חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ממצפה רמון אל שן רמון וקיר האמוניטים

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת
אזור: דרום->נגב ומכתשים

עדכון אחרון 12/3/2020

 

מסלול היוצא ממצפה רמון אל בטן המכתש, כולל טיפוס אל שן רמון שהוא חלק מצלעותיו הדרומיים של המכתש, תצפית פנורמית יפיפייה בפסגת ההר,וסיום בקיר מאובנים מתקופת ים הטתיס הקדום.
.


מידע ראשוני על מסלול ממצפה רמון אל שן רמון וקיר האמוניטים

 

מתאים בעיקר: למטיבי לכת
עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב
אורך המסלול: 13 ק"מ
הערכת זמן הליכה: 8 שעות
סוג המסלול:
קווי
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה הר הנגב


 

נקודות עניין במסלול
 • עץ השיטה הסלילנית: מארג חיים שלם המתקיים על עץ בודד באמצע המדבר.
 • שן רמון: חלק מצלעותיו הדרומיות של המכתש, הר מרשים שאי אפשר לפספס מרחוק.
 • קיר האמוניטים: קיר עשוי סלע גיר ועליו מאובנים אשר מספרים לנו סיפור מלפני מיליוני שנים.

 

חשוב לדעת

 

 • מכיוון והמסלול הינו קווי, יש לעשות הקפצת רכב אל קיר האמוניטים. בנקודה זו אין חנייה רחבה ומסודרת, אלא החנייה היא במפרץ רחב לצד הכביש.
 • רוב המסלול חשוף לשמש, לכן יש להקפיד על שתיית מים מרובה במהלך היום.  

 


 

לאן להגיע


נקודת התחלה: הר גמל
בוויז: הר גמל
נקודת סיום: קיר האמוניטים על כביש 40

נוסעים דרומה על כביש 40 ממצפה רמון למכתש רמון כ19 ק"מ עד שנגיע למפרץ בכביש על יד השלט 'קיר האמוניטים' (לאחר הקילומטר ה86)
בוויז: קיר האמוניטים 


מבט על המסלול

 

סימון: שחור, ירוק, אדום ושביל ישראל.
מפת סימון שבילים: 18 מכתש רמון


 

 לצפיה בחלון גדול

 

 

סיפור דרך

 

נתחיל את מסלול הטיול בתצפית הר גמל (שמו נגזר מצורתו), נצפה אל מכתש רמון ונלך מזרחה על שפת המצוק עם סימון השבילים בצבע שחור ושביל ישראל כ400 מטרים. נרד דרומה עם הסימון הירוק אל המכתש דרך 'מעלה ברוש' בירידה מתונה אל קרקעית המכתש כ-1 ק"מ עד אשר נגיע אל פיצול שבילים ירוק/כחול, נמשיך בסימון הירוק כ-850 מטרים עד שנגיע לפיצול שבילים נוסף ירוק / אדום. נמשיך לכיוון דרום מזרח עם הסימון האדום שמשלב גם סימון של שביל ישראל (אשר ילוו אותנו לאורך כל המסלול עד לנקודת הסיום).
לאחר 2.5 ק"מ נרד אל נחל רמון- נחל רחב החוצה ומנקז את מכתש רמון. נגיע אל עץ שיטה סלילנית המאפיינת את נוף הנגב- אשר מהווה בסיס למערכות אקולוגיות שלמות ומקום נוח ומוצל להפסקת מנוחה.
לאחר מנוחה קלה, נמשיך בסימון האדום ונלך כ-2 ק"מ בדרך ג'יפים נוחה להליכה, נתחבר לשביל הולכי רגל כ-1.5 ק"מ ונטפס על שן רמון- הר שחור, בולט בנוף ומרשים ביופיו שפסגתו מתנשאת ל690 מטרים.
נסדיר נשימה בפסגה וייפתח בפנינו נוף פנורמי של המכתש ונשכח מהעלייה הקשה שהרגע עלינו, נסתכל צפונה ונראה את מצפה רמון אשר נמצאת על המצוק הצפוני ונוכל לראות את הדרך בה הלכנו.
לאחר כוס קפה טובה, נרד מההר בירידה תלולה בסימון האדום ונלך בהליכה מתונה בכיוון מזרח במקביל לרכס מרשים שמהווה חלק מצלעותיו הדרומיות של המכתש, נוכל לראות את נטיית השכבות הדרמטיות בקטע זה.
לאחר 3 ק"מ בדרך רחבה ונוחה נגיע אל קיר האמוניטים.
מקיר האמוניטים נלך כ-650 מטרים אחרונים למסלול , ונגיע לחיבור עם כביש 40 לרכב שהשארנו מבעוד מועד.


רוצים לדעת עוד?


שן רמון: הר שחור ומרשים בצורת שן. ההר הוא סוג של מחדר מגמתי המרכיב גרניט בעיקרו, גבישיו גדולים ומעידים על כך שהסלע נוצר בקירור איטי בעומק האדמה (סלע פלוטוני).
שן רמון למעשה היא החלק העליון של גוף מגמתי שהיה מתחת למכתש רמון בתקופת הקריטיקון התחתון.

