חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל רפאים, עמק לבן ועין חנייה

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי טבע עירוני
מתאים לגיל: 5+
אזור: ירושלים->ירושלים והרי יהודה
נחל רפאים, עמק לבן ועין חנייה

כתב וצילם: אבנר רינות

סיפור דרך:
נתחיל את המסלול לאורך אפיקו של נחל רפאים, סמוך למסילת הרכבת של תל אביב-ירושלים. כיום יש כאן גם שביל אופניים יפה. נלך לאורך ערוץ הנחל ומסילת הרכבת. בהמשך נעבור מתחת לגן החיות התנכי ולפארק של עין יעל. כאן הנוף יתחיל להיות פחות מופר ויותר טבעי. עם עצי תאנה גדולים לצד ערוץ הנחל. בחורף יש לפעמים גבים בערוץ הנחל, בין האבנים והסלעים. מומלץ לשבת מתחת לאחד מעצי התאנה הגדולים שיש כאן ובחודשי הקיץ לטעום מפירות הפטל שגדל כאן בכמות יפה. בהמשך הערוץ ניתן לעלות לכיוון עין לבן ועמק לבן שנמצא מעלינו, מעל למסילת הרכבת שמצד ימין לנו, מצפון. בעמק לבן צמחייה עשירה, טרסות יפות עצי פרי ומעיין יפה שאפשר להתרחץ בו- עין לבן. כאן אפשר לסיים את המסלול ולחזור חזרה בשביל לכיוון הכניסה לגן החיות והעיר, או להמשיך לכיוון עין חנייה, עוד מעיין שנמצא עוד קצת מערבה, אחרי המחסום לכיוון גוש עציון. יש לחזור לכיוון ערוץ נחל רפאים וממנו לעלות לכיוון הכביש המוביל לגוש. המעיין ונקבה יפה נמצאים ממש מעל לכביש, מדרום לו. כאן אפשר להתרחץ במי המעיין הקרירים, להיכנס לנקבה ולעשות פיקניק מתחת לאחד העצים המרשימים שיש באזור. כאן אפשר לסיים את המסלול, או להמשיך חזרה לכיוון עין לבן ועמק לבן ולעלות צפונה דרך העמק לכיוון צומת אורה. בדרך ישנה פריחה נהדרת בעונות המתאימות של שלל פרחים.

דברים מעניינים לאורך המסלול:
נחל רפאים, עמק לבן והמעיינות שבאזור מציעים מגוון פעילויות בטבע לכל המשפחה וברוב ימות השנה. לצד מסילת הרכבת על בסיס ערוץ נחל רפאים נבנתה טיילת ושביל אופניים נהדרים שנמשכים מכאן ועד למתחם הרכבת הישנה שבעמק רפאים. זהו מסלול נהדר לכל מי שאוהב ללכת, לנסוע באופניים או סתם מי שאוהב לראות נוף טבע ואורבאני משתלבים יחדיו. לאורך נחל רפאים יש עצי תאנה יפיפיים ועשירים בפרי בעונה המתאימה, מומלץ בחום לבוא בסוף הקיץ וליהנות משפע הפרי. בחורף יש באזור שפע של ציפורי שיר המבלות לצד ערוץ הנחל ובתוכו. בין השאר גבתונים צהובים, חוגות עצים, פרושים, בזבוזים, פצחנים ועוד.. גם מינים מקננים יש פה, כמו: חוגלות, כוס החורבות, סנונית מערות, תפוחיות, נץ מצוי ועוד..

 

באזור עין לבן, היכן שהנקבה יש שתייה נהדרת של ציפורי שיר, בעיקר בחורף ובעונות הנדידה. למי שיש סבלנות מומלץ לשבת בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים ולהביט בציפורים השונות הבאות להרוות צימאונן ממי המעיין. עין לבן וגם עין חנייה הם מקום נהדר לבלות בהם בימים חמים במיוחד. ניתן להגיע אליהם גם בלא כל המסלול, אלא ישירות עם הרכב. באביב יש כאן פריחה מרהיבה של פרחים עונתיים כמו כלניות, רקפות, נוריות, סחלבים שונים ועוד.. לצד עין לבן יש ריכוז נהדר של שיחי צחנן מבאיש, שכשמם כן הם, מצחינים במיוחד. השיח פורח בצהוב בסוף החורף והוא עשיר במיוחד בצוף. בסוף החורף, בחודש פברואר מומלץ לבוא לכאן וליהנות מכמות הצופיות הבאות לשתות מצוף פרחי הצחנן. באזור נחל רפאים, מסילת הרכבת ועין לבן מסובבים בדרך כלל עדר צבאים יפה. מומלץ להביא משקפת ומגדירים כדי ליהנות מהם ומהציפורים השונות שבאזור.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 
 נחל רפאים
 
חוגלת סלעים סמוך לעין לבן

 

דבורנית גדולה, עמק לבן
 
 עין לבן
 

 עין חנייה

הדרכה באיזור: בי"ס שדה עופרה
* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.