חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ישראל מייבשת!

23/11/2011

למרות שהתפלת מים כבר מספקת כ-50% מתצרוכת המים הביתית בישראל - ישראל ממשיכה לייבש את הטבע. בימים אלו מכריעה מועצת רשות המים על הקצאות המים לשנת 2012. ההקצאות המתוכננות כרגע ימשיכו לייבש את הטבע. אנחנו נהיה שם - הצטרפו אלינו

רוצים להשפיע? לחצו כאן למשלוח פקס לרשות המים
להצעה לנוסח המכתב לחצו כאן

לאתר החדש של קואליציית המים

ישראל מתייבשת או מייבשת? | כבר שנים מספרים לנו שישראל מתייבשת, קוראים לנו לחסוך במים ושואבים מהטבע כמעט את כל מה שיש לו. שנים רבות של ניצול משאבי המים הטבעיים של מדינת ישראל הובילו להידרדרות מסוכנת במצבם של מאגרי המים הטבעיים ולפגיעה קשה במעיינות ובנחלים. הנחלים בישראל על סף קריסה ומעיינות רבים מנוצלים לחקלאות ומימיהם אינם זורמים בטבע. שאיבה מסיבית של מי תהום גורמת לדעיכה בכמויות המים השופעים מהמעיינות ששרדו, הנחלים שהמים נגזלו מהם גוססים ומינים רבים של צמחים ובעלי חיים נעלמים מנופי ארצנו.

שואבים עד טיפת הטבע האחרונה? | בעשורים האחרונים מדיניות המים של ישראל הובילה להפקת יתר של מי תהום במרבית האגנים בישראל ונמנעה מהגדרה ברורה של קווים אדומים לשאיבת מי תהום ולשמירה על מפלסי מים. קידוחי המים האינטנסיביים מדלדלים את מפלסי מי התהום לרמות נמוכות, ופוגעים בצורה קשה בשפיעה של מעיינות בגליל, בגולן, בעמקים ובמישור החוף. בנוסף לכך, עשרות מעיינות עדיין תפוסים במקור, ומימיהם אינם משוחררים לזרימה בנחלים. 

בצילום: אפיק נחל בצת יבש

פגיעה קשה בנחלים מקידוחי מי תהום וממפלסי מים נמוכים >>

מעיינות ונחלים איתנים שנעלמו כי כל מימיהם נשאבים >>

פגיעה במגוון המינים בנחלים ובתי גידול של מים מתוקים בישראל >>

50% מהמים לבתים מגיעים מהתפלה, אז איך זה שהטבע עדיין מיובש? | בישראל מותפלות כיום כמויות גדולות של מי ים – ואנו ביציאה ממשבר המים העמוק שבו היינו נתונים. מערך ההתפלה מאפשר לספק חלק ניכר מצריכת המים העירונית ממי ים מותפלים. כבר כיום מותפלים בישראל 300 מיליון מטרים מעוקבים של מים בשנה (כמחצית מצריכת מי השתייה של תושבי ישראל!).

בצילום: נחל כזיב שופע מים. צולם בשנות ה-60.

החברה להגנת הטבע קוראת לרשות המים להגדיל בשנת 2012 את כמות המים המוקצית לטבע, לשחרר מעיינות לזרימה חופשית בנחלים, לצמצם הפקת מי התהום באזורים שבהם מפלסי מים נמוכים פוגעים בשפיעת המעיינות, וחשוב מכל - להגדיר קווים אדומים להורדת מפלסי מי התהום, על מנת למנוע פגיעה בלתי הפיכה במשאבי המים הטבעיים.

בימים אלה מועצת רשות המים מזמינה את הציבור להגיש את הערותיו לחלוקת המים בשנת 2012, ואנו קוראים לכם להילחם את מלחמתו של הטבע המתייבש!
בואו נשאיר ביחד את המים בטבע!

שלחו פקס אל מועצת רשות המים: 03-6369750
להצעה לנוסח המכתב לחצו כאן

לשליחת פקס מהמחשב בלחיצת כפתור לחצו כאן

יש לשלוח את הפקס עד ליום ראשון, 4.12.11 בשעה 12:00

לצפייה בפרטי הסדר המים המוצע על ידי רשות המים לשנת 2012 לחצו כאן

  הצעה למכתב לרשות המים