חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל המצוק המערבי- מכתש רמון

סוג פעילות: טיולי מבוגרים, חובבי לכת
מתאים לגיל: 13+
אזור: דרום->נגב ומכתשים
סוג רכב: מכוניות פרטיות
תמונה: מיכל לברטובסקי
תמונה: מיכל לברטובסקי


להגדלה לחצו על המפה


חשוב לדעת:

המסלול מחייב הקפצת רכבים

האזור גבוה וקר בחורף

 

איך מגיעים
נתחיל את טיולינו מצומת הרוחות (הפונה לכיוון בה"ד 1) על כביש 40, כשעה נסיעה מבאר שבע דרומה או עשר דקות צפונה ממצפה רמון. בצומת ניכנס לכיוון בה"ד 1 (ימינה למגיעים מצפון) ונעבור את הבסיס על כביש בה"ד 1 - הר חריף. נמשיך בכביש כעשרים דקות עד שנראה מצד שמאל שלט חום המפנה לבור חמת. נחנה את הרכב ונלך לבדוק את מפלס המים של בור חמת. בפיצול שבין השביל הירוק לכחול, בתחילת המסלול, נבחר בשביל הכחול ונלך עמו בנחל חמת לאורך כשני קילומטרים.

סיפור דרך
מעט אחרי היציאה מהנחל נגיע לשפת המצוק עם תצפית מרהיבה אל חלקו המערבי של מכתש רמון. על המצוק נמשיך עוד כשמונה קילומטרים עד לבית ספר שדה הר הנגב. בדרך נעבור תחנת האכלה נטושה, נקודות תצפית מרשימות, חורשה ומצפה כוכבים.
השביל נמצא בשמורת הר הנגב ועובר ברובו לאורך מצוקו המערבי והמרשים של מכתש רמון. מומלץ להגיע לטיול עם שני רכבים ולהשאיר אחד בסיום המסלול ליד בית ספר שדה הר הנגב או בחורשה הסמוכה או לארגן הקפצה לתחילת המסלול בבור חמת.
אזור הר הנגב המערבי זוכה לכמות מוגברת של מים ביחס לכמות המשקעים הנמוכה בנגב, וזאת בזכות גובהו. עובדה זו נוצלה כבר לפני אלפי שנים לטובת פיתוח כפרים חקלאיים, כאשר היה צורך למצוא פתרון לאגירת מים ומזון לתקופת הקיץ היבשה. בארות וממגורות, כמו בור חמת, היו האמצעי לעשות זאת.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

  
 

צילום והכנת המפה: מיכל לברטובסקי, שי יגל ויותם פישביין, סימון שבילים, החברה להגנת הטבע 

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו