להורדה המיוחלת במחירי הדיור.

האומנם? בחינת החוק מלמדת שתכליתו האמיתית היא לאפשר הפשרה של קרקעות חקלאיות ושל שטחים פתוחים, ולקדם תכניות בנייה במקומות שאינם מיועדים לכך בתכניות המחוזיות. כל זאת במהירות הנמדדת בימים, בלי זכות ערר ותוך העברת סמכויות ממשרד הפנים למשרד ראש הממשלה. אפשר, כמובן, לטעון שהחוק יוריד את מחירי הדיור, אלא שנכון להיום, באופן מפתיע, אין בו ולו מילה אחת על דיור בהישג יד.

כמו בשנות ה-90

מאחר וועדות הסופרטאנקר הן גרסה של הוול"לים שפעלו בשנות התשעים, אין צורך להתאמץ ולנחש מה יקרה כתוצאה מקיצורי הדרך בתכנון. הרי גם אז שטחים פתוחים הופשרו, מחירי הדיור לא ירדו, ושכונות יוקרה צמודות קרקע נבנו למי שלא היו ולא יהיו מקרב אלו המפגינים כיום בחוצות הערים.

אז נדרשנו לייצר במהירות שיא מלאי גדול של דירות לטובת גלי העלייה. אבל מה קורה היום? כל הנתונים מוכיחים כי מלאי דירות גדול תקוע בשל מחסומים שונים שיש להסירם, ועתודות קרקע רבות, בשטחים שכבר מיועדים לבנייה, ממתינות למימוש. יותר מכך, במחקר שנערך על ידי חטיבת המחקר של בנק ישראל, נבחנו הגורמים לעליית מחירי הדיור בשנים 1999-2010 ונמצא כי היצע הדירות מסביר רק כשישית מהעלייה השנתית במחירי הדירות, ואילו גורמים אחרים כגון שיעור הריבית, שער הדולר, גודל הדירות ועוד – מסבירים את השאר. נתונים אלו ודאי שאינם מצדיקים קיצורי דרך מיותרים בתכנון. 

לא די בכוחות השוק

ומה על הרפורמה במינהל? האם היא זו שתביא את הישועה? הרפורמה הזו תאפשר את התרחיש המתבקש הבא: הוועדות המזורזות יאשרו בהליך מהיר תכניות בנייה בשטחים הפתוחים. מרגע שהתכניות יאושרו – תאפשר הרפורמה במינהל למכור אותן לידיים פרטיות. מרגע זה – יכולתה של המדינה להבטיח כי התוצאה תהיה דירות בהישג יד –  ולא, נאמר, דירות פאר, או קרקע שבעליה ממשיכים להחזיק בה להשקעה – יורדת באופן דרסטי.

הגיעה העת להכיר בכך כי לא כוחות השוק הם שיוזילו את מחירי הדיור. כדי ליצור היצע דירות בהישג יד, על המדינה להפשיל שרוולים ולקדם בנייה ציבורית בהישג יד – להשכרה או למכירה. במקביל, חשוב להמשיך וליצור מלאי תכנוני של דירות. לשם כך, יש לחזק את וועדות התכנון בכוח אדם נוסף, כדי לאפשר להן לפעול באופן יעיל יותר ולהפסיק להתייחס אליהן כאל מכשול ביורוקרטי מעיק. קיצורי הדרך התכנוניים, בוודאי יחד עם ההפרטה של הקרקע, יעלו לנו ביוקר פעמיים: לא רק שלא יורידו את מחירי הדיור, אלא גם נשלם עליהם באיכות חיים ואיכות סביבה ירודים.

הכותבת, איריס האן, מנהלת מחקר ופיתוח במכון דש"א, החברה להגנת הטבע

המאמר התפרסם לראשונה באתר NRG

כתבות נוספות שיעניינו אותך