חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

דו"ח מיוחד של החברה להגנת הטבע בנושא מצוקת הדיור

דו"ח מקיף של החברה להגנת הטבע, שנערך על ידי המתכננים איתמר בן דוד ואסף זנזורי, חושף כי הוועדה שאמורה לפתור את מצוקת הדיור (הותמ"ל) לא ממלאת את תפקידה. הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור, שהוקמה כדי לפתור את משבר הדיור, קידמה שתי תכניות בלבד. במקום להקים עוד ועוד מוסדות והליכי תכנון חדשים, יש להוסיף משאבים לגופים הקיימים ולייעל את עבודתם. הפתרון הרצוי למצוקת הדיור, הוא מימוש של מלאי יחידות דיור מאושרות, אשר מעוכבות בשל חסמים שונים. זאת, על בסיס חיזוק משאביהן של ועדות התכנון הקיימות ועידוד הליכי התחדשות עירונית. יש לשמור על מערכת תכנון יעילה ודמוקרטית שאינה מבוזרת - למען דמותה של הארץ, לדור הנוכחי ולדורות הבאים, להבטחת ניהול יעיל של משאב הקרקע ושמירת איכות החיים ואיכות הסביבה בישראל.

 

צילום: אבנר רינות

 

עד כה הופקדו בפועל 2 תכניות בלבד, בהיקף של 12 אלף יחידות דיור, זאת מבין 37 תכניות, שלהן פוטנציאל של כ – 100 אלף יחידות דיור גם התכניות שקודמו ואף הופקדו לאחרונה, הינן תכניות שהבשילו זמן רב לפני קידומן בוותמ"ל. התכניות מקודמות באופן כמעט מוחלט באזורי הביקוש (מחוזות - תל אביב, מרכז, ירושלים ונפת אשקלון) ולא באזורי הפריפריה, כלומר במחוז צפון ומחוז דרום - באר שבע והסביבה. נראה כי אותן בעיות בהן נתקלות הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה (כדוגמת בעיית תשתיות, זיהום קרקע וכדומה), עולות גם בוועדות הוותמ"ל. חלק משמעותי מהתכניות שמקודמות בותמ"ל מתמודדות עם בעיות סביבתיות כ זיהום אויר וקרקע. מתוך תשע התוכניות המתקדמות של הוותמ"ל, שנידונו בשולחן העגול, שש מהן נתקלו בבעיות תחבורתיות, שמהוות חסם עיקרי בתוכניות בהליך תכנון במסלול הרגיל. הוותמ"ל מקדם תכניות בזבזניות במשאב הקרקע, שהצפיפות שלהן נמוכה מהמקובל במרכז הארץ. יש ריבוי התנגדויות מצד תושבים ורשויות מקומיות באזורים בהם התכניות מקודמות. למרות שבחוק נקבע כי 30 אחוז מיחידות הדיור אמורות להיות להשכרה, ישנן בתכניות המקודמות בוועדה היצע נמוך של יחידות דיור כאלה.

 

  

לקריאת הדו"ח המלא >>

 

 

 


