חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עוצרים את גירוש נציגי הציבור ממערכת התכנון

11/06/2014

שמחים לבשר לכם שבזכותכם חל שינוי.
אתמול, 10/6/14, לאחר מחאה ציבורית רחבה, בדיון חוזר שהתקיים במועצה הארצית, הוחלט להחזיר לוועדת התכנון שני נציגי ציבור מתוך הארבעה שסולקו - נציג ארגוני הסביבה ונציג המוסדות המיישבים. הישג זה משמח אך אינו שלם - אנו נמשיך לפעול למען השבת המצב לקדמותו והשבת 4 נציגי הציבור לוועדה.

נציג החברה להגנת הטבע הצביע בעד החזרת כל ארבעת הנציגים שסולקו, אולם ההצעה נדחתה. הפורום להגנה על זכויות הציבור בתכנון: "לצערנו, שר הפנים, גדעון סער, ועימו רוב חברי המועצה הארצית, התעלמו מהמחאה הציבורית הנרחבת בנוגע לסילוק ארבעת נציגי הציבור מהוועדה. נציג ארגוני הסביבה הוא אמנם אחד מהשניים שהוחזרו לוועדה, אבל המאבק היה על כל נציגי הציבור שסולקו, ולכן נמשיך בפעילות למען החזרת יתר נציגי הציבור לוועדה והשבת המצב לקדמותו" 

המהלך הבעייתי של גירוש נציגי הציבור מהוועדה גרר מחאה ציבורית חריפה ורחבה:

〉〉 אלפי חותמים על עצומה
〉〉 מעל 1000 אקדמאים חתמו על מכתב לשר הפנים
〉〉 עמיר פרץ, השר להגנת הסביבה וח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, פנו לשר הפנים
〉〉 מאות בני נוער שלחו מכתב לשר
〉〉 מאמרים ומכתבים של ארגונים אזרחיים פורסמו ונשלחו לשר. 
לחצו כאן לקריאה נוספת >>

מחאה זו קיבלה גם חיזוק משמעותי גם משני שרי ממשלה: יעל גרמן ונפתלי בנט, שפנו לשר הפנים, גדעון סער, ותקפו את ההחלטה.

 

ההישג בעיתונות:
דה מרקר
"המועצה הארצית לתכנון ובנייה תחזיר שני נציגי ציבור לוועדה לנושאים תכנונים" >>
כלכליסט "הלחץ עבד: המועצה הארצית החזירה 2 מתוך 4 הנציגים שהוצאו" >>
גלובס "שני נציגי ציבור יחזרו לוועדות" >>

משתיקים כל אחד ואחת מאיתנו
ב-13/5/14 גירש שר הפנים לצמיתות וללא כל דיון ציבורי את נציגי הציבור ממערכת התכנון (כלומר: אפס נציגי ציבור בוועדה לענייני תכנון עקרוניים - שהינה ועדת התכנון החשובה והמשמעותית ביותר בארץ). זאת בניגוד גמור להלך הרוח הציבורי בעקבות מחאת קיץ 2011.
אילו נושאים מוסתרים מהציבור? דיור, אנרגיה, כבישים ותחבורה, תשתיות, כרייה וחציבה, שמורות טבע, שטחים פתוחים וריאות ירוקות, נמלי ים, שדות תעופה, תחנות כוח, מתקני גז, יישובים חדשים, נחלים וחופים.
הרחקת הציבור מהוועדות היא תקדים מסוכן! משמעותה היא סתימת פיות • פגיעה אנושה בבריאות הציבור ובעתיד הטבע והסביבה • פגיעה בייצוג הדמוקרטי של האינטרס הציבורי • היא מהווה סכנה ליחסי הון – שלטון במיטבו, שיגרמו לכולם להתגעגע להולילנד...
בלי הציבור לא ייפתר משבר הדיור! כולנו מודעים למשבר הדיור. האם מישהו כיום, לאחר שערוריית הולילנד ולאחר מחדלים ושחיתויות בתחום התכנון והבניה חושב שהדרך הנכונה לקדם פתרונות דיור היא בדרך של העלמת מידע מהציבור?
דווקא כעת חלה חובה למצוא פתרונות דיור שאינם מנותקים מהעם, שיספקו גם איכות חייהם, דיור בר השגה, פתרונות תחבורה ראויים, ריאות ירוקות ושטחים ציבוריים פתוחים, שמירה על בריאות הציבור ועוד.
אנו קוראים לשר הפנים: אל תגרש את נציגי הציבור ממוסדות התכנון!ביוזמת החברה להגנת הטבע וחיים וסביבה, הוקם פורום חדש "הפורום להגנה על זכויות הציבור בתכנון" הכולל מעל ל-40 ארגוני סביבה, חברה וארגונים מקצועיים, שנאבק נגד ההחלטה הרעה של משרד הפנים, ע"י עבודת לובי, עבודה מקצועית ופעילות ציבורית. הפורום פנה במכתב דחוף לגדעון סער. לקריאת המכתב >>
"אנו קוראים לשר הפנים לבטל את המהלך האומלל של סילוק הציבור ממוסדות התכנון, לאשר מיידית את מינויים של הנציגים הציבוריים המעוכבים, ולערוך חשיבה משמעותית באשר לשילובם של נציגים נוספים בהליך התכנוני, זאת על מנת לשפר את איכות התכנון ואיכות החיים של תושבי ישראל".
 


