חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מהר אבינדב לנחל צביה עד עמק המעיינות

סוג פעילות: חובבי לכת, טיולי מעיינות
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש, פריחה
מתאים לגיל: 7+
אזור: צפון->גליל תחתון, גלבוע ועמקים
9.7.2018
 
שביל עמק המעיינות הוא אחד ממספר שבילים ארוכים הקיימים בארצנו. אורכו כ-140 קילומטרים וניתן לעשותו ברצף או במקטעים בודדים לאורך כמה סופי שבוע. המסלול הזה מתאר את תשעת הקילומטרים הראשונים של השביל המתחיל בהר אבינדב, אשר בגלבוע, ומסתיים בקיבוץ ניר דוד שבעמק בית שאן. המסלול הוא למשפחות חובבות לכת וכולל ירידה במתלול אבינדב ונחל צביה. בכמה מהמפלים הקטנים של נחל צביה יהיה שימוש ביתדות המעוגנים בסלע. חמשת הקילומטרים האחרונים של המסלול, לאחר היציאה מנחל צביה, הם במישור החוצה שדות, חורשות אקליפטוסים, אתרי התיישבות, בריכות דגים ומעיינות שופעים.
 
  מצפה השלושה, עמק המעיינות
  מצפה השלושה בעמק המעיינות
  
 

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת:  סוף החורף, אביב
אורך המסלול: 9 קילומטר
הערכת זמן הליכה: 6 שעות
סוג המסלול: קווי
לינה והדרכה באזור: בית ספר אלון תבור
 
 
חשוב לדעת
נחל צביה נמצא בשטח אש, אין לטייל במסלול ללא תאום עם הצבא
לאחר הגשם המסלול מחליק ומסוכן
יש להיכנס למערות עם פנס
יש שימוש ביתדות במסלול
 
לאן להגיע
נקודת התחלה: חניון אבינדב.  בוייז: חניון אבינדב .
  מצפור דובי וערן שמיר בגלבוע, עמק המעיינות
מצפור דובי ואלעד שמיר בלגבוע
  
למגיעים מעפולה: בצומת עפולה דרום עלו על כביש 60 הנוסע דרום מזרחה לכיוון בית שאן. בצומת יזרעאל פנו שמאלה (מזרח) ועלו על כביש 675. כעבור כ-500 מטרים פנו ימינה (דרום-מזרח) אל כביש 667 העולה אל רכס הגלבוע, עד לתחילת המסלול בחניון אבינדב.
למגיעים מהבקעה (כביש 90), כ-500 מטרים לפני המושב שדה תרומות פנו שמאלה (מערב) לכביש 667 העולה אל רכס הגלבוע עד תחילת המסלול בחניון אבינדב.

 
 
  נקודת סיום: פארק עמק המעיינות.
את הרכב השני נחנה במבואה של פארק עמק המעיינות ליד קיבוץ ניר דוד. למבואה נגיע מהכיכר שלפני השער של "גן לאומי גן השלושה". בכיכר נפנה ימינה, נעקוף את גן השלושה בדרך העוברת במקביל לגדר הגן הלאומי ונגיע ישר לחניה.

מבט על המסלול
סימון:
שחור, שחור עם נקודה כתומה (סימון של שביל המעיינות), כתום, שביל שקוף
מפת סימון שבילים: 3- הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
 
  
 
  רקפת, נחל צביה, עמק המעיינות
  פריחת רקפת בנחל צביה
 
 

