חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 23-24: מצובה לבר-גיורא (צומת צור הדסה)

סוג פעילות: טיולי טבע עירוני, טיולי מיטיבי לכת, מקטעי שביל ישראל
אזור: ירושלים->ירושלים והרי יהודה

1.9.19

 

  

                                                                 תצפית על עין כרם מהמסלול. צילום: אסנת אל עז

טיול בנוף הררי ירוק בהרי ירושלים הכולל עליות וירידות, תצפיות נוף, מעיינות ניקבה ובריכות מרעננות, שרידי חקלאות הררית קדומה וקטע עירוני בתוך ירושלים.

שביל ישראל מקטע 23-24

מפת המקטע

 

אורך המסלול: גמיש- כ- 28 ק"מ המסלול כולו. ניתן לקצר או להאריך במספר נקודות.

עונה מומלצת: הכי מומלץ בעונת הפריחה- ינואר-אפריל. מתאים גם לסתיו – בנובמבר נופי שלכת בחלק מהמסלול. אפשרי גם בקיץ בזכות מספר מעיינות להתרעננות ואף לרחצה

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • הר צובא ועין צובא
  • מעיינות וניקבות הסטף
  • שכונת עין כרם
  • בריכות עין לבן
  • נחל קובי ועין קובי

אופי המסלול

עליות וירידות ברמה בינונית, חלקן בצל עצים וחלקן בנוף פתוח. המעיינות לאורך המסלול ואפשרויות הקיצור הרבות מאפשרים טיול גם ביום חם יחסית, אך לא מומלץ ביום חם בשעות הצהריים.

 

חשוב לדעת:

 

תוואי השביל במקטע זה השתנה, המפה המודפסת העדכנית היא מפה 9 "יהודה וירושלים" מהדורה 2019 , אם אתם מטיילים עם מפה ממהדורה קודמת, שימו לב שהמסלול אינו עדכני: בעבר השביל עלה מנחל שורק, כק"מ מזרחה לחניון סטף תחתון, אל ואדי יוסוף, עין חנדק, עין שריג ומעיינות רכס עמינדב עד חורבת סעדים ומשם ירד לנחל קובי. כיום קטע זה אינו חלק משביל ישראל.
 

מים ומזון: יש מספר נקודות מים בצמוד ובאזור השביל. בתחילת המסלול בקיבוץ צובא, ליד הירידה לסטף, בשכונת עין כרם ובשכונת קרית מנחם. בעין כרם ובקרית מנחם ניתן לקנות אוכל. "גזלן" נמצא לרוב ליד כיכר הסטף לפני הירידה לסטף.


נקודת התחלה (מצפון):  שער הכניסה לקיבוץ צובה  

נקודת סיום (מדרום): צומת צור הדסה או עין קובי


 

תיאור המסלול 

 

נכנסים לקיבוץ צובה וחוצים אותו. עוברים ליד מלון בלמונט ואחרי כמה דקות מגיעים ליציאה המזרחית של הקיבוץ, שלרוב סגורה לרכבים בשער, אין בעיה לעבור רגלית.

כביש המטעים של הקיבוץ עולה מזרחה מעט ומגיע למרגלות תל צובה. כאן מומלץ לעשות שתי גיחות קצרות מהשביל, לפי השילוט:

1. שמאלה- צפונה ולמעלה אל עתיקות המבצר הצלבני בלמונט בתל צובה. הגדר אוסרת על כניסה למבצר מטעמי בטיחות. מומלץ להמשיך עד הצד המערבי לתצפית יפה (כ- 5-8 דקות כל כיוון).

2. ימינה ומעט למטה בשילוט לאלון העתיק- פינת חמד מוצלת עם ספסלים, לידו עץ זית עתיק ומרשים לא פחות מהאלון. (כ- 5 דקות לכיוון, ללא שביל מסומן אבל השביל ברור למדי.)

ממשיכים 1 ק"מ על הכביש הפנימי מזרחה ויורדים ממנו דרומה לפי סימון ושילוט. אחרי כ- 300 מטרים מגיעים לדרך עפר. השביל ממשיך שמאלה וימינה למטה, אך קודם עדיף לפנות ימינה ואחרי כ-100 מטרים שמאלה לפי שלט לעין צובה- פינת חמד בה ניתן לשטוף פנים במים וכמובן קפה. מדרך העפר הנ"ל השביל יורד בקטע יפה של חורש ואחרי כמה דקות מתחיל לעלות במתינות בדרך עפר נופית עד כיכר הסטף.
חוצים את הכיכר מזרחה לכיוון רכב "גזלן" שלרוב פתוח. ברז מים אין כאן, במקרה הצורך יש לעלות ימינה כ-200 מטרים עד חניון סטף עליון, שם יש ברז.
השביל יורד מכאן פחות מקילומטר אל מעיינות הסטף- אחד המקומות הפופולריים בהרי ירושלים. כאן כדאי להתעכב ולהיכנס לניקבה של עין ביכורה עם פנסים, ניקבה גבוהה ובסופה מערת נטיפים קטנה. המהדרין, שלא חוששים לזחול, יעברו גם בניקבה העליונה של עין סטף. אחרי כל היופי של הסטף השביל יורד בכמה מאות מדרגות חדשות למדי אל נחל שורק. כאן יש חניון גדול ומעט שולחנות פיקניק. מכאן ההליכה כמעט מישורית במעלה נחל שורק.

