חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הצלחנו! אושרה התכנית להשבת הזרימה הטבעית בשבעה נחלים בצפון

12/06/2018

לפני כעשור נכנסנו לעסוק בצורה מערכתית בתחום המים והנחלים, ובשנים אלו, שהיו שנים לא פשוטות למשק המים, קידמנו היבטים מקצועיים רבים בשיקום הנחלים כמו גם פעילות חינוכית ענפה במסגרת "שומרי הנחל".

אתמול, יום ראשון, פעילות זו הניבה את אחד ההישגים המשמעותיים שלנו בשנים האחרונות, עת הממשלה אישרה תכנית להשבת הזרימה הטבעית ב-7 נחלים בצפון הארץ, בעלות של למעלה מ-80 מיליון ₪.

 

 צילום: דב גרינבלט

 

התכנית שאושרה מתבססת על תכנית שיזמנו לפני כשלוש שנים תחת הכותרת: "שלוש שנים שמונה נחלים – צעדים מעשיים לשיקום זרימת המים בנחלי ישראל" ובה הצגנו את החזון והרציונאל להשבת החיים לנחלים אלו.
בתכנית, אותה כתבה אורית סקוטלסקי, רכזת תחום מים ונחלים באגף שמירת טבע, הצגנו את המצב כפי שהיה בעבר, הלא כל כך רחוק, בו עדיין היה אפשר ליהנות ממים זכים, ששצפו בנחלים אשר לאורך החופים ובעמקים. לצערנו, משבר המים המתמשך בישראל הוביל לפגיעה אנושה בנחלים שיובשו וזוהמו.


את השינוי שחל במשק המים עם הקמת מתקני ההתפלה זיהינו כהזדמנות להשיב לטבע מעט ממה שנלקח ממנו לאורך השנים, ולקדם תכנית כוללת לשיקום הנחלים, במטרה להשיב להם את המים הטבעיים ואיתם את החיים לנחל.
אמנם תכנית זו הצליחה כבר בעבר לעניין את אנשי משרד האנרגיה ואת השר שטייניץ, אולם התנאים לקידום התכנית בצורה מעשית הבשילו רק בחודשים האחרונים, וההזדמנות הגיעה דווקא על רקע משבר המים העמוק בו אנחנו נמצאים.
את התכנית ביקשנו להכניס לתקציב המדינה האחרון, ואף הפקנו סרטון עם קריאה לשר לקדם אותה, שזכה לשיתופים רבים בפייסבוק שלנו, אולם לבסוף היא לא נכנסה לתקציב. אבל, כנראה שהקמפיין לא לגמרי פיספס את מטרתו...


בפגישה שנערכה לפני כחודשיים עם שר האנרגיה, הוא סיפר לנו כי חלק מהחזון שלו הוא החזרת חיים לנחלים ולכנרת, וכי הוא יבקש להכניס זאת בהחלטת ממשלה שהוא מקדם בקרוב. (הוא, אגב, זוכר כי בעת שירותו בצה"ל נשלח ללמוד קורס הדרכת טיולים וטייל בין בתי הספר שדה השונים של החברה להגנת הטבע...)
כך התחיל מסע שכנועים שלנו לקבל את הצעת ההחלטה, ללמוד אותה, להכניס את התוכנית שלנו בתוכה, ובעיקר- לנסות מאחורי הקלעים לגייס את התקציבים לקידומה. לאחר מספר שבועות נודע לנו כי אכן, בתוך הצעת ההחלטה שמקדם השר, שעיקרה התמודדות עם הבצורת, שולבה גם תכנית להשבת המים ל-7 נחלים, בהם נחל בצת, עינן, געתון, נעמן, קישון, ציפורי וחדרה, שרובם נחלים עליהם המלצנו בתוכנית שלנו, עם תיקצוב של למעלה מ-80 מיליון שקלים, שנועדו בעיקר לשחרר את התפיסות החקלאיות של המים מהמעיינות ושחרור המים הטבעיים לנחלים.

לשמחתנו, ההצעה זכתה לרוח גבית חזקה מאגף התקציבים במשרד האוצר ולא בכדי – התכנית הוצגה על ידינו לפני כשנה וחצי לשאול מרידור, עת היה מנכ"ל משרד האנרגיה, וכעת, בתפקידו כראש אגף תקציבים באוצר, סייע רבות לאישורה. כך, כאמור, התקבלה אמש החלטת הממשלה.


הדרך למימוש התכניות עוד ארוכה, אך מותר לעצור לרגע ולהסתכל לאחור בסיפוק ולזכור שחלק מתפקידנו הוא הצבת יעדים שאפתניים הנגזרים מחזון ארוך טווח, שמותר וצריך לחלום ולהאמין, שצריך לחתור למטרה בתבונה, חכמה ואורך נשימה, תוך שיתוף פעולה מנצח.