חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל דוד תחתון

קוד פעילות: 51
סוג פעילות: טיולי משפחות, קטנטנים
מתאים לגיל: קטנטנים
אזור: דרום->מדבר יהודה
 

31.5.2018

נחל דוד, הקרוי על שם דוד המלך, הוא "מלך" הטיולים הקצרים והמרעננים במדבר. טיול נינוח ומקסים בנווה מדבר למפל דוד המרשים עם שכשוך בבריכות שבדרך ומפגש עם יעלים ושפני סלע.מה צריך יותר מזה?
נחל דוד יורד בסדרת מפלים מרמת המדבר המתנשאת לגובה של 200 מטרים מעל פני הים, לחוף ים המלח הנמצא כ-400 מטרים מתחת לפני הים. המסלול המתואר כאן נמצא במדרגה התחתונה ביותר של הנחל. טיול נינוח ומקסים בנווה מדבר למפל דוד המרשים, עם שכשוך בבריכות שבדרך ומפגש עם יעלים ושפני סלע. מומלץ כל השנה, גם בימים חמים, ואידיאלי עם ילדים קטנים.
 
 מפל דוד. צילום: סיון ארבל

 

מידע ראשוני

 מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת:  כל השנה
אורך המסלול: 1 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  חצי שעה עד שעתיים
סוג המסלול: מעגלי
שמורת טבע בתשלום:  כן. הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות. יש לבדוק את שעות הכניסה באתר רשות הטבע והגנים.
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי 

 

דגשי בטיחות

המסלול נסגר כשיש חשש כבד לשטפונות

 

לאן להגיע                                                   

נקודת התחלה וסיום: מגרש החנייה של שמורת עין גדי על כביש 90 . לכתוב בווייז: שמורת עין גדי

מבט על המסלול

סימון: שילוט בלבד 

מפת סימון שבילים: 11 דרום מדבר יהודה וים המלח

 

נקודות עניין במסלול
1. מפל דוד: קיר המפל מכוסה בטחבים, ועץ תאנה נאחז בין סדקיו. בתקרות הסלע לצד המפל אפשר להבחין בנטיפים. גודל הברכה שבתחתית המפל משתנה משנה לשנה כתוצאה משטפונות החורף.


סיפור דרך

 
 נחל דוד. צילום: אסנת אל עז
המסלול מתחיל בקופות של שמורת עין גדי. נתקדם לפי השילוט ל"מסלול המפלים" בנחל דוד. ראשית נלך על שביל מונגש ורחב. בימים שקטים ניתן לראות לעיתים בעלי חיים הנמצאים לאורך השביל. יש לשים לב להוראות השמורה ולא להאכיל את החיות.
כעבור 300 מטרים נגיע למפל התחתון של נחל דוד ונקודת תצפית עליו. ניתן לרדת בגרם מדרגות קצר לבריכה שמתחת למפל.
מכאן נפגוש בשילוט המכוון לשביל כניסה ושביל יציאה. אנו נמשיך בשביל הכניסה. המסלול מטפס במדרגות חצובות בסלע במעלה אפיק נחל דוד , ולאורכו ישנן מספר נקודות בהן ניתן להגיע למרגלות מפלונים קטנים עם בריכות שכשוך.
כעבור 250 מטרים נחצה את אפיק נחל דוד על גשרון צר וניכנס לשביל צר הנע באפיק תחת סכך סבוך של קני סוף. קטע זה רטוב ועלול להיות חלק, על כן יש להיזהר. כשנצא מתוך קני הסוף נטפס ונפגוש בפיצול שבילים בין שביל כניסה לשביל יציאה. שם נפנה ימינה לתצפית על מפל דוד. אין להיכנס למים בנק' זו, עקב סכנה של אבנים מידרדרות.
ממפל דוד השביל מסתובב וחוזר לחניון השמורה. נמשיך בשביל לפי שילוט השמורה עד לחניון לסיום המסלול. 

 


רוצים לדעת עוד?