השתלשלות העניינים:
בתאריך 11/5, הודיע משרד הפנים על כוונתו להוציא את נציגי הציבור מוועדות התכנון והבנייה לצורך זירוז הליכים.
בתגובה, השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, כינס לדיון חירום בירושלים נציגים של ארגוני הסביבה.
לאחר הדיון, פנתה החברה להגנת הטבע לשר הפנים, מר גדעון סער, בבקשה לבטל את המהלך ואף הניעה כ-3300 גולשים לשלוח מכתבי מחאה אישיים לשר. החברה להגנת הטבע מודה לגולשי האתר שהצטרפו באופן מיידי לקריאה לשר הפנים כנד המהלך הרע.
לצערנו זה לא הספיק ומשרד הפנים העביר את ההחלטה המבטלת את חברותם של כל נציגי החברה האזרחית, בכללם נציג ארגוני הסביבה, בוועדת המשנה המרכזית ביותר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה (הוולנת"ע).
מבחינתנו, הסיפור עדיין לא נגמר ובכוונתנו להפוך כל אבן על מנת לשנות את רוע הגזירה. המחלקה המשפטית שלנו כבר החלה בהכנת הבג"צ נגד ההחלטה ובמקביל נוביל מאבק ציבורי רחב נגד ההחלטה ועזרתכם תהיה חשובה ביותר גם בהמשך.


החלטת המנהל לסלק את נציגי הסביבה מוועדות המשנה החשובות כוללת את הוצאת נציג ארגוני הסביבה מהוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים, המאפשרת הקמת ישובים חדשים ונחשבת לגוף העבודה המרכזי של המועצה.

מגמה שממשיכה
גירוש נציגי הציבור הוא צעד דרמטי נוסף במהלך מתמשך של הדרת אנשי המקצוע המייצגים את הציבור מגופי תכנון.
קבלת החלטות משמעותיות על עתיד הציבור במחשכים היא מגמה חמורה.
האינטרסים החברתיים, הסביבתיים והציבוריים אינם זוכים לייצוג כנדרש במוסדות התכנון, ולכן לא רק שאסור לצמצם את נציגות ארגוני הסביבה וגופים נוספים במוסדות התכנון, אלא יש צורך להרחיב את נציגות ארגוני החברה האזרחית, ולאפשר ייצוג של ארגונים נוספים העוסקים בהיבטים חברתיים של תכנון.

הציבור ישלם
מהלך זה יפגע ביכולתו של הציבור בכלל וארגוני הסביבה בפרט להשפיע על הנושאים הכי חשובים לאיכות החיים שלנו, תושבי ישראל: דיור, תחבורה, אנרגיה, חקלאות, יערות, שטחים פתוחים ושמורות טבע, מים, פסולת ועוד.

 


החברה להגנת הטבע נאבקה לביטול המהלך:
3000 גולשים שלחו מכתב מחאה אישי לשר הפנים
⇐ כלכליסט, 13/5: המועצה הארצית הדיחה את נציגי הסביבה מוועדת המשנה המרכזית
⇐Ynet, 13/5, בוטלה חברות נציגי סביבה בוועדות תכנון
⇐ 13/5, דה מרקר, המועצה הארצית לתכנון ובנייה מפחיתה את נציגי הירוקים
מכתב מחאה של המטה לתכנון אחראי 
מכתב מחאה של השדולה הסביבתית- חברתית

⇐ 1100 אנשי אקדמיה שלחו מכתב מחאה להשבת אנשי המקצוע, המייצגים את הציבור, למוסדות התכנון

 2/6, כלכליסט, ח"כ רגב לסער: השב את המצב במוסדות התכנון לקדמותו 


תמונה:  Saransn, Wikipedia
 

כתבות נוספות שיעניינו אותך