חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 34-35: ממלונות עין בוקק למישור עמיעז

סוג פעילות: מקטעי שביל ישראל, טיולי מיטיבי לכת
מאפיינים נוספים: טיול קווי
מתאים לגיל: 13+
אזור: דרום->מדבר יהודה

עדכון אחרון 6.2.20

 

                                                                                                                                               נחל פרצים, צילמה מרים בן דב 

חזרה מהציוויליזציה למדבר. מאזור המלונות התיירותי נפנה חזרה אל נופי המדבר. חלקו הראשון של היום עד נחל אשלים – מצוקים, עצי שיטה ומסלע קשה. לאחר חציית ערוץ נחל אשלים תתחלף התפאורה לגבעות חוואר בהירות ומבותרות עם מבט אל הר המלח – הר סדום.


שביל ישראל מקטע 35 -34 - מפת המקטע

נקודת התחלה (מצפון): כניסה צפונית מכביש 90 למלונות עין בוקק  

נקודת סיום (מדרום): חניון לילה מישור עמיעז

אורך המסלול: כ-21 ק"מ.

עונה מומלצת:  סתיו, חורף, אביב


 נחל זוהר, מיצד זוהר , צילמה מרים בן דב

נקודות עניין לאורך המסלול

  • נחל רום
  • נחל יזרח
  • נחל זוהר
  • מיצד זוהר (מרחק קצר מהשביל)
  • נחל פרצים
  • מבט אל הר סדום

אופי המסלול

 

חלקו הראשון של היום בנחלים רום יזרח וזוהר, מעט מאתגר – טיפוס ודילוג בין סלעים ומפלים קטנים.

  

חשוב לדעת

 

  • נכון למועד כתיבת הדברים – בחניון הלילה במישור עמיעז אין מים. האפשרות הקרובה ביותר למילוי מים לפני ההגעה לחניון, בתחנת הדלק נווה זוהר מזרחית לצומת זוהר.
  • כאשר יש אזהרת שיטפונות בנחלי מדבר יהודה, הטיול אסור ומסוכן.

 תיאור המסלול

 

בתחילת היום נחצה אזור תיירותי עם מלונות, חנויות וקניונים. לצידם, על שפת בריכות האידוי, כמה חופי רחצה מוסדרים עם אפשרות טבילה למי שמעוניין.

השביל הולך על המדרכה בשולי הכביש המרכזי שחוצה את אזור המלונות מצפון לדרום. לאחר הליכה קצרה אנחנו חוצים על גשר את ערוצו של נחל בוקק, במעלה הנחל מעיין עין בוקק. אנחנו ממשיכים דרומה בין המלונות, כאשר נצא מאזור המלונות המדרכה הופכת לטיילת – שביל נח עם תאורה וגינון בין הכביש לבריכות.

דקות הליכה אחרי שנעבור את חניון הקרוונים שעל שפת הבריכות, השביל פונה מערבה, חוצה את הכביש ונכנס לערוצו של נחל רום. בן רגע מתחלף הנוף התיירותי בנוף מדברי – עצי שיטה וערוץ נחל מדברי. השביל ממשיך בערוץ הנחל, סימון שחור מלווה את הסימון של שביל ישראל, ממולנו נראה גשר גבוה מעל הערוץ – גשר חדש שנבנה כחלק מפיתוח תשתית אזור המלונות במטרה להרחיב ולהגדיל את האזור התיירותי.

השביל עובר מתחת לגשר וממשיך מרחק קצר על גדת הערוץ אל חציית כביש 90. נעבור מתחת לכביש במעביר מים גבוה. בנקודה זו השביל נכנס אל האזור המדברי הטבעי והיפה. נעלה במעלה ערוץ נחל רום, הנחל מתחתר בסלע הקשה האופייני של מדבר יהודה. נטפס ונדלג בין סלעים ומפלים קטנים אל הנקודה הגבוהה במקטע – קו פרשת המים בין הנחלים רום ויזרח. מכאן נוכל לראות את ערוצו של נחל יזרח יורד דרומה – כיוון זרימה לא אופייני לנחלי מדבר יהודה שזורמים על פי רוב מגב ההר לבקע ים המלח, ממערב למזרח.