 
נחל דוד. צילום: שלומית בן אלי

על שמורת עין גדי
נחל דוד הוא חלק מנווה עין גדי, השוכן בין נחל ערוגות מדרום לנחל דוד מצפון וניזון ממי המעיינות עין דוד, עין שולמית, מעיין עין גדי ועין ערוגות. כבר לפני אלפי שנים נמשך האדם למקורות המים שבאזור, ובמשך תקופות ארוכות התקיים כאן ישוב. השרידים הקדומים ביותר שנתגלו כאן הם שרידי מקדש מהתקופה הכלקוליתית בקרבת מעיין עין גדי. כיום נראים שרידי הטרסות, אמות המים ובריכות האגירה על המדרונות שבאזור הנווה. בתקופה זו חייתה בעין גדי קהילה יהודית ועל כך מעידים שרידי בית הכנסת שרצפתו מעוטרת בפסיפס.
בשנת 1953 הוקם כאן קיבוץ עין גדי על ידי היאחזות נח"ל. כיום שוכן הקיבוץ על גבעה בקרבת נחל ערוגות וחבריו מעבדים את אדמות מניפת הסחף של הנחל. על גבעה מצפון לנחל דוד שוכן ובית ספר שדה עין גדי – בית ספר השדה הראשון שהוקם בארץ, ב-1963. 

 

מדוע נובעים המים במעין?
ההרים מורכבים משכבות שונות של סלע, שכבה אחת מכונה אקוויפר, ומתחתיה נמצאת שכבת סלע המכונה אקוויקלוד. אקוויפר היא שכבת סלע סדוקה המכילה מים ומאפשרת זרימת מים בתוכה. המים באקוויפר נאספים כתוצאה מחלחול מי גשמים דרך שכבות הסלע. מתחת לאקוויפר קיימים סוגי מסלע אשר אינם מאפשרים למים לחלחל. שכבה אטימה זאת נקראת אקוויקלוד ומעליה נאספים מי התהום באקוויפר. חשיפת שכבות הסלע נגרמת כתוצאה מהתחתרות נחלים, סדקים בעקבות פעילות טקטונית ועוד, יכולה להביא לפריצת מי התהום אל פני השטח, כלומר להיווצרות מעיין, המכונה מעין שכבה, בגלל שהמים נובעים בין שתי שכבות סלע. במעיין שכבה נחשפים שכבת האקוויפר והאקוויקלוד על פני השטח וכתוצאה מכך נובע המעיין.
 
נחל דוד – על שם מי?
הנחל קרוי על שם דוד המלך, שבימי טרום מלכותו נאלץ לנוס על נפשו מפני המלך שאול. יעד מנוסתו היה המדבר, שם ישב לא מעט זמן. בנחל זה התרחש המפגש המרגש בין דוד ושאול, מפגש שבו הכיר שאול בתום לבו של דוד, אשר יכול היה להרגו אך לא פגע בו.
  
התיישבות בעין גדי והבושם האבוד
הפעם הראשונה שאנחנו נחשפים להתיישבות באזור עין גדי היא בספר "מלחמות היהודים" של יוסף בן מתתיהו, בספר זה מסופר על טבח שמתבצע ביישוב עין גדי ע"י הסיקריים. העדות השניה להתיישבות היא בית הכנסת העתיק שנמצא ליד נחל ערוגות. בית הכנסת התגלה "בטעות" כאשר קיבוץ עין גדי רצה לנטוע במקום מטע תמרים. בית הכנסת הוא מהמאה ה-6 ונמצאה בו מנורה וכתובת פסיפס שאומרת "ארור יהיה מי שיגלה את סוד העיירה..." סוד העיירה הוא כנראה צמח האפרסמון, אשר שימש לבושם יקר שכולם רדפו אחרי המתכון שלו, מהורדוס ועד קליאופטרה. מסופר שכאשר הרומאים שרפו את היישוב הם הגנו על צמחי האפרסמון בגופם על מנת שלא ישרפו, עד היום לא ידוע מהו צמח האפרסמון.
 

מהיכן השם "שערות שולמית"? 
תיאורי הטבע הרבים בספר שיר השירים מזכירים אף הם את נופם של הנחלים דוד וערוגות, שבשמורת עין גדי, מה שהביא לאימוץ שמותיהם של חלק מהאתרים מתוך הפסוקים. למשל "שערות שולמית", השם שדבק בצמח המעטר את הסלעים במפלי הנחל, שואב את שמו מן הפסוק היחיד בתנ"ך המזכיר שם זה: "שׁוּבִי שׁוּבִי הַשּׁוּלַמִּית שׁוּבִי שׁוּבִי וְנֶחֱזֶה בָּךְ מַה תֶּחֱזוּ בַּשּׁוּלַמִּית כִּמְחֹלַת הַמַּחֲנָיִם" (שיר השירים פרק ז', א).
 
