חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 32-33: מברכת צפירה למצדה

סוג פעילות: טיולי מיטיבי לכת, מקטעי שביל ישראל
מתאים לגיל: 13+
אזור: דרום->מדבר יהודה

עדכון אחרון: 23.3.20

 

                                                                                                                                             תצפית  על מצדה מצפון. צילום מרים בן דב

 

נטייל על גדתו הדרומית ומעל לערוצו של נחל צאלים – אחד הנחלים הגדולים שחוצים את מדבר יהודה. במקטע זה נצפה ונתרשם מממדיו של הקניון בו זורם הנחל. באמצעו של המקטע יופיעו מולנו ים המלח והר המצדה.


שביל ישראל מקטע 32 -33

נקודת התחלה (מצפון): חניון הלילה 'ברכת צפירה'.

נקודת סיום (מדרום): הכניסה המערבית לגן הלאומי מצדה ('הסוללה').

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 11 ק"מ.

עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב. אסור לטיול בימים עם סכנת שטפונות!


 תצפית על ברכת צפירה, תצלום החברה להגנת הטבע

נקודות עניין לאורך המסלול

  • תצפית על ברכת צפירה
  • תצפיות על קניון נחל צאלים ורמת מדבר יהודה
  • תצפית על ים המלח ומצדה
  • חציית נחל ענבה
  • מצדה

אופי המסלול


הליכה ברובה נוחה ומתונה עם מעט עליות או ירידות.
.                                                                                          

חשוב לדעת

למעוניינים לשלב ביקור במצדה, הכניסה בתשלום 


 תיאור המסלול

 

היציאה לשביל ישראל מהצד הדרומי של חניון הלילה, יחד עם שביל מסומן אדום. מומלץ לפני הפנייה לשביל האדום ללכת הליכה קצרה (הלוך וחזור) עם שביל מסומן כחול שיוצא מעברו השני של חניון הלילה אל תצפית יפה על 'ברכת צפירה', הגבים והמפל.
השביל מתחיל את מהלכו על גדתו הדרומית של נחל צאלים בעלייה קלה. בחציו הראשון של היום נטייל על מדרגה מעל קירו הדרומי של הקניון כאשר בדרכנו נחצה יובלים קטנים של הצאלים. בפן הגיאולוגי, מהלכו של השביל בנוף המתון שיוצרות תצורות הסלע הרכות (חבורת הר הצופים) כאשר מתחתיהן מצויות תצורות הסלע הקשות (חבורת יהודה) והקדומות יותר שבהן מתחתר הקניון.

השביל מתקרב לשפת הקניון ומתאפשרות תצפיות על הערוץ המתפתל ועל הקירות המרשימים של הקניון.

מעברו השני של הקניון נוכל לצפות על מרחביה של רמת המדבר, רחוק יותר 3 הרים עם צורת חרוט, איתיי ריביי והידיי על שם גיבוריו של דוד המלך וממש מעל הקניון בולט בגובהו הר נמר. בדרכנו נפגוש שביל כחול שיורד מגבעת גורני ובהמשך הדרך חוצה את השביל גם שביל ירוק שיורד לבריכת נעמה – גב גדול בערוץ הנחל. שביל ישראל ממשיך עם השביל האדום עד ראש  'מעלה ענבה', כאן השביל האדום יורד את מעלה ענבה ואילו שביל ישראל ממשיך ימינה בנוף מתון עד למפגשו עם שביל כחול. השביל הכחול מגיע משמאל ממעלה ענבה והוא ילווה את שביל ישראל עד הגיעו בהמשך הדרך לכביש הכניסה למצדה. מכאן, השביל מתחיל להתעקל ימינה לכיוון דרום, כברת דרך קצרה והשביל יורד ירידה קצרה אל ערוצו של נחל ענבה. לפני הירידה כדאי לגשת לתצפית ממשטח סלע גבוה מימין לשביל.
מנקודת התצפית נוכל לראות צפונה את מצוק ההעתקים עד אזור עין גדי
. ערוץ נחל צאלים נראה עמוק מתחתינו יוצא מהקניון אל בקע ים המלח. במזרח נוכל לראות מטעי תמרים צעירים שניטעו באזור השפך של נחל צאלים ומימין להם את מתקן שאיבת המים ששואב את מימי ים המלח מהאגן הצפוני אל התעלה שבה זורמים המים דרומה לבריכות של מפעלי ים המלח. דרומה ומזרחה, נראית 'הלשון' – מעל קו המים שטח מוגבה בהיר. למרגלות הלשון ודרומה מים תכולים – בריכות האידוי של מפעלי ים המלח, הישראלי והירדני. הרחק במזרח מעבר לים וללשון רכס הרי מואב בשטח מדינת ירדן. דרומה, נראה הר שטוח - מצדה! נוכל להבחין בצידו השמאלי של ההר במדרגות הסלע של 'הארמון הצפוני', על הדופן המערבית של ההר 'מונחת' סוללה בהירה - סוללת המצור שבנו הרומאים. דרומית למצדה רואים את הר אלעזר.
נרד עם השביל לערוץ נחל ענבה, הנחל מתחתר בגיר הקשה ולכן הוא מעט קניוני. הקירות בדפנות הערוץ מאפשרים לנו לאתר פינה מוצלת להפסקה ומנוחה. מכאן, השביל מוביל אותנו דרך נוף מתון אל כביש הכניסה המערבי למצדה מכיוון ערד. מעט לפני שהשביל הכחול מתחבר לכביש, שביל ישראל פונה שמאלה אל ירידה קצרה שתוביל אותנו לשער הכניסה המערבי של הגן הלאומי מצדה.

 


 המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה

 

 

 המלצות נוספות בסביבה

גן לאומי מצדה


כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים,  החברה להגנת הטבע

 

 לכל המידע על שביל ישראל