חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל מקטע 12-13: מצומת המוביל ליגור דרך נחל ציפורי

סוג פעילות: מקטעי שביל ישראל, טיולים לשבת, חובבי לכת, טיולי מים
מאפיינים נוספים: טיול מים, חשוף לשמש, טיול קווי
אזור: צפון->גליל תחתון, גלבוע ועמקים

קטע זה בגבעות הגליל התחתון המערבי עובר בנחל ציפורי שבו מעיין יפה לשכשוך, זרימת מים בחורף ובאביב, פריחה צבעונית עשירה בחורף ותחילת האביב ויער יפה של אלוני תבור.

 

 

מפת המקטע

 

אורך המסלול: כ- 24 ק"מ - יש מספר נקודות באמצע לסיום מוקדם .

 

עונה מומלצת: סוף החורף ותחילת האביב, בשיא הפריחה. השביל חשוף ברובו לשמש, פחות מומלץ בימים חמים, בהם ניתן לעשות קטע קצר יותר וליהנות מרחצה בעין יבקע . 

 

נקודות עניין לאורך המסלול

  • הישוב אלון הגליל והכפר הבדואי כעביה
  • בריכת עין יבקע וזרימת המים בנחל ציפורי
  • נופי יער אלוני התבור ופריחת החורף ותחילת האביב .
  • מבנה טחנת הנזירים
  • תצפיות משביל סובב נופית, מומלץ למי שבוחר לרדת לשעה מהשביל

אופי המסלול (להולכים מצפון)

בחלק המזרחי , מאלון הגליל לכעביה, השביל עולה ויורד בגבעות מתונות, חלקן בצל העצים. בחלק המרכזי בנחל ציפורי הליכה מגמת ירידה קלה ליד הזרימה. החלק המערבי, מטחנת הנזירים דרומה ומערבה, עובר בעלייה וירידה מתונות בשמורת אלונים, ביער אלוני תבור פתוח. רוב ההליכה בדרך ג'יפים חשופה לשמש, עם נקודות צל רבות.

 

חשוב לדעת: 

  • ניתן להצטייד במים ומזון בכפר כעביה, בו עובר השביל.
  • ביום חם, מומלץ להצטייד בבגד להחלפה לכניסה לבריכת עין יבקע.
  • נקודות איסוף נוחות לכל רכב למי שמקצר את המסלול: טחנת הנזירים או הישוב נופית שמעליה. כביש 762, כ- 1 ק"מ מערבית לטבעון, לכיוון צומת חסידים. הקצה המזרחי של היישוב רכסים (לא לנסוע בו בשבת) או של כפר חסידים.

נקודת התחלה (מצפון): צומת הגישה לישוב אלון הגליל, 400 מ' מצפון למחלף המוביל
נקודת סיום:  מפגש השביל עם קיבוץ יגור, מדרום לכביש 70

תיאור המסלול
מצומת הפנייה לאלון הגליל השביל עולה מעט במקביל לכביש הגישה לישוב. כעבור 1 ק"מ חוצה אותו, עובר ליד יקב יפתחאל וממשיך מערבה בגבעות המכוסות ברובן בחורשה נטועה ועובר סמוך לבוסתן רימונים גדול.
לאחר כ-3.5 ק"מ מהכביש לאלון הגליל הוא חוצה דרך נוף עם סימון ירוק ויורד לכוון דרום מערב. כ-2 ק"מ אחרי הדרך עולה השביל אל כביש הגישה לכפר כעביה,
בו יש ללכת מעט בעליה צפונה ולהגיע אל מכולת ומאפיה.
מצידו המערבי של הכפר יורד השביל לדרום מערב ולאחר 1 ק"מ מגיע אל הפנינה של המסלול-
עין יבקע (מעיין הסוסים בפי המקומיים), שם הוקמה בריכה רדודה ומזמינה לשכשוך ביום חם או לקפה ביום קר.
מכאן הולך השביל 3 ק"מ מערבה לאורך נחל ציפורי, בו יש לעתים בחורף זרימה חזקה למדי. מי שמעונין ללכת ליד הזרימה (ואולי גם לחצות אותה מספר פעמים) יכול ללכת בדרך הכחולה המקבילה לשביל. השביל עצמו עובר מעט מצפון לערוץ.
השביל מגיע לטיילת חדשה ויפה ועמה אל פינת החמד הבאה - טחנת הנזירים- מבנה אבן גדול ומרשים שנבנה ע"י הנזירים הכרמליתים במתחם בו עבדה טחנת קמח גדולה. שער המבנה סגור לרוב אך לידו ניתן לנוח על הדשא ליד בריכונת של מים צלולים. בסמוך לטחנה עושה הנחל סיבוב מיוחד במינו ומקיף מצפון את הגבעה עליה יושב הכפר ראס עלי.
מול כביש הכניסה לכפר ניתן לבחור בסטייה קלה מהשביל אל שביל סובב נופית (שביל אוהד), המוסיפה כחצי שעה הליכה אך התצפיות הנפלאות מפצות על המאמץ בעליה ובירידה. עלייה תלולה מעט של חצי ק"מ בסימון האדום, המשך ממערב לישוב כ- 700 מטר בסימון כחול וירידה מערבה בסימון אדום חזרה לשביל.
מי שבוחר לא לעלות ימשיך מכביש הכניסה לכפר כחצי ק"מ ויפנה דרומה, בסמוך לשרידי טחנת קמח נוספת. מכאן ההליכה כולה על דרך ג'יפים בין הגבעה של נופית לרכס שממערב לישוב, בין אלוני תבור.
לאחר 4.5 ק"מ השביל חוצה את הכביש המחבר בין טבעון לצומת חסידים. מכאן הוא ממשיך מעט דרומה ופונה מערבה לעבר רכסים וכפר חסידים. כאן ניתן למלא מים ולהציץ לחצר המיוחדת של אתר "יענקל'ס שטעטל"- מקום מיוחד הנותן כבוד לעיירה היהודית במזרח אירופה.
ניתן לסיים את המסלול בכפר חסידים, או להמשיך מהפינה המערבית של הכפר בכביש פנימי מערבה 1 ק"מ, לעבור מתחת לגשר של כביש 70 הרחב ולהגיע ליגור.

המלצות בסביבה
• 
סיור בין השוק והכנסיות בנצרת ואפשרויות קולינריות רבות בסמוך לשוק וגם רחוק יותר בעיר.
• גן לאומי ציפורי.מומלץ להקדיש לו בנחת לפחות שעתיים.
• אלון הגליל. בקצה המערבי של היישוב היפה שממערב לצומת המוביל נמצא בית קלייה לקפה "פרסקו", מקום טוב לשתות או לקנות שקית קפה לדרך ולשוחח עם אלון, בעל המקום (מומלץ לתאם, לעיתים סגור). בקצה המזרחי של הישוב, לא רחוק מהשביל, נמצא מרכז המבקרים של מכוורת אופיר.

 מלאכי שביל באזור

 אנשים טובים באמצע הדרך: לאורכו של שביל ישראל גרים תושבים רבים הפותחים בשמחה את בתיהם למטיילים ברצף לאורך השביל, למנוחה, לינה, מקלחת או כוס קפה.

רשימת מלאכי השביל בגליל התחתון

 


 כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע

 צילום: מרים בן דב

 

לכל המידע על שביל ישראל