חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

תצפיות בצפון הגולן

סוג פעילות: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל
תצפיות בצפון הגולן

דרך הגעה ותיאור המסלול:
ניסע בכביש קרית שמונה-מסעדה ואחרי הבניאס, בצומת מפל סער, נפנה שמאלה לכוון נווה אטי"ב והחרמון. נעבור את הפנייה למצודת נמרוד, ואחרי ק"מ נפנה שמאלה בשילוט אתר הנצחה סיירת אגוז, למקום הידוע כנבי חזורי.
כאן נמצא מקום טוב לפיקניק בצל עצי אלון גדולים.
כולם מדברים על שלום - רק נבי חזורי עשה משהו בעניין: את שגשוגם חייבים העצים במקום לקדושתו של שייח עותמאן חזורי, הצדיק הקדוש לדרוזים.
כידוע לכל ,מי שיפגע בעץ הסמוך לקבר שייח קדוש ידו תיבש ותשותק, ולכן סביב הקברים הנ"ל נותרו עצים גבוהים. סגולתו העיקרית של שייח חזורי היתה יכולתו לזהות מחרחרי מלחמה.
למי שעבר כאן היה השייח נותן מלח קסמים, שהיה גורם לרעים לאבד את דרכם ולטובים להגיע במהרה ובשלום.

ניפרד לרבע שעה מהרכב ונעלה מעט במעלה הגבעה - לאתר ההנצחה של סיירת אגוז. שביל מעוצב עובר בין העצים וכתובות הזיכרון ומגיע לתצפית נהדרת: עמוק מתחתינו עובר נחל גובתא, מולנו, ממערב, הצללית הבולטת של מבצר נמרוד, מעט מעלינו הישוב נווה אטי"ב וצפונה, למרגלות החרמון – הר כחל, הנקרא ע"ש מחצבות הכוחול שהופק בימי קדם לאיפור עיני הגבירות . בסתיו פורחים במקום מאות חצבים.

נמשיך למעלה בכביש 989, נעבור את נווה אטי"ב ואחרי 2 ק"מ נפנה ימינה לכוון היישוב נמרוד. באמצע העלייה נביט על קיר הסלע משמאל לכביש, ונגלה שהוא הופך להיות צבעוני. אם נטרח ונבדוק מקרוב נגלה להפתעתנו שהקיר בנוי אבן חול צבעונית, ממש כמו זו במכתשים שבנגב. מה עושה חול מכתשים ליד החרמון? לאלוהי הגיאולוגיה הפתרונים, אבל בקיצור- זה קשור לקימוט הענקי שהתרחש לפני מליוני שנים והפך את החרמון להר הגבוה בישראל.
נמשיך למעלה ונחנה לפני שער היישוב, ניקח את המצלמה ונלך למוצב הנטוש הסמוך. העין הכחולה של ברכת רם תציץ עלינו מלמטה, מוקפת כרמים, מטעי תפוחים והרי געש קדומים. אפשר ללכת ביישוב בכביש המקיף אותו ולצפות לכל הכיוונים ואפשר גם להנות מארוחה או קפה מול הנוף במסעדה שבמקום.

נרד בנסיעה לכיוון הכפר מסעדה, לידו ניתן לצפות מקרוב בברכת רם, עם או בלי כוס קפה במסעדה הסמוכה.
ניסע דרומה בכפר ונפנה ימינה בשילוט לאודם, בכביש העובר בין עצי יער אודם. אם נגיע בסתיו, מומלץ לרדת מעט ולחפש את פריחת הסתווניות.
כעבור כ- 10 דקות נגיע לכיכר גדולה, היא צומת האמיר - הידוע יותר כצומת ווסט. נפנה ימינה לכביש 959, נחצה את ציר הנפט ונתחיל בירידה בכביש נוף יפהפה. 4 ק"מ אחרי ציר הנפט מתעקל הכביש חדות שמאלה.
זה המקום לחנות בזהירות בצד ולצפות מגבוה על עמק החולה והאגמון - אותו חלק מהעמק שזכה לעדנה מחודשת והוצף במים לשמחת בעלי הכנף חובבי הדגים והמטיילים חובבי הציפורים.
מכאן קצרה הדרך לנופי המים של עמק החולה ומקורות הירדן.

אפשרויות נוספות:
אפשרות אחרת היא להמשיך ממסעדה ישר בכביש 98 עד קיבוץ אלרום ומול הפנייה לקיבוץ לפנות שמאלה לפי שילוט לאנדרטת עוז 77 . 3-4 דקות נסיעה בכביש צר לפי השילוט ואתם באתר הצופה על "עמק הבכא" המפורסם ממלחמת יום כיפור. הזדמנות טובה לצפות לכוון סוריה ולספר לילדים קצת על המלחמה הקשה ההיא. הם מצדם יעדיפו את הטנק העומד שם לזכרון. סביב הטנק נשתלו עצים לזכר כל אחד מהחללים בקרב ולמטה משם ניתן לשבת באמפי קטן ולדבר.

אתרים נוספים: (בתשלום):
החרמון, גן לאומי מבצר נמרוד, חזיון אור-קולי על קרב עמק הבכא באלרום, קטיף פירות יער בקיץ באלרום ובשעל..

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות


לינה באזור:
בי"ס שדה חרמון, בי"ס שדה גולן

הדרכה באיזור:
בי"ס שדה גולן וחרמונים 

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.