חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל כופר והפארק הלאומי

סוג פעילות: סיורים עירוניים, טיולי טבע עירוני
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף
נחל כופר והפארק הלאומי

כתיבת מסלול הטיול: עמית מנדלסון

 

אורכו של הנחל כיום כשישה ק"מ, מהם 4.5 ק"מ בתחומי רמת גן. לאורך השנים, לא השכילו מקבלי ההחלטות לזהות את הפוטנציאל הגלום בנחל. האפיק הטבעי יושר והוסט לתעלת ניקוז גדולה הצמודה לרוב לכביש גהה. בחלק מהנחל בתחום הפארק הלאומי, הערוץ אף הוכנס למובל ניקוז סגור באורך כחצי ק"מ.
למרות זאת, ערוץ הנחל מהווה ציר המאפשר תנועת בעלי חיים וצמחים מהשטחים הפתוחים בפארק אריאל שרון, אל השכונות המזרחיות ברמת גן, ואפילו דרבנים נראו באזור זה בשנים האחרונות. כערוץ עירוני, צמחיית הנחל משלבת צמחי גינון, צמחי בר נפוצים ומינים פולשים
לצערנו קשה ללכת ברציפות לאורך הנחל. בקטעים רבים, תחושת המבקרים הינה של "חצר אחורית" שלא רבים ההולכים בה. גשר הולכי רגל שאיפשר בעבר את חציית דרך אלוף שדה הסואנת, פורק בשנים האחרונות, גנים ציבוריים מפנים את גבם לערוץ, ואפילו בקטע המטופח ביותר – הפארק הלאומי – חלק מהנחל נקבר במובל סגור מתחת לפני הקרקע.
אנו מאמינים שמצב זה ישתנה בעתיד, ומזמינים את תושבי העיר והמטיילים להכיר את מקטעי הנחל השונים, כאשר החוויה המרשימה ביותר היא לצפות על הנחל השוטף בימי גשם חזקים, מנקודות תצפית בגשרים מעל לערוץ.
יש לציין כי כיווני הנסיעה למקטעים השונים של הנחל, מקשים גם הם על מסלול נסיעה רציף, וכדאי להכיר את הנחל במספר הליכות קצרות של כחצי שעה-שעה כל אחת. כדאי להסתייע במפה עירונית או בתוכנות ניווט כדי להגיע למקטעי הנחל, בעיקר לשני המקטעים הראשונים שלו.


מקטע 1: פאתי שכונת רמת עמידר
הקצה הצפוני של הנחל בתחום רמת גן, נמצא בקצה המזרחי של שדרות הרב לוין, בצמוד לגשר הולכי הרגל המקשר את רמת גן עם אוניברסיטת בר אילן. אזור זה, בפאתי שכונת רמת עמידר, מכיל אוכלוסייה דתית ומסורתית ולכן לא מומלץ להגיע אליו ברכב בשבתות ובחגים.
מראש הנחל נמשך דרומה גן ציבורי באורך כ- 300 מ', אלא שגן זה מפנה את גבו לנחל, והערוץ מוסתר ע"י שיחים ועצים.


מקטע 2: אזור גני ערמונים – נווה יהושע
בצמוד וממערב למחלף בר אילן נמצא שטח ריק המשמש כחניון למשאיות כבדות, ובשוליו עובר הנחל בתעלת ניקוז עמוקה ולאורכה צמחייה גבוהה. קטע זה של הנחל לא הונגש למטיילים, ולכן כדאי לבצע מעקף. מהקצה הדרומי של רחוב הארז, בשולי שכונת נווה יהושע, יוצא שביל הליכה לאורך גדת הנחל, ומגיע למפגש רח' הררי ורח' העלייה הראשונה. גם כאן, השטח שבין השביל לערוץ נטוע בשיחים וקשה לצפות לעבר הנחל. מדרום לרח' העלייה הראשונה, משתנה אופי הנחל ולאורכו נטועים אקליפטוסים. ניתן להמשיך מערבה עד לקצה רחוב סטופ, כאשר הנחל פונה שמאלה ועובר במעביר מים מתחת לדרך אלוף שדה. בעבר היה כאן גשר להולכי רגל, אך כיום אין גישה נוחה למטיילים להמשך הנחל.

 

נחל כופר. צילום: עמית מנדלסון


מקטע 3: אזור שיכון הצנחנים
הגישה למקטע זה היא משדרות בן-צבי. מרחוב פרץ ברנשטיין ניסע כ- 550 מ' בשדרות בן-צבי, ומייד לאחר אי התנועה בעיקול הרחוב, נזהה דרך סלולה הפונה ימינה ומוליכה לאחר כ- 100 מ' לרחבת חנייה ליד מגרש ספורט. ניתן לחנות כאן, ולהמשיך בדרך העפר לעבר חורשת עצי אקליפטוס וקזוארינה, הנטועה בגדת הנחל. השדה הפתוח הנרחב לידנו, נראה ריק יחסית בקיץ אך באביב יש כאן שלושה מיני תורמוסים – ובכללם התורמוס הצהוב, הנמצא בסכנת הכחדה בארץ. שטח זה שימש בעבר את החווה החקלאית "תלמי אברהם", הנמצאת מדרום לנו.
מהחורשה ניתן להגיע לנחל, אולם הגדה התלולה אינה נוחה למעבר. מגרשי חנייה של כפר המכביה מקשים על ההליכה לאורך הנחל, והקטע שבין כפר המכביה ובין שדרות הצבי עבר הסדרה ע"י ייצוב הגדות בציפוי אבן – דבר הפוגע בצמחייה הטבעית. בכל זאת, מי שיתאמץ ויגיע לחלק זה, צפוי לפגוש מופע מרשים יחסית של קנים בגדת הערוץ. ההליכה המוצעת במקטע זה הינה ממגרש הספורט אל החורשה, השער האחורי של חניון כפר המכביה וחזרה באותה הדרך לרכב.


מקטע 4: הפארק הלאומי
הפארק הלאומי הוא אחד מהפארקים העירוניים הוותיקים והמרשימים בישראל, ומהווה אתר טבע עירוני בזכות עצמו. נוכל לפגוש כאן מדשאות רחבות ידיים ואגם גדול, המושך מגוון עופות מים כגון מגלנים ואנפות לילה. שפע צמחיית הגינון מספק גם תנאים אידיאליים לעופות אגרסיביים יחסית כגון עורב אפור, מיינה מצויה (עוף פולש) וסיקסק.
לפארק הוסדרו מספר מתחמי חנייה גדולים, בשדרות הצבי וברחובות סן מרטין ואחד העם.
את הנחל עצמו נוכל לפגוש רק מדרום לאגם המלאכותי שבפארק. הערוץ נמצא כאן בתעלה העוברת בחורשת אקליפטוסים, וממשיכה לעבר מסדרון צר בין איצטדיון וינטר ובין גדר הספארי. כדאי ללכת רק עד למפגש עם כביש השירות המקשר את שכונת רמת השקמה עם הספארי (כ- 600 מ' מהאגם לכל כיוון). חורשת האקליפטוסים הגדולה מספקת צל רב, והוצבו בה תיבות קינון לעטלפי חרקים. מצד שני, החורשה אינה מהווה בית גידול טוב לצמחיית הבר המקומית, ומתאימה במיוחד לצמח הפולש חמציץ נטוי – מין חובב צל שהגיע מדרום אפריקה, ודוחק בשיטתיות את צמחיית החמרה במישור החוף.
המהדרין מוזמנים להכיר גם את המקטע החמישי של הנחל, בתחומי פארק אריאל שרון. הגישה העדיפה למקטע זה היא מהקצה הדרומי-מזרחי של פארק מנחם בגין, ממנו נוכל להגיע דרך "שדה בגין" השופע פריחה אביבית, אל שפך נחל כופר לנחל איילון ולהתקדם בשבילי העפר בגדות הנחל לעבר החווה החקלאית "ניר אביב" ושכונת הארגזים.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.