כעבור כקילומטר יש נקודת פיצול שבילים. שביל מסומן ירוק הולך דרך ואדי יוסוף המקסים אל עין חנדק, עין שריג, מעיינות רכס עמינדב וחורבת סעדים. שביל ישראל ממשיך עם נחל שורק עד צומת כרם, ממשיך מצפון לכביש העולה לעין כרם.
מכיכר עין כרם השביל ממשיך על מדרכה בצדו השמאלי של הכביש לעין כרם קטע קצר ולאחריו נפנה שמאלה על דרך עפר בין עצי זית אל "ואדי התימנים". נעלה עם הערוץ ותיכף נראה את בתיה של שכונת עין כרם. נעבור עם השביל ליד הגינה הקהילתית של תושבי השכונה, נטפס בסימטה יפה - "מדרגות גן עדן" אל הרחוב המרכזי של השכונה. כאן מומלץ לשוטט בשכונה היפה, להיכנס בשעות הפתיחה לכנסיית יוחנן בהרים, לבקר בגלריות ובחנויות או לנוח בבית קפה או גלידריה.
מכאן השביל ממשיך מזרחה, מטפס בין טרסות ושרידי בוסתנים אל מעל השכונה, נתבונן אחורה לתצפית יפה על השכונה, נעבור ליד בור נעמי – נקודת מנוחה מוצלת ונחמדה. בהמשך השביל יוביל אותנו לצד המוסד "אלווין" – בית לאנשים בעלי צרכים מיוחדים אל מדרגות אבן שאיתן נעלה לרחוב הנרייטה סאלד. לאחר חציית הכביש אל שכונת קרית מנחם, נחשוב שקפצנו לסיור ברחבי העולם – נעבור דרך הרחובות איסלנד, ניקרגואה ופנמה אל פאתיה הדרומיים של ירושלים.

מכאן השביל יוצא מהעיר דרומה, עובר ב"גן המקווה" ויורד מעט תלול אל נחל רפאים , דרומה ובהמשך מערבה ושוב דרומה. מעט לפני סוף הירידה מגיעים לפינת חמד רטובה- עין לבן. יש כאן מערכת מדורגת ובה מספר מעיינות ובריכות. המעיין פופולרי אצל הירושלמים, בסופי שבוע עלול להיות מאד עמוס.
מעין לבן נמשיך כ-2 ק"מ לכיון דרום-מזרח במקביל למסילת הרכבת. השביל פונה פנייה קלה למעלה ומגיע אל עין אל בלד. גם כאן בריכת מים מתאימה לשכשוך, פחות עמוסה מעין לבן. מכאן שוב יורד השביל לדרום מזרח, פחות או יותר על קו גובה מעל מסילת הברזל. הוא מתפתל כמעט 5 ק"מ במקביל למסילה ומצפון לה ואז חוצה אותה (במעבר תחתי) לכיוון דרום ומתחיל לעלות בואדי יבש. הוא חוצה דרך עפר מסומנת וכאן מתחיל קטע יפה ומוצל- נחל קובי, עד פינת החמד עין קובי. לאחרונה אזור המעיין עבר פיתוח יפה, עם פינות פיקניק מוצלות, בוסתנים ישנים בהם חלק מהעצים והגפנים עדיין נותנים פרי. למעיין ניתן לרדת במדרגות נוחות למערה קטנה וחשוכה, להרטיב רגליים במים, משם ניתן להמשיך בזחילה בניקבה יבשה עד לפיר ולסולם נח העולה בו. אל עין קובי יורד גם כביש הפונה מכביש 385 כחצי ק"מ מזרחית לכניסה למבוא ביתר. מי שמעוניין לקצר יכול לעלות בו, ברגל או בטרמפ, אל מבוא ביתר. שביל ישראל ממשיך מערבה כ-5 ק"מ אל כביש 385, כ-1.5 ק"מ מערבה לצור הדסה.

 

המלצות נוספות בסביבה

  • עין כרם ואתריה: כנסיית יוחנן בהרים, מעיין מרים, כנסיית הביקור, מתחם האחיות ציון, גלריות, סמטאות יפות בתי קפה וחנויות
  • יקב צובה: טעימות והסבר על יין בתאום מראש
  • מתחם מנזר יוחנן במדבר באבן ספיר: נגיש בכביש צר המתפתל מתוך המושב. 

המלצות לינה באזור

אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

מלאכי שביל ישראל בסביבה


כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות,  החברה להגנת הטבע

 לכל המידע על שביל ישראל