חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הירקון הרמת-גני – מעשר טחנות לשבע טחנות

סוג פעילות: סיורים עירוניים, טיולי טבע עירוני
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: מרכז->גוש דן ומישור החוף
הירקון הרמת-גני – מעשר טחנות לשבע טחנות

כתיבת המסלול: עמית מנדלסון

 

איך להגיע
מסלול הטיול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכבים או טיול בתחבורה ציבורית.
נקודת ההתחלה נמצאת בגדה הדרומית של הירקון בדרך מבצע קדש, דרומית לצומת רח' שטרית בת"א. ניתן לחנות מתחת לגשר מבצע קדש או להגיע לנקודה זו רגלית, בין אם בקווי אוטובוס העוצרים ברחוב ובין אם במרחק הליכה של כ- 400 מטרים מתחנת הרכבת בני ברק (לבאים מהתחנה, אין לעלות במדרגות לגשר מבצע קדש אלא ללכת מתחתיו לנקודת ההתחלה).
נקודת הסיום נמצאת בעיקול רחוב רוקח ברמת גן, ליד החווה החקלאית "תלמי אביב". יש חנייה (בתשלום) מאחורי החווה החקלאית, וכן ניתן להמשיך מעט לדרך אבא הלל בה עוברים קווי אוטובוס רבים.
למטיילים ברכב אחד, כדאי לשקול חנייה בחניוני קניון איילון/איצטדיון רמת גן, ולהתחיל את המסלול מ"גשר המכביה ה- 15" ומערבה, וחזרה באוטובוס לנקודת ההתחלה.

 

צילום: אוהד איל


המסלול
מנקודת ההתחלה נמשיך מערבה בגדה הדרומית, ועד מהרה נשים לב לפיתול גדול של הירקון המתרחק מאיתנו. באזור זה שכן בעבר מתחם גדול של טחנות קמח – "עשר טחנות". מתחם זה רתם את מי הירקון לטחינת קמח עבור תושבי הסביבה, ולצידו היה גם גשר עתיק שקישר בין גדות הנהר. הגשר פוצץ ע"י הטורקים במלחמת העולם הראשונה, כדי להקשות על פלישה בריטית, וגם טחנות הקמח נעלמו עם השנים. בניגוד למתחם "שבע טחנות" אליו נגיע בהמשך, מתחם "עשר טחנות" לא שוחזר וחבל.
אנו נמשיך מערבה בגדה הדרומית. לאורך הדרך גדל צומח מגוון, המשלב צמחי בתי גידול לחים (בפרט בולטים קנה מצוי ועבקנה שכיח, ממשפחת הדגניים), צמחי מעזבה (כולל מינים פולשים), כגון קיקיון מצוי, וכן צמחי חמרה ששרדו בשטח הצר שבין הירקון לבין מסילת הרכבת. חדי העין יוכלו למצוא בסבך הצמחייה בגדה הצפונית את השרך שבטבט ענף, מין נדיר למדי הגדל בירקון רק במקומות ספורים.
לאחר 450 מ' נעבור מתחת לגשר הרכבת. עתה מתעקל הנחל שמאלה (דרומה) וחולף עד מהרה לצד מגרשי אימונים לקבוצות כדורגל. לפנינו נראה את איצטדיון רמת גן, ובגבולו הצפוני נגיע ל"גשר המכביה ה- 15".
הגשר הקיים הוא גשר חדש יחסית (הוקם ב- 2005) ומנציח את ארבעת הספורטאים האוסטרליים שנספו בקריסת גשר סמוך ב- 1997, בדרך לטקס הפתיחה של המכביה ה- 15. מרבית הספורטאים שנהרגו או נפצעו באסון, נפגעו לא מקריסת הגשר עצמו אלא מהחשיפה הממושכת למי הירקון המזוהמים, והאסון הפך לציון דרך במאמצים לשיקום הירקון.
נאגף תחנת מיתוג של חברת החשמל (שמיקומה על גדות הירקון משקף את היחס התכנוני לנחל לאורך השנים, כ"חצר אחורית") וניכנס לקטע מטופח במורד הנחל. באזור זה ניטעו עצים רבים, בפרט עצי אקליפטוס, להנאת ציבור המבקרים. יש לשים לב כי ההצללה הכבדה דוחקת את הצמחייה הטבעית, ומשפיעה באופן עקיף גם על מגוון בעלי החיים באזור.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