סיפור דרך:
לפני שמתחילים במסלול עצמו מומלץ לעצור קודם במצפור דובי וערן שמיר הנמצא כמאה מטרים צפונית לחניון אבינדב. המצפור מאפשר תצפית מרשימה של 360 מעלות על אזור עמק המעיינות, הגלבוע והרי הגלעד שבירדן.
תחילת המסלול הוא בשער הנמצא בחלקו הדרומי של חניון אבינדב. המסלול מסומן בבירור על ידי סימון שבילים שחור עם נקודה כתומה. הסימון הכתום מראה כי מדובר בשביל ארוך (שביל עמק המעיינות)
השער מהווה כניסה אל שמורת הגלבוע המזרחי, שם נמצא את הסימון השחור הראשון שיוביל אותנו בירידה המתונה של מתלול אבינדב. בדרך נעבור בסמיכות למערת אבינדב. המעוניינים לבקר במערה,מומלץ להביא פנס, יכולים לעקוב אחרי הסימון ה"שקוף" – שני פסי סימון לבנים ללא צבע ביניהם החותכים ימינה מהשביל השחור. את פתח המערה נמצא לאחר כמאה מטרים של הליכה עם הסימון ה"שקוף". סימון "שקוף" מראה על אתר בעל עניין שלא נמצא ישירות על המסלול המסומן.עם חזרתנו מהמערה לשביל השחור, נמשיך כקילומטר צפונה לאורך המצוק הנמוך של מתלול אבנידב. בקצה הצפוני של המתלול נתחיל לרדת עד שנגיע לעוד שער שלידו שוקת להשקיית עדרים. השער יוציא אותנו אל דרך עפר שאותה נחצה כדי להתחיל את הירידה בנחל צביה.
לאחר כמה מטרים של הליכה, השביל השחור יוביל אותנו לשער הבקר האחרון שנעבור במסלול, דרכו נכנס לערוצו של נחל צביה. בדרכנו מטה נעבור מספר מפלים קטנים, אשר הגבוהה מבניהם מגיע לכ-חמישה מטרים. בכמה מהמפלים נעזר ביתדות כדי לרדת למטה. לא מומלץ לעשות מסלול זה לאחר גשם עקב סכנה ממשית להחלקה.
ביציאה מהנחל נפנה שמאלה בגבול המטע ולאחר הליכה קצרה נפנה ימינה, נחצה מעבר בקר ונצעד לאורך שדרת אקליפטוסים עד לאמת המים הפתוחה. נפנה שוב ימינה ונמשיך בדרך עפר עד לגבול בריכות הדגים. נפנה שמאלה ונגיע לחורשת אקליפטוסים המצילה על בריכה גדולה ושולחנות הפיקניק של עין מודע. במקום נמצא גם ברזיות למילוי מים. הבריכה מתאימה לרחצה, אך אנא שימו לב כי אין שרותי הצלה במקום. מעין מודע נמשיך צפונה עם השביל השחור ונצעד בדרך עפר. עם הפנייה מערבה אל בריכות הדגים יתחלף סימון השבילים משחור לכתום עד לקיבוץ ניר דוד.
מעין מודע לקיבוץ ניר דוד המרחק הוא שלושה וחצי קילומטרים במישור. בעונת הנדידה נוכל לראות: חסידות, שקנאים, עגורים, עקבים ועופות רבים נוספים הנהנים מהשלל הרב הנמצא בבריכות הדגים.
בהמשך הדרך נעבור בבריכות הקטנות של עין שוקק, שגם בהן ניתן להשתכשך. נכנס אל שמורת נחל הקיבוצים ונחצה את נחל שוקק. לקראת סוף המסלול נעבור בין לולי הקיבוץ שיובילו אותנו אל נחל הקיבוצים והמבואה של פארק עמק המעיינות שם השארנו את רכב האיסוף.
 

רוצים לדעת עוד?
 
עמק המעיינות
עמק המעיינות (בקעת בית שאן) שוכן באזור המפגש של בקעת הירדן עם עמקי הצפון - עמק יזרעאל ועמק חרוד. אזור המפגש הזה יוצר את ההתרחבות הגדולה ביותר של בקעת הירדן. מצפון לבקעה מתרוממת רמת כוכב - רמה בזלתית המהווה חלק מהגליל התחתון; בדרום-מערב סוגר את הבקעה הר הגלבוע; הגבול המזרחי של הבקעה הוא נהר הירדן, אם כי זהו יותר גבול מדיני מאשר גבול פיסיוגרפי.
העמק משתרע על פני כ-220 קמ"ר, בדומה לשטחו של הכרמל. האזור הגבוה ביותר, במערב הבקעה, שוכן ברום 100 מטרים מתחת לפני הים. הנקודה הנמוכה ביותר, בדרום העמק, נמצאת ברום 300 מטרים מתחת לפני הים. עמק המעיינות, כשמו כן הוא, עשיר במעיינות שופעים. ספיקת המים הכללית במעיינות העמק מגיעה בדרך כלל ל-130מיליון מ"ק מים בשנה. המעיינות העשירים נובעים במערב העמק, למרגלות הגלבוע. אזור הנביעות גבוה יחסית מבחינה טופוגרפית, והדבר מאפשר את השקיית שדות העמק בגרביטציה.
רוב המעיינות למרגלות הגלבוע הם מעיינות העתק, הנובעים לאורך קו השבר שהרים את הגלבוע ביחס לעמק חרוד ולעמק המעיינות. המים פורצים מקצהו של מאגר תת-קרקעי שקולט אל קרבו את מי הגשם המחלחלים באזור הגשום של שכם וג'נין.
 
 

כתיבה וצילום: מיכל לברטובסקי, יעקב שקולניק

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,    הצטרפו אלינו !

 
 

  * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו