חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מארחים את השרים בנחלים

10/07/2012

במסגרת הקמפיין של החברה להגנת הטבע לשיקום נחלים והשבת מים אליהם, אירחנו אתמול (שני) את שרי ישראל ביתנו - שר החוץ אביגדור ליברמן, השר לאנרגיה ומים, עוזי לנדאו ושר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, בנחלים השורק והירקון, כדי לספר להם על מצב הנחלים בישראל ולקדם ביחד איתם תכנית לשיקומם והחייאתם.


בסיור, שיזמה החברה להגנת הטבע, הציגו אנשי אגף שמירת הטבע של החברה, סמנכ"ל החברה ניר פפאי ורכזת תחום המים והנחלים אורית סקוטלסקי, את מצבם הקשה של הנחלים בישראל והסבירו כי הנחלים הם נכס טבעי חשוב לרווחת הציבור וקיימת דחיפות בתכנית לשיקומם.

"60 שנה הזנחנו. הגיע הזמן לשקם!" היא סיסמת הקמפיין לשיקום הנחלים של החברה להגנת הטבע. אנשי החברה קראו לשרים להפוך את הסיסמא למציאות ולהקצות משאבים לתכנית שתכלול: שיקום זרימת המים הטבעית בנחלים, הוצאת השפכים ושיקום ערכי טבע, נוף, ומורשת לאורך הנחלים.

הסיור החל בנחל שורק, בו ראו השרים את המים המזוהמים הזורמים בנחל ושמעו אודות הנחל במקורות. כמו-כן הוצג בפני השרים, דו"ח מצב הנחלים של החברה להגנת הטבע שפורסם השנה.
לאחר הצגת מצב הנחל ע"י אנשי החברה להגנת הטבע, הציגו השרים את עמדתם:מימין: השר אביגדור ליברמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע
קושה פקמן, השר סטס מיסז'ניקוב והשר עוזי לנדאו.
צילום: עמיר בלבן.

השר אביגדור ליברמן, סיפר שהסיור עורר בו זכרונות למולדתו וילדותו, ואמר כי הוא מאמין שנושא שיקום הנחלים אינו פוליטי, וחשוב לכל תושבי ישראל מכל קצוות המפה הפוליטית. לטענתו יש לקחת פרויקט ייחודי ולהתקדם איתו כפיילוט, ובכך לעשות משהו שהוא מעבר למס שפתיים.
השר עוזי לנדאו, תיאר את מצב הנחלים בישראל כ'אוברדראפט', עד כה שאבנו כמויות גדולות מאוד של מים וזה הזמן להחזיר את המים לנחלים ולמעיינות, ולהמשיך בכל מה שקשור בטיהור שפכים. לטענתו ישראל חייבת לשוב למצב בו יש מים זורמים בנחלים, ולשם כך יש להשקיע מאמצים רבים ולרתום משרדי ממשלה נוספים כדוגמת משרד החינוך.
השר סטס מסז'ניקוב, הסביר כי הוא רואה חשיבות רבה במצב הנחלים בישראל עבור התיירות. התיירים מגיעים לישראל לא רק בשביל המלונות, רבים מהם מבקרים באתרי הטבע ובנחלים. שיפור מצב הנחלים יביא לשיפור מצב התיירות.

לאחר מכן, הגיעו השרים לנחל הירקון המשוקם, שם פגשו בחניכי קורס המדריכים הצעירים של החברה להגנת הטבע מהפרויקט הרב-תרבותי. טולי גדילוב, מנהל הפרויקט, הסביר לשרים על חשיבותה של תכנית ייחודית זו, המשמשת מסגרת תומכת וקשובה לכ-600 בני נוער יוצאי אתיופיה, ומעניקה להם תחושת שייכות, מטרה ואתגר. התכנית משתמשת בטבע ובטיול כאמצעי לפיתוח אחריות אישית, ביטחון עצמי, וזהות יהודית-ישראלית חזקה. מתוך מגמה לטפח בוגר מוביל ומשפיע בחברה הישראלית.

סיום הסיור התקיים בפינה מוצלת בלב הטבע על גדת נחל הירקון, שמימיו עברו תהליך של שיקום וטיהור. באזור זה שמעו השרים על שיקום נחל הירקון, כמשל לשיקום נחלי ישראל, המתווה והאתגרים בדרך לפתרון. ולבסוף קינחו בפיתות שנאפו על הטאבון וקפה בפינג'אן שהוכנו על-ידי חניכי קורס המד"צים.

החברה להגנת הטבע מקווה שבזכות הסיור הנפלא, בו חוו השרים את יופיים וחשיבותם של נחלי ישראל, התרגשו להיזכר בנחלים בהם בילו בילדותם והבינו את משמעותו של נחל משוקם, נצליח להמשיך ולקדם את הנושא ולהוביל לכך שתתקבל ההחלטה על תקצוב תכנית להחייאת הנחלים. כולנו מחכים לטייל בנחלים זורמים ושופעים, כפי שהיו כאן רק לפני כמה עשרות שנים.
השרים לנדאו ומיסז'נקוב, חניכי קורס המד"צים של החברה
להגנת הטבע והפיתות הטעימות. צילום: עמיר בלבן

זיהום במי נחל שורק.

על גדת נחל הירקון. צילומים: עמיר בלבן