צילום: אוהד איל


לאחר עיקול בנחל נראה קטע קצר עם צמחים גבוהים ומרשימים של עבקנה שכיח, הדומה לקנים אותם פגשנו קודם, אך גדול ומאסיבי בהרבה. הליכה קצרה תוביל אותנו למפגש דרך אבא הלל ורחוב בן גוריון, מול "מגדלי בסר". כאן ניצבות שתי אנדרטאות, אנדרטת הצליחה – עמוד שיש המנציח את קרבות מלחמת העולם הראשונה, ואנדרטת המחתרות לציון פעילותן של המחתרות העבריות ברמת גן לפני מלחמת העצמאות.
בחורף 1917, היווה הירקון מכשול כמעט בלתי עביר עבור הצבא הבריטי שהגיע מסיני וחנה במשך חודשים ארוכים בגדה הדרומית. הטורקים פוצצו את הגשרים המעטים לאורך הנהר, והביצות לאורכו הקשו על המעבר. במבצע לילי נועז צלחו הכוחות הבריטיים את הירקון בשלוש נקודות, האחת כאן, השנייה באזור כיכר היל בצפון ת"א והשלישית בשפך הירקון. בעקבות הצליחה הוסט קו החזית צפונה לאזור נחל פולג של ימינו, ובהמשך שוחררה כל הארץ מעול הכובשים הטורקיים.
עד לנקודה זו, מסלול ההליכה מתאים לכל נפש. לבעלי ניסיון בהליכה, מומלץ להמשיך הלאה בקטע פחות מטוייל אך לא פחות יפה של הנחל. כמות המים כאן אינה אלא צל חיוור של הזרימה בטרם הקמת מפעל ירקון-נגב בשנות ה- 1950. עם המעבר הנרחב להתפלת מי ים, ועליית המודעות הציבורית לחשיבות המים לקיום מערכות אקולוגיות, צפוי גם צמצום שאיבת מי הירקון והגדלת היקף הזרימה הטבעית – דבר שיתרום לשיקום הנחל.
המשך המסלול הוא שביל צר העובר ברצועה צרה שבין שיכון ותיקים ברמת גן ובין הנחל. קטע זה נטוע באקליפטוסים ומוצל כל השנה, אך הצמחייה הטבעית שבו מעטה.
לאורך הדרך נמצא מקבץ של מבני ציבור, החל מבית הצייר אהרן כהנא, דרך מרכז הספורט ספיבק ובית הצנחן. לאחר שנחלוף על פני מבנים אלו (המפנים לירקון את גבם, וגדר חוצצת ביניהם לבין שביל ההליכה), נצא לגינה ציבורית עם מתקני משחק. בסוף הגינה, נדחק השביל שוב בין גדר מועדון הספורט "מרגניות" ובין הירקון. מחסום לרכב יסמן את יציאתנו מתחום שיפוט רמת גן לשטח שיפוט תל אביב-יפו, ועד מהרה נגיע למכלול "שבע טחנות".
מכלול זה שוקם חלקית ע"י חברת גני יהושע ורשות נחל הירקון. הוקמו כאן מספר בריכות ובהן נשתלה צמחיית מים כדי לסייע בטיהור חלקי של המים, וכן נחשפו שרידי טחנות הקמח – האחרונות מסוגן לאורך הנחל. הבריכות מושכות עופות מים, חלקם נמצאים כאן כל הזמן (בפרט ברווזים שהובאו ע"י חברת גני יהושע), וחלקם מבקרים כאן רק בחורף ובאביב. כמו כן יש כאן צמחיית מים מגוונת, כולל גם מיני צומח נדירים שנשתלו כאן באופן יזום כגון "פשטה שרועה" בעלת פרחים בגוון תכלת, הגדלה בארץ בטבע רק באזור הכינרת.
סכר מאפשר גישה לגדה הצפונית. נשים לב להבדלים בחזות וברוחב הירקון משני צידי הסכר, שאינם מקריים. כבר שנים ארוכות, מוזרמים מנקודה זו במורד הירקון מי ים, דבר ששינה לחלוטין את המערכת האקולוגית במורד הירקון.
מכאן נפנה שמאלה (דרומה) ונגיע לעיקול רחוב רוקח.
לאוהבי הליכה, ניתן גם לפנות ימינה (צפונה) וללכת בגדה הצפונית של הירקון, לאורך תוואי שביל ישראל, ואיתו לחזור לנקודת ההתחלה במסלול מעגלי ארוך.

 

צילום: אוהד איל


פריחה ומוקדי עניין
לאורך הירקון ניתן לפגוש עופות מים שונים, במיוחד בחורף ובאביב, ובכללם הברווזים ברכיה וסופית, פרפור עקוד, אנפת לילה, לבנית קטנה ועוד. בדרך ניתן לפגוש גם פריחת צמחי מים, בפרט באתר "שבע טחנות".
המטיילים בשעות אחה"צ עשויים לפגוש בדרך גם נמיות, נוטריות (מכרסם גדול שהובא לארץ לתעשיית הפרוות, והפך למין פולש במקורות מים) ואף תנים שהסתגלו לסביבה העירונית. אוכלוסיית התנים משגשגת כתוצאה מריבוי המזון הזמין בקרבת האדם (בפרט בפחי אשפה ובתחנות האכלת חתולי רחוב), דבר המביא לקונפליקט בין תושבי הסביבה ובין התנים, ולצורך בוויסות האוכלוסייה לאורך זמן.
דגשים בטיחותיים
• מי הירקון מזוהמים ואין להיכנס אליהם או לשתות מהם.
• בימים בהם הנחל שוטף, אין לחצות את הסכר באתר שבע טחנות.
• בחורף ייתכן בוץ בחלקו של המסלול בין אנדרטת הצליחה ובין שבע טחנות.

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.