חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

לחזק את מערכת התכנון, לא להלחם בה

15/03/2011

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז בשבוע שעבר (7.3.11) על תכנית חירום להאצת הבנייה למגורים בישראל, במסגרתה אמורות לקום "ועדות דיור לאומיות" (ווד"ל) שיהוו "מסלול עוקף ביורוקרטיה" ויחליפו למעשה את ועדות התכנון והבניה הקיימות. מטרת ראש הממשלה בתכנית, שאושרה על ידי הממשלה בתחילת השבוע, היא להאיץ בדרך זו את מתן האישורים לבניה ולהציף את השוק בדירות חדשות שידביקו את הביקוש הגובר לדירות, המהווה חלק משמעותי בזינוק במחירי הדיור בישראל אותו חשים רבים מאיתנו.

נתניהו כינה את התכנית "סופר-טנקר לביורוקרטיה", זכר למטוס הכיבוי הגדול שהשתתף במאמצי הכיבוי של השריפה בכרמל. אלא שהמציאות שונה: התכנית תטאטא את ההתנגדויות לתכניות הבנייה ותהפוך את הועדות לחותמות גומי שיאשרו תכניות בניה, גם הרסניות, בהיקפים גדולים.

בחברה להגנת הטבע מתנגדים ליוזמה החדשה: "במקום למצוא פתרון אמיתי למצוקת הדיור, נתניהו שוב שולף, בפזיזות, תוכנית שתסב למדינה נזקים כבדים: הווד"לים ייצרו כאוס תכנוני וייפתחו פרצות לספקולנטים ודיור למרבה במחיר והזוגות הצעירים והאוכלוסייה הנזקקת ייאלצו להמתין לרפורמה הגרנדיוזית הבאה".


שטחים פתוחים - או תכניות בנייה הרסניות?

הווד"לים אותם מתכנן נתניהו יתבססו על המודל של ועדות בניה מיוחדות (וול"ל) שהוקמו בשנות התשעים על מנת להתמודד עם הביקוש הגדול לדירות שעורר גל העליה הגדול.

על כך אמרו בחברה להגנת הטבע: "מחקרים הראו שהוול"לים של שנות התשעים לא סיפקו דיור זול לעולים ולנזקקים, אלא הסבו נזקים תכנוניים וסביבתיים אדירים, שכולנו סובלים מהם עד היום. הפתרונות לבעיות הדיור פשוטים וכתובים על הקיר: יש לחזק את מערכת התכנון, לא להכריז עליה מלחמה ולתגבר את מערך הרישוי בתקציבים ותקנים, על מנת להשיג את המטרה הלאומית של דיור בר השגה". לחצו כאן לקריאת נייר העמדה המלא של החברה להגנת הטבע והמטה לתכנון אחראי בנושא (בנייר העמדה גם מפורטות תכניות הרסניות שאושרו בתקופת הוול"לים).

האבסורד בתכנית נחשף כשנזכרים בנתון הבא: במאי 2010 פרסם מנהל מקרקעי ישראל כי בישראל ישנן תכניות מאושרות לבנייה בהיקף של 160 אלף יחידות דיור ותכניות ל-280 אלף יחידות דיור נוספות בהליכי תכנון! בנוסף, צוות המעקב והבקרה של תמ"א 35 מצא כי בתכניות המתאר המחוזיות קיים מלאי תכנוני מאושר לבניה בהיקף של קרוב למיליון דונם, כלומר יותר מהיקף השטח הבנוי כיום בישראל כולה! 

הנתונים הללו נחשפו בדו"ח של מכון דש"א בנובמבר 2010.

לצלם - כדי שלא ייעלם

"מגמה ירוקה" ואתר Ynet יוצאים במבצע לגולשים שאכפת להם: הצטלמו במקומות בהם אתם הכי אוהבים לטייל עם שלט שאומר מה אתם חושבים על תכנית ראש הממשלה. התמונות המוצלחות ביותר יישלחו לשרים ולחברי הכנסת.

לפרטים נוספים לחצו כאן

לא רק בחברה להגנת הטבע ובמטה לתכנון אחראי מביעים הסתייגות מתכניתו של ראש הממשלה. ח"כ דוד אזולאי, ראש ועדת הפנים, תקף את נתניהו על התכנית. נתניהו אמר שאחת הסיבות לתכנית החירום היא שהרפורמה בתכנון ובבניה, שזכתה לכינוי "רפורמת הולילנד", "תקועה" ובעדת הפנים. ח"כ אזולאי אמר במסיבת עיתונאים: "הכנסת היא לא באסטה ולא שוק. תפקידנו לדון בסוגיות לעומק, ולא להחליט כלאחר יד". למידע נוסף על הרפורמה בתכנון ובבניה לחצו כאן.

גם במשרד להגנת הסביבה מתנגדים לתכנית. במסמך המפרט את עמדת המשרד מצוינות נקודות בעייתיות רבות בתכנית, בהן עקיפת תכניות מאושרות, ביטול הבדיקות הסביבתיות הנדרשות לתכניות בניה, השתקת נציגים בועדות התכנון, פגיעה בלתי סבירה בסביבה החופית ועוד. בין השאר נאמר בעמדת המשרד להגנת הסביבה: "ההצעה הנדונה הינה בעייתית ביותר לתכנון, לסביבה ולחברה ועלולה לספק קרקעות וזכויות בניה שאינן נדרשות ושימשיכו להיות מוחזקות על ידי יזמים ועל כן אנו מתנגדים בתוקף למתכונת המוצעת של הצעת המחליטים.עמדתנו היא כי יש להתמקד בפתרונות רלבנטיים ומאוזנים".

כתבות נוספות שיעניינו אותך