 שפן סלע. צילום: נוי אלון

 


שפני סלע
הם חיה נפוצה באזור מדבר יהודה. שפן הסלע הוא חיה חברותית במיוחד, הם חיים בקבוצות גדולות שיכולות להגיע עד כ-100 פרטים. יש להם תקשורת מיוחדת משלהם על מנת להזהיר אחד את השני מסכנות וכן גם חיזור, לכל שפן סלע זכר יש מעין "שיר" מיוחד משלו שנעשה ע"י מגוון צלילים שהוא מפיק, כל נקבה מגיבה לשיר של שפן סלע אחר וכך נעשה תהליך החיזור. ניתן לראות את השפנים במהלך כל השנה בשמורות, אך אסור להאכיל אותם או לגעת בהם!

 

 

היעל היא חיה נפוצה באזור מדבר יהודה עם הצפיפות הכי גבוהה של יעל נובי בעולם! היעל חי בקבוצות של זכרים ונקבות בנפרד ורק בתקופת החיזור הם ביחד. היעלים הזכרים מתאפיינים בקרניים ארוכות ומתעגלות עד כדי 1.20 מטר ומטרתן כדי למשוך תשומת לב נקבית (עיקרון ההכבדה). החיזור נעשה על ידי מעין ריקוד שהזכר מכופף את גופו ומוציא לשון ופוסע לעבר הנקבה. בשנות ה60 עמדו היעלים מול סכנת היכחדות וכיום חיים בעין גדי מאות פרטים. באזור הקיבוץ והבית ספר שדה היעלים מאוד חברותיים זאת מכיוון שמטיילים ותיירים מאכילים אותם, למרות שאסור באופן מוחלט להאכיל חיות בר, כי זה פוגע בחושיהם הטבעיים וגורם להם להסתמך על בני האדם כמקור האוכל שלהם.

 

שומרים על הטבע
למה ים המלח מתייבש? מפלס ים המלח יורד במטר ועשרים כל שנה. ישנן 3 סיבות עיקריות להתייבשות, האחת סכר דגניה מצפון אשר מונע זרימה של מים מנהר הירדן, ש היווה את מקור המים העיקרי של ים המלח. לפני הסכר הזרים כמיליארד וחצי קוב בשנה, וכיום מזרים כמיליון קוב בשנה. הסיבה השנייה היא מפעלי ים המלח הישראלים והירדנים, אשר שואבים מים מהים על מנת להפיק מינרלים ומלחים. הסיבה השלישית היא סיבה טבעית - התאדות המים בגלל האקלים החם והיבש.

 

התייבשות ים המלח הביאה לתופעת הבולענים. התופעה התחילה בשלהי שנות ה-80. עקב נסיגת ים המלח, מצטברים גושי מלח ענקיים מתחת לפני הקרקע היבשה. במפגש עם מים מתוקים, גושי המלח נמסים והאדמה קורסת אל תוך עצמה. גובה ורוחב הבולענים יכול להיות גדול עד כדי עשרות מטרים. כיום יש כ-6000 בולענים באזור ים המלח.

 

שאיבת מים ממעיינות: בשנת 1991 הוקם בסמוך לשמורת עין גדי מפעל המים של הקיבוץ, שנמצא בסמוך לו. מפעל המים מפיק בקבוקי מים מינרלים אשר מקורם מהמעיינות הסמוכים עין גדי ושולמית. כתוצאה מהשאיבה האזורים מסביב למעיינות מתייבשים. לפי עדויות, בעבר נחל עין גדי, שנבע ממעיין גדי, זרם. כיום הנחל יבש. בשנת 1997 רשות הטבע והגנים הגיעו להסכם עם המפעל, לפיו המפעל מחויב להזרים חזרה מים מנחל ערוגות ודוד לאזורים בהם המעיינות פעם נבעו.

 

מסלולים נוספים בנחל


ישנם מסלולי טיול נוספים, אשר מתחילים ומסתיימים גם הם ממגרש החנייה של השמורה, או בבית ספר שדה עין-גדי:
במדרגה התיכונה - הליכה למפל דוד, עליה למעיין עין גדי, למערת דודים הנמצאת בראש המפל וירידה חזרה לשער השמורה. משך ההליכה כשלוש שעות.
למדרגה העליונה – עלייה מבית ספר שדה עין גדי לקניון היבש, למעיין עין גדי וירידה לחלקים זורמים של הנחל. משך ההליכה כחמש שעות. 
 
רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו         

 

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.