חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל זמרי

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי טבע עירוני
מאפיינים נוספים: טיול מעגלי
מתאים לגיל: 5+
אזור: ירושלים->ירושלים והרי יהודה

15.8.19

 

השביל בנחל זמרי עובר ממש בלב שכונה ירושלמית, ומאפשר הצצה נוחה לעולם החי המרשים של ספר המדבר. בנחל זמרי תוכלו לראות אוכלוסייה גדולה של הצבי הארץ ישראלי, מין בסכנת הכחדה עולמית שרוב אוכלוסייתו נמצאת בישראל. חוץ מצבאים אפשר לראות בנחל המוני שפני סלע, שועלים וציפורים מיוחדות.

הנחל והשביל שבתוכו הוכרזו רשמית כאתר טבע עירוני, ובימים אלה עיריית ירושלים בוחנת שם הקמה של פארק עירוני, שמטרתו שימור אוכלוסיית הצבאים בנחל.

 

צילום: שמוליק יידוב

 

מידע ראשוני
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול:  3 ק"מ, מעגלי

 

לאן להגיע 
נקודת התחלה וסיום: רחוב גל, פסגת זאב, ירושלים, נוסעים עד שמגיעים לעיקול עם חניות לצד הכביש ושם ניתן לחנות.

 

מבט על המסלול
סימון: כחול-ירוק
מפת סימון שבילים
9 - יהודה וירושלים

 

סיפור דרך

 

מרחוב גל נרד לכיוון מזרח עם הסימון הכחול, ונתחיל ללכת בנחל. באמצע  המסלול, מימיננו נבחין בשטח פתוח בו מתרוצצים הצבאים, ומשמאלנו מסלע שעליו מתרוצצים רוב ימות השנה שפע שפני סלע.
רגע לפני שהשביל הכחול מגיע לכביש, לרחוב משה קראוס, נפנה שמאלה בסימון הירוק, ונחזור על עקבותינו מהגדה הצפונית של הנחל. הסימון הירוק יוביל אותנו על מדרגות אבן ליד בור מים, נחצה שרידים של דרך עתיקה ונעבור ליד כבשן סיד, עד שהשביל יתחבר חזרה לשביל הכחול בו כבר צעדנו, ונחזור איתו לנקודת החנייה.

 

 רוצים לדעת עוד?


במסלול ישנם ערכי טבע חשובים במיוחד שלא נמצאים כמעט באף אתר טבע הנמצא בתוך תחומי העיר ירושלים.
במדרונות שבערוצי הנחלים- זמרה,ענתות ישנה האוכלוסייה הגדולה ביותר באזור של שפני סלע, וניתן לראות עשרות רבות מהם בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים. פרט לכך יש פעילות רבה של בעלי חיים נוספים בשטח: שועלים מסתובבים בשטח, כמו כן תנים זהובים ועדר צבאים נאה. יש לפקוח עיניים במהלך המסלול ולחפש את בעלי החיים השונים.


מגוון יפה וייחודי של ציפורים נמצא גם כן באתר, בהם מינים שאינם נצפים עוד בשאר תחומי העיר ירושלים מלבד כאן, חלק מהם מינים מדבריים שחודרים כאן לאזור הספר. לדוגמא: שחורי זנב, סלעית לבנת כנף, מדברון ועוד. מינים הנמצאים בסיכון אזורי מקננים כאן, כמו פפיון ההרים וסלעית הקיץ. עוד מיני ציפורים מסתובבות באזור, חלקן מקננות כאן, כמו כוס החורבות, תפוחית מצויה, חוחית, בארית הרים ועוד.. חלקן משתמשות באתר לתדלוק בעת הנדידה דרומה או צפונה למחוזות חפצן.


בשטח גם צמחייה מעורבת ים-תיכונית וספר-מדברית עם צמחים בחלקם נדירים מאוד. כמו אירוס הסרגל שפורח בערוץ נחל זמרה, אחד ממיני האירוס היפים ביותר שישי לנו. בשיא האביב ישנם ריכוזי פריחה יפים של כלניות, נוריות, עיריות ומינים נוספים.


על המדרונות שמעל לערוץ נחל זמרי ישנם כמה גתות היסטוריות כנראה מתקופת בית שני.
נחל זמרה ונחל ענתות הסמוך לו הם מאתרי הטבע האיכותיים ביותר בתחומי העיר ירושלים עם ערכיות שמירת טבע גבוהה מאוד. לכל ההולכים במסלול יש לשמור על ערכי הטבע השונים, לא לפגוע בחי ובצומח בכל צורה שהיא.

 

 

שועל מצוי בנחל זמרי

 

 צבאים בנחל זמרי

  גורי שפני סלע בנחל זמרי

 

 שחורי זנב, הורה וגוזל שפרח מקינו. נחל זמרי

 מטיילים בנחל זמרי

 

 כוס חורבות בנחל זמרי

כתיבה וצילום: שמוליק יידוב, אבנר רינות

עריכה: אסנת אל עז