נחל רום התחתר בקו שבר של העתק גיאולוגי – הר יזרח שמעל וממזרח לערוץ התרומם ביחס למצוק שמערבית לערוץ. כיוונו של קו השבר צפון-דרום הוא זה שקבע את מהלכו של נחל יזרח בכיוון זה.

השביל יורד לערוץ נחל יזרח, עצי שיטים מפוזרים בערוץ מזמנים לנו נקודת חניה ומנוחה עם צל. במהלך הירידה בערוץ נבחין מנקודה מסוימת בסלעים לבנים רכים – סלעי חוואר הלשון, הסלעים הללו הם עדות ל'פיורד' שחדר לערוצו של נחל יזרח בעבר הגיאולוגי. באגם הלשון, הסבא הקדום של ים המלח שמפלסו היה גבוה מעל ערוץ הנחל, שקעו משקעים שיצרו את הסלע "חוואר הלשון", על שמו של האגם הקדום.

בקטע האחרון של הנחל נוכל להבחין בגדה הימנית במערה שנוצרה בתוך חוואר הלשון. מרחק הליכה קצר וערוץ נחל יזרח חובר לערוץ נחל זוהר. מומלץ לעלות ימינה מרחק קצר בערוץ נחל זוהר למיצד זוהר - שרידי מיצד קדום ששלט על 'מעלה זוהר', המיצד נבנה על גבעה בהירה של חוואר הלשון. 
הסימון שמתלווה לסימון של שביל ישראל מתחלף משחור לירוק, והוא מכוון אותנו לאחר חציית דרך עפר מסומנת כחול, אל  חלקו התחתון של נחל זוהר. הנחל מתחתר ומתפתל בין סלעי גיר וקונגלומרט (סלע שנוצר מהתחברות של שברי סלעים מעוגלים שהתחברו והתקשו לסלע אחד) בתוך קניון יפה ובו שני מפלים לא גבוהים שהשביל מכוון אותנו כיצד לרדת אותם.

לקראת היציאה מהקניון נעבור מתחת לגשר גבוה – גשר כביש 90 מעל נחל זוהר. מרחק קצר מהגשר, עם היציאה מהקניון, השביל יוצא מהערוץ דרומה על דרך עפר ועולה  לכיוון מתקן שאיבה. בצדו הצפוני של נחל זוהר נוכל לראות את היישוב נווה זוהר.

נמשיך דרומה עם דרך העפר ונחצה את כביש 90  אל דרך עפר מסומנת כחול שתוביל אותנו עד ערוצו של נחל חימר. כאן ניתן ללכת מעט מזרחה לאורך הכביש אל תחנת הדלק לצורך "תדלוק" במים וחטיפים.

מהערוץ נמשיך דרום מזרחה עם סימון ירוק, מעט אחרי שנעבור על פני חניון הלילה של נחל לוט שביל ישראל עובר אל דרך מסומנת אדום. מולנו מתרומם הר מלח, הלא הוא הר סדום.

ניכנס לערוצו של נחל פרצים ונלך בערוץ הנחל בין קירות לבנים עם קווים מצוירים. המים וכוחות הבליה מפסלים בסלע הרך של חוואר הלשון צורות של עמודים וארמונות, נוף מיוחד. בנקודה מסוימת דרך העפר נחסמת והשביל ממשיך כשביל רגלי, עובר על פני פיתחה של "מערת הקמח" (הכניסה אסורה בשל התמוטטויות) ומטפס אל מחוץ לערוץ אל מישור עמיעז. מתגלה לעיננו מישור רחב ידיים – פלטה רחבה בין המצוק ממערב להר סדום במזרח. מרחק הליכה קצר נוסף על הדרך מסומנת באדום דרומה ואנחנו בחניון הלילה של מישור עמיעז – סוף המיקטע.


 המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה. מלאכי שביל ישראל בסביבה

 

המלצות נוספות בסביבה

עין בוקק

 כתב: איציק בן דב, רכז סימון שבילים,  החברה להגנת הטבע

 

 לכל המידע על שביל ישראל