רקע

בישיבה שהתקיימה בתאריך 22.5.13, הטיל "קבינט הדיור" - ועדת שרים לענייני דיור, על צוות שכונה "צוות 90 הימים", להגיש המלצות בתוך שלושה חודשים לשר האוצר ויו"ר קבינט הדיור דאז, יאיר לפיד. המלצות אלו כללו גיבוש הצעת חוק ("חוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור").
החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור הורה על הקמת הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור. צעד זה מהווה המשך לחוק הליכי תכנון ובנייה להאצת הבנייה למגורים (חוק הווד"לים).
מטרת חוק למתחמים מועדפים לדיור (חוק הוותמ"ל), הייתה קידום יעיל ומהיר של תכניות בנייה לדיור ביחס למתחמי קרקע, שהוכרזו על ידי הממשלה כמתחמים מועדפים לדיור, במסגרת הליך תכנוני מיוחד, הנותן עדיפות ברורה לפיתוח באדמות מדינה. לוועדה ניתנו מרבית הסמכויות של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, כמו גם סמכות לקבוע תכניות שהוראותיהן גוברות על הוראות הקבועות בתוכניות מתאר ארציות אחרות, למעט תמ"א 35. טרם הגשת תכנית מועדפת לדיור לוותמ"ל, נדרשת הממשלה, או ועדת שרים (ובעניין זה קבינט הדיור הוא ועדת שרים) להכריז על קרקע כעל מתחם מועדף לדיור. הכרזה זו תינתן על פי החוק, לפי המלצת מנהלת מנהל התכנון. תכנית מועדפת לדיור הינה תכנית החלה בקרקע שעיקרה מקרקעי ישראל, וכוללת לכל הפחות 750 יח"ד. תכנית מועדפת לדיור ביישובי מיעוטים יכולה לחול גם על קרקע שאינה מקרקעי ישראל, וכוללת לכל הפחות 500 יח"ד. הגופים הרשאים להגיש תכנית מועדפת לדיור הינם הרשות למקרקעי ישראל, משרד השיכון והבינוי, החברה הממשלתית לדיור להשכרה, משרד הפנים ביישובי מיעוטים או מי שקיבל הרשאה לכך על פי החוק.

 

המסקנה העיקרית מהדו"ח: על אף הבעיות הרבות שעולות בתכניות הנידונות במסגרת הוועדה, היא בוחרת להתעלם מהן ולהמשיך לקדם את תכניותיה, דבר שיוביל לחסמים בשלב הביצוע. בכך, היא מציגה מצג שווא של פתרונות ומגלגלת את הבעיות בקידום היצע הדירות משלב התכנון לשלב הרישוי והביצוע. כדי לפתור את מצוקת הדיור - יש לשמור על מערכת תכנון יעילה ודמוקרטית שאינה מבוזרת - במקום להקים עוד ועוד מוסדות והליכי תכנון חדשים, יש להוסיף משאבים לגופים הקיימים ולייעל את עבודתם. תכנון כולל הוא אמצעי הכרחי להבטחת ניהול יעיל של משאב הקרקע ושמירת איכות החיים ואיכות הסביבה בישראל.

 

הנתונים שנמצאו

על פי הדוח של החברה להגנת הטבע, אותו כתבו המתכננים איתמר בן דוד ואסף זנזורי מהחברה להגנת הטבע, מספר היחידות המקודמות במסלול הוותמ"ל בפועל הינו 99,557 יחידות דיור, מתוכן 64,356 יחידות, כ - 65%, טרם הגיעו לפתחה של הוועדה ונמצאות בשלב ראשוני, לאחר שנידונו בקבינט הדיור. 4,200 יחידות דיור, כ - 4% נמצאות בשלב של דיון בשולחן העגול. כ - 18,914 יחידות דיור, 19% קיבלו אישור להפקדה ואילו רק 12,087 יחידות דיור כ - 12%, הופקדו בפועל.
עוד מצא הדוח כי מספר התכניות המקודמות במסלול הוותמ"ל בפועל הינו 37, כאשר כ - 28 תכניות מתוכן, המהוות כ - 76% טרם הגיעו לפתחה של הוועדה ונמצאים בשלב ראשוני, לאחר שנידונו בקבינט הדיור. תכנית אחת, המהווה כ - 3% נידונה בשולחן העגול, 6 תכניות, המהוות כ - 16% קיבלו אישור להפקדה ואילו רק 2 תכניות, כ - 5%, הופקדו בפועל.
 

מן התקשורת

"שפת רחוב" - מגזין לחדשנות עירונית, מאת ענת הורוביץ הראל (מכון דש"א) - "כך משתלט האוצר על מערכת התכנון" >>

בדרך אל הטבע, רשת ב' >>

גלובס, "החברה להגנת הטבע: "הותמ"ל לא ממלאת את תפקידה" >>

כלכליסט, "הותמ"ל הביאה לאישור רק שתי תוכניות דיור, וגם הן מתעכבות בשבע שנים" >>

כתבות נוספות שיעניינו אותך