חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

טיול לעין צור ברמת הנדיב

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיול מעגלי, טיולי מעיינות, מקטעי שביל ישראל, קטנטנים
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: צפון->כרמל ורמות מנשה

נקודות עניין         מבט על המסלול         על הטבע באזור

 

11.7.2019

 

מסלול קליל ומעגלי בפארק רמת הנדיב שבכרמל, או בשמו האחר - "שביל המעיין". המסלול עובר במורדות המזרחיים של הפארק ומשלב בין צמחיית חורש, תצפית מרהיבה לבקעת הנדיב, רמות מנשה והשומרון הצפוני, בית מרחץ עתיק, ניקבה עם מים ושתי בריכות אגירה עם מים צלולים שמזמינים לטבילה... מה עוד צריך יותר מזה?  

 

 

  מידע ראשוני

מתאים בעיקר למשפחות

עונה מומלצת: כל השנה 

אורך המסלול: 2.5 ק"מ 

סוג המסלול: מעגלי

הדרכת תלמידים וקבוצות באזור:  בית ספר שדה חוף כרמל

 

חשוב לדעת

  • פארק רמת הנדיב הוא ללא תשלום, אך יש לו שעות פתיחה וסגירה, והוא נסגר אחרי הצהריים.  
  • בקיץ אפשר ומומלץ להגיע לטבילה בעין צור בלבד ללא המסלול המלא, מחניית בית ספר אורט השומרון הפתוחה תמיד. בצמוד למבנה הדרומי של בית הספר עובר שביל ישראל המוביל אותנו בהליכה של כ-500 מטרים היישר לאזור המעיינות והניקבה. 

  

נקודות עניין במסלול

 

תצפיות לבקעת הנדיב והרי השומרון

 

בית מרחץ עתיק

 

עין צור: מערכת מים הכוללת ניקבה חצובה, אמת מים ובריכת אגירה שניתן לטבול בה.  

 

בית חורי שריד של ארמון הרודיאני

 

לאן להגיע

נקודת התחלה וסיום: כיכר ראשית השבילים בפארק "רמת הנדיב"

משער הכניסה לפארק נוסעים ישר עד הסוף ושם חונים. מחפשים את כיכר ראשית השבילים, משם מתחיל ומסתיים מסלול שביל המעיין, המסומן בכחול.

מה לרשום בווייז: "רמת הנדיב".


 

מבט על המסלול

מפת סימון שבילים: הכרמל (4)

סימון שבילים: כחול - הסימון הוא של פארק רמת הנדיב ולכן לא מופיע על המפה, אך ניתן לקבל מפה עם מסלולי הפארק בכניסה לפארק. שביל ישראל חופף את החלק השני של המסלול.

 

 סיפור דרך

 

מנקודת ההתחלה נתחיל ללכת במגמת ירידה בין החורש, זהו מסע בזמן במשק חקלאי מהתקופה העותומאנית. במהלך הירידה יתגלו לנו תצפיות לבקעת הנדיב, השוכנת בין החלק המזרחי של הכרמל להרי השומרון הצפוניים. בדרך נוכל לנוח בצילו של עץ חרוב שנמצא ליד מדרגות סלע. השביל יורד מטה, חולץ על פני אזור המעיין שאליו נשוב בהמשך, ומגיע אל בית מרחץ עתיק ומעניין מהתקופה הרומית, אשר קיבל את מימיו מעין צור.

השביל חוצה את בית המרחץ ומגיע למערכת המים של עין צור הכוללת מעיין, אמת מים, נקבה ובריכת אגירה בנויה. 

לאחר שכשוך באמת המים וטבילה במעיין בעונה המתאימה, השביל מתחיל לעלות ולקחת אותנו לנקודת ההתחלה, הפעם מדרך שונה: נעבור בקשתות של בית חורי, שריד מבית חווה מ-1880, שם מומלץ לעשות עצירה נוספת, ומשם נשוב בעלייה מתונה עד לסיום המסלול.   

 

שרידי בית חורי

 

 

בריכת עין צור

 


 

עוד על הטבע באזור

 

המסדרון האקולוגי וגבעת הצבאים

 

פארק הטבע רמת הנדיב, המשתרע על שטח של כ-5000 דונם, נמצא בקצה הדרומי ביותר של רכס הכרמל, בין היישובים זכרון יעקב בצפון ובנימינה בדרום. מתחתיו, בקצה המזרחי, משתרעת בקעת הנדיב הכוללת שטחי חקלאות רבים, ומחברת בין אזור זה של הכרמל לבין גבעות אלונה ורמות מנשה.

הפארק כולל אתרים ארכיאולוגיים רבים כמו גם חורש טבעי שמאפיין את הכרמל, וכמובן חיות בר כמו צבאים המסתובבים חופשי בשטח הפארק, ו"נודדים" מזרחה לכיוון שטחי אלונה וחורשן, בואכה רמות מנשה, כדי לפגוש את בני מינם ולהתרבות.

השטח שנמצא מול רמת הנדיב ומאפשר לבעלי החיים לעבור, מכונה "גבעת הצבאים" - גבעה טבעית שהיא חלק מהמסדרון האקולוגי היחיד באזור - רצועה רציפה של שטחים פתוחים. לצערנו, תכניות פיתוח ובנייה מאיימות לחסום את המעבר הזה. בראש התכניות הללו נמצא "פארק היין" – מרכז מסחר ותיירות, אשר החל להיבנות ללא תכנון ראוי ומספק של אותו מסדרון.

יחד עם גופים נוספים ועם תושבי האזור, וכחלק מפעילות כוללת של החברה להגנת הטבע לשימור המסדרונות האקולוגיים בארץ, אנחנו פועלים מול המדינה ומועצה מקומית זכרון יעקב במטרה למנוע את החסימה הזו, לאפשר את תכנונו של המסדרון כאן באופן ראוי, שיאפשר לצבאים ולשאר בעלי החיים להמשיך להתרבות ולחיות בטבע בהפרעה מינימלית, ולמנוע את הכחדתם כליל מן האזור. 

קראו עוד כאן והצטרפו אלינו להצלת גבעת הצבאים !  

 

 

 כתיבה וצילום: אסנת אל עז

 


  

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,   הצטרפו אלינו! 

 


 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.