חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

יער ברעם- מסלול מעגלי

קוד פעילות: 76
סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: 6+
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי
יער ברעם- מסלול מעגלי

דרך הגעה:
מכביש עכו צפת: פונים בצומת חנניה צפונה לכביש 998, נוסעים בכביש זה עד לצומת מירון בה פונים שמאלה לכביש 89 עד צומת חירם שם ימינה לכביש 899. נוסעים כשני קילומטר וחולפים מימין את הכניסה לבית כנסת ברעם. לאחר כקילומטר נוסף פונים ימינה לדרך עפר המסומנת בכחול. ניתן לנסוע בה ברכב רגיל כשהיא יבשה. לבאים מנהריה: נוסעים בכביש מספר 89 דרך מעלות, חורפיש וסאסא לצומת חירם, ומשם צפונה כנ"ל.

תיאור המסלול:
לאחר נסיעה או הליכה בת 600 מ' בדרך העפר המסומנת בכחול פונה שביל כחול לכוון דרום מזרח. לאחר ירידה מתונה קצרה יורד השביל אל ערוץ מוצל ובו מדרגות סלע העלולות להיות חלקות לאחר גשם. יורדים בערוץ זה עד שפוגשים בשביל ישראל (כחול כתום לבן) בו פונים ימינה אל ערוץ נחל דישון. לאחר כ- 800 מ' הליכה נעימה בשביל שחלקו מוצל וחלקו פתוח ופורח באביב.
פונים ימינה אל הסימון השחור, כאן נכנסים אל יער עבות של עצי אלון מצוי. על העצים מטפסים מיני צמחים המנסים להגיע אל אור השמש, ביניהם ידועה הקיסוסית בעלת עלים בצורת לב. בחורף ניתן לראות בין הסלעים פטריות ממינים שונים שחלקן בעלות צבע עז של אדום או סגול. חלקן רעילות וחלקן טובות למאכל אבל אם אינכם מומחים לפטריות- אל תקחו צ'אנס.

בין המדענים יש ויכוח האם זהו יער אמיתי או רק חורש מפותח היטב, אבל מבחינתנו זה המקום הכי קרוב ליער אירופי שנמצא בארץ. היער כולו היה בבעלות הכנסייה המרונית, שחלק מאנשיה התגוררו בכפר הסמוך בירעם הזכור לא לטוב מהסיפור שלא נגמר עם מפוני איקרית ובירעם. הכנסייה התייחסה לעצי היער בכבוד ואולי אפילו בקדושה ולכן הם לא נפגעו מכריתה.
לאחר כ- 400 מטר עליה בערוץ המוצל בשביל השחור מגיעים אל קרחת יער ופונים ימינה לדרך עפר בסימון שחור העולה מזרחה חזרה לדרך הרכב הכחולה בה התחלנו את המעגל.

אפשרויות נוספות: 
מגדל התצפית ביער לאה ויצחק רבין- מכביש 899 , מול הכניסה לדרך הכחולה, משולט צפונה כביש קצר הנכנס ליער אורנים ומגיע למגדל תצפית בולט.

אתרים נוספים באזור:
גן לאומי ברעם,הכפר ריחניה,אגם חי יראון,גוש חלב- כפר ערבי ציורי

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה באזור:
בי"ס שדה הר מירון


* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.