חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ירדנית: חורשת האקליפטוס, הגשר, הסירה

קוד פעילות: 91
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: צפון->גליל תחתון, גלבוע ועמקים
כינרת

תיאור המסלול:


נסיעה מצמח למגרש החניה של הירדנית - אתר הטבילה לצליינים, בכניסה לקבוצת כנרת, ותצפית אל סכר דגניה. הסכר שנבנה ב 1932 עי פינחס רוטנברג "הזקן מנהריים" כחלק ממפעל החשמל שלו. הכנרת שימשה אז כמאגר קיץ להנעת טורבינות ההידרואלקטריות בנהריים בימים שחונים. בניית הסכר הפכה את האגם מאגם טבעי לאגם שמפלסיו נשלטים עי האדם.
נחצה את הכביש ונלך בשביל המסומן בסימון שבילים של שביל ישראל (כחול-לבן-כתום) בתוך חורשת האקליפטוס שניטעה במקום ע"י החלוצים. החורשה, סיפקה צל לילדי כנרת ודגניה והיוותה השראה לנעמי שמר בת כנרת שלימים תכתוב על "חורשת האקליפטוס, הגשר הסירה וריח המלוח על המים". בשולי הדרך נבחין בשיח המלוח חסר הריח. נעמי שמר ורחל שתי המשוררות ה"לאומיות" לא הכירו זו את זו אבל נשמו, חלמו וחרזו את אותם מראות וניחוחות.
ליד חורשת האקליפטוס נמצא בית המוטור המשוחזר - בית משאבות שנבנה ב-1911 כאן ניסה ברל כצנלסון את כוחו בעבודת האדמה והחל את עידן חקלאות השלחין הירוקה כל השנה, שהחליפה את הפלחה החרבה בעמק הירדן.
מבית המוטור נלך לאורך ביצת כנרת בשביל ישראל עד לכביש 90. הביצה שהייתה במקום עד לייבושה ע"י החלוצים הינה שריד אחרון לאפיקו הקדום של הירדן בו אנו הולכים, השריד האחרון לאותה ביצה הינן בריכות הדגים שלידן אנו צועדים. נמשיך לכיוון כביש 90. מימין לנו גבעת הכרך ומשמאל מטע התמרים הראשון בארץ ישראל המתחדשת. עם פטירתה של רחל המשוררת הוחלט להנציח את זכרה במטע תמרים זה כסמל לראשוניות וליצירה. נמשיך ונחצה בזהירות רבה את כביש 90 עד לפתח בית הקברות של כנרת.
בית הקברות של כנרת הינו מקום מנוחתם של חולמים שבראו את המפעל הציוני במו ידיהם, זהו הפנתיאון של חלוצי העלייה השנייה והשלישית. כאן מצאו מנוחה אחרונה חלוצים אשר כוחם לא עמד להם ובצר להם שלחו יד בנפשם, כאן מצאו מנוחה אחרונה בת כנרת, נעמי שמר, שרבים משירה מושפעים מהדמיות ומהנופים במקום, רחל המשוררת שהטיבה לתאר בשירה את מראות הנוף, והסביבה האנושית של אותם ימים ולידה שלושת ידידיה שבצוואתם ביקשו להיקבר לידה.
מכאן נמשיך על שפת הכנרת לאורך שביל סובב כנרת הסגול, מרגלות גבעת הכרך דרך אוהלו (הקרויה כך כי כאן נטה ברל כצנלסון את אוהלו). נסיים בימיית בית ירח ונחזור ברגל מהלך של כ 10 דקות לרכבנו במגרש החניה.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה באיזור: בי"ס שדה גולן

הדרכה באיזור: בי"ס שדה גולן וחרמונים

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.