עץ השיטה כמערכת אקולוגית: עץ השיטה היא מהבולטות בנוף הנגב.
גדלה בעיקר בנחלים ובמקומות אשר ישנם מים בקרקע ולכן שורשיו מעמיקים וגדולים.
מסביב השיטה מתקיים מארג חיים שלם. השיטה מספקת צל במדבר החם, מזון למגוון בעלי חיים, משפרת את הקרקע למען צמחים נוספים ושורשיה העמוקים תורמים ליציבות הקרקע ולמניעת סחף.
ציפורים משתמשות בה כעצי קינון ותצפיות בצמרת השיטה, צבי הנגב אוכל מפירות השיטה ובתמורה הוא מפיץ את זרעיה דרך גלליו.
השיטה במקורות- השיטה מוזכרת בתנך מספר פעמים ושימשה כעץ אשר שימש כחומר גלם לבניית המשכן והמזבח "וְעָשׂוּ אֲרוֹן, עֲצֵי שִׁטִּים...וְעָשִׂיתָ בַדֵּי, עֲצֵי שִׁטִּים; וְצִפִּיתָ אֹתָם, זָהָב" (שמות כה י')


קיר האמוניטים: קיר סלע גיר ועליו מאובנים של יצורים ימיים קדומים הנקראים אמוניטים שחיו כאן לפני מיליוני שנים בים טתיס הקדום שכיסה את אזור הנגב.
האמוניט הוא רכיכה ימית חסרת חוליות, בעלת 6 זרועות, שחיה באוקיינוסים ונכחדה יחד עם הכחדת הדינוזאורים לפני 65 מיליון שנים ,שלדיהם היו עשויים סידן גירני.
האמוניט חי בתוך שלד קשיח וחי תמיד בתא האחרון של הקונכייה. האמוניט שרד בטבע שנים רבות זאת בשל היכולת הייחודית שלו לצוף ולשקוע בים על ידי מילוי מים או גז בתאים שבנו את קונכייתו וכך יכול האמוניט לקבוע את מקומו בעמודת המים ולאכול מהמזון שנמצא בקרקעית הים וכן מהמזון שבגוף המים.
לאחר מותם שקעו בקרקעית הים, הקונכייה התמלאה בבוץ, התאבנה וכך צורת האמוניט השתמרה.
בקיר נוכל לראות הרבה מאובני אמוניטים אשר נותנים לנו מידע על מה שהתרחש באזור לפני מיליוני שנים.
בקיר ישנם מאובנים רבים, אך עם הזמן מטיילים לקחו 'מזכרות' והשחיתו את הקיר.
זכור! מאובנים הם ערך טבע מוגן ואין לפגוע בהם או לקחתם.

 

 

במבט דרומה ניתן לראות את 'הקיר ההפוך' - חלק מהמצוק הדרומי של המכתש. הקיר ההפוך הוא עדות לקמר שהיווה את ראשיתו של מכתש-רמון. קמר מחמל מורכב בבסיסו משכבות רבות וחוליות, ובגגו שכבות גיר קשות, שנראו בראש מעלה העצמאות. לאחר התהוות הקמר כתוצאה מתהליכי בליה, נגדע ראש הקמר וחשף את השכבות הרכות לתהליכי בליה, שבסופם נותרו קירות המכתש הקשים ואילו תוכו נסחף ונחשף . נטיית השכבות בצידו הדרומי של המכתש חדה יותר מצידו הצפוני. בקיר ההפוך - נטייתו כה חדה עד שנוצר 'היפוך' של השכבות. מדרום לקיר ההפוך צמוד הר שולחן מוארך שצבעו שחור, זהו הר מרפק. גגו של הר מרפק עשוי צור קשה, ומורדותיו עשויים קירטון לבן. הצור עמיד בפני בליה, יותר מן הקירטון הרך, וכך יצר את צורתו המיוחדת של הר מרפק. בטרם ממשיכים בנסיעה, חוצים את הכביש וניתן לראות סלע בעל גוונים כהים - הגבנונים. הגבנון הוא גוף של חומר מגמתי מותך שחדר ממעמקי האדמה והתגבש בתוך סלעי סביבה שונים, לאחר שלא הצליח לפרוץ את קרום כדור-הארץ. הגבנונים הם מינרלים שונים ועיקרם קוורץ-סיאניט, המלווה במינרלים מגוונים רבים ושונים אשר נוצרו בתהליכי החימום, שליוו את עליית הגוף המגמתי כלפי מעלה. 
אל קיר האמוניטים הולכים בשביל המסומן באדום, מהלך של כ-10 דקות. קיר האמוניטים הוא מחשוף גיר המורכב מאמוניטים - שבלולי ענק - מאובנים. בעבר, היו בקיר זה עשרות רבות של אמוניטים אולם אלה נשדדו על-ידי מטיילים חובבי-מאובנים. אל תפגע בערך-מוגן זה! האמוניט היה יצור ימי, שחי בעידך המזוזואיקון (מלפני כ-230 מיליון שנה ועד לפני כ-65 מיליון שנה) וכמו עמיתו היבשתי - הדינוזאור, נכחד מן העולם בסוף אותו עידן. האמוניטים הנחשפים בקיר זה הם מסוף עידן המזוזואיקון. האמוניט חי בים פתוח וניחן ביכולת ציפה - על-ידי מילוי מים או גז בתאים שבנו את קונכייתו, יכול היה האמוניט לקבוע את מקומו בעמודת המים. לאחר מות האמוניט, התמלאו התאים בגזים והוא צף ונסחף לעבר האזור הרדוד הקרוב לחוף - כך נאספו במקום מסוים אמוניטים רבים, כמו בקיר זה. 
 


 

 

כתיבה: אדר לייסטן

צילום: מאור בקל 

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

 

 • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים .אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.

   

 • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע   .

   

 • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו       למשרד להגנת הסביבה

     


 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח. אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.   יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי.  

הכוח שלנו בידיכם    הצטרפו אלינו     !