חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מעלה פשחה (עינות צוקים)

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת
אזור: דרום->מדבר יהודה

20.6.2018

המסלול עובר בנוף הייחודי של מצוק ההעתקים, נתחיל את ההליכה ליד הקיבוץ אבנת, נעלה את המצוק במדרגות הסלע אל רמת המדבר. במהלך ההליכה נחשף לנוף היפיפה של בקע ים המלח- לים המלח, הרי מואב ולקניונים הקטנים שנוצרו עקב ירידת מפלס הים. לאחר שנעבור בכמה נקודות תצפית, נתחיל לרדת את המצוק לכיוון עינות צוקים. השביל עליו נלך הוא סימון השבילים הראשון שסומן הארץ! הוא סומן על ידי חיילי הפלמ"ח כשבוע לפני פרוץ מלחמת העצמאות. בסיום המסלול נגיע לשמורת הטבע עינות צוקים, הידועה גם כשמורת הטבע הנמוכה בעולם ובה קבוצת מעיינות המזינים את מגוון הצומח והחי הנמצא בתחומי השמורה.

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למטיבי לכת
עונה מומלצת: סתיו, אביב
אורך המסלול: כ-4.2 ק"מ
הערכת זמן הליכה: שעתיים- ארבע שעות
סוג המסלול: קווי
מאפיינים נוספים: הליכה ליד מצוק, המסלול חשוף ברובו לשמש
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי
 

 

חשוב לדעת
המסלול בשמורת טבע. אין לרדת משבילים מסומנים או להימצא בו בשעות בחשיכה
מסלול חשוף לשמש
בזמן שטפונות וגשמים ההליכה במסלול מסוכנת

 

 

לאן להגיע
נקודת התחלה: קיבוץ אבנת,הנמצא על כביש 90. בוייז: קיבוץ אבנת.
נקודת סיום: שמורת הטבע עינות צוקים, הנמצאת על כביש 90. בוייז: שמורת הטבע עינות צוקים.
 


מבט על המסלול
סימון: ירוק, כחול, שחור
מפת סימון שבילים: 8, צפון מדבר יהודה וים המלח

אתרים במסלול:
1. האנדרטה לזכר הנערים דורון אגם ועומר בוקצ'ין
2. סימון השבילים הראשון בארץ- שמורת עינות צוקים
3. נקודת תצפית על ים המלח

 

סיפור דרך:
תחילת המסלול בשער הכניסה לישוב אבנת. מהשער נלך צפונה לצד גדר הישוב. לאחר כמה מטרים נפנה ימינה (מזרחה) לכיוון הכביש. לאחר מכן נמשיך צפונה במקביל לכביש 90 עד שנגיע לאנדרטה לזכר הנערים דורון אגם ועומר בוקצ'ין. מדרום לאנדרטה מתחיל סימון השבילים הירוק שעולה לכיוון מצוק ההעתקים. העלייה מתחילה מתונה אך בהמשך ההליכה הופכת לתלולה יותר.  נסיים את העלייה על רמת המדבר עם נוף יפהפה המשקיף אל ים המלח.
מיד לאחר מכן נפגוש בפיצול שבילים ירוק-כחול, אנו נמשיך עם הסימון הכחול, המתקדם לכיוון צפון מערב. מכאן נלך על רמת המדבר, חשוב להקפיד לא לאבד את הסימון הכחול (המרחבים והגבעות ברמת המדבר יכולים להיות מבלבלים). לאחר הליכה בין גבעות רמת המדבר נגיע לפיצול כחול שחור בו נפנה מזרחה עם הסימון השחור עד שנגיע לתצפית ראש צוקים הצופה אל בקע ים המלח- אל המיקרו קניונים, תופעה שנוצרה בעקבות התייבשות ים המלח, אל הרי מואב האדומים, מימי ים המלח התכולים והצמחייה הירוקה של שמורת עינות צוקים. משם נתחיל לרדת את מצוק העתקים על השביל השחור הפונה לכיוון צפון. סיום המסלול בכביש 90 מול שמורת הטבע עינות צוקים. בסוף הירידה נוכל לפגוש במסלול מלבד נוף קסום המוני פרחים במגוון צבעים- כדן, זמזומית, מקור החסידה, אהרונסונית פקטורובסקי, ציפורן החתול ועוד.


 


אתרים נוספים בקרבת הדרך..
1. שמורת עינות צוקים
2. סימן הקרן הבריטית למפלס פני ים המלח- PEF

 

  

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו          

 

 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו