חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בין הנחל לעיר - סיור בנחל ענבה ובגבעת רגב

קוד פעילות: 000
סוג פעילות: טיול מעגלי, טיולי משפחות, טיולי טבע עירוני
אזור: ירושלים->שפלה


1.3.18

נחל ענבה מתחיל במרכז העיר מודיעין בפארק העירוני ואדי ענב. הוא זורם מערבה מחוץ לעיר לאורך כ-8 ק"מ, בסופם הוא נשפך לנחל איילון.
הנחל הוא נחל אכזב, אך בימי החורף אחרי הגשמים נוכל לראות לאורך הנחל מפלוני מים קטנים מהם נהנים ציפורים רבות, פרפרים ומיני חרקים ויונקים. בחורף ובאביב האזור כולו מתכסה בפריחת כלניות, נוריות, רקפות, קחוון, מרווה, אזוב, זוטה ועוד. שקדיות בשיא פריחתן מעטרות את שולי הגבעה.


לפניכם שני מסלולי טיול קצרים המתאימים למשפחות המציגים את הטבע הסובב את העיר ומערכת היחסים בינו ובין הפיתוח העירוני.
כתבה וצילמה: טל גיטמן, קהילת מודיעין והסביבה של החברה להגנת הטבע

 

 

המסלול הקצר:


מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: 1.9 ק"מ
הערכת זמן הליכה: כשעה וחצי
סוג המסלול: מעגלי

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום:
חניון קפית-ענבה  בוייז: חניון קפית-ענבה.
מומלץ להשאיר את הרכב בחניון קפית- ענבה, רחוב עמק זבולון 1 מול קניון עזריאלי מודיעין או בחניית הבריכה העירונית

לחצו להגדלת המפה

 

סיפור דרך:
נתחיל את הסיור מצפון למסעדת קפית (בין המסעדה לפארק הזיכרון) נלך בשביל סלול להולכי רגל המוביל לשער הכניסה לפארק נחל ענבה. מכאן נוכל לראות תצפית נחמדה על הפארק, נלך על השביל לאורכו.
נרד בדרך הסלולה לכיוון הנחל. בפיצול הראשון נפנה ימינה ונלך לאורך גדת הנחל עד שנחצה גשר אירי.
אחרי חציית הנחל נגיע לפיצול שבילים בו נפנה ימינה, קיים שילוט ל"ציר המפלים", נמשיך ללכת לאורכו של הנחל מצידו הדרומי, על דרך כורכר. העירייה הקימה לאורך השביל סככות נעימות לישיבה ועליהן גפנים.
לאחר כ-430 מטרים השביל חוצה שוב את תוואי הנחל, ומיד אחרי נעזוב את השביל ונפנה ימינה בדרך להולכי רגל המטפסת על הגדה הצפונית של הנחל, ועולה לכיוון שכונת אבני חן, בפיצול נוכל לנוח באחת משתי הפרגולות הנמצאות בצידי הנחל. נטפס על גדת הנחל עד שנגיע לגדר אבן, ואחריה נלך על דרך סלולה מתחת לקו המבנים הראשון. שם נפנה מזרחה (ימינה) ובהמשך הדרך נגיע לחניון הרכבים.


רוצים לדעת עוד?

שרידי התיישבות קדומה:
לאורך המסלול ניתן להבחין בשרידים של טרסות חקלאיות, כבשני סיד עתיקים ובוסתנים. הגבעות שימשו מקום יישוב לאורך תקופות שונות בהיסטוריה. כחלק מעבודות פיתוח הפארק בוצעו בשנת 2001 חפירות ארכיאולוגיות במקום, אשר חשפו שרידים מתקופות שונות (המוסלמית הקדומה, הביזאנטית ורמזים לשרידים קדומים נוספים). בשנת 2012 בוצעו במקום חפירות נוספות בהן חשפו את בית הבד מהתקופה הביזנטית, והושלמה חשיפת בית חווה מהתקופה האומאית שנחשף בחפירות המקדימות.

מסדרון אקולוגי:
הנחל זורם בתוואי המוגדר כמסדרון האקולוגי של המדינה. נופי הנחל שונים מרוב יחידות הנוף האופייניות לאזור מודיעין, ועל כן הוא משמש כעין "ציר שדרה" נופי. בשל חשיבותו הנופית והאקולוגית הוגדר הנחל כשמורת טבע. לנחל ענבה חשיבות אקולוגית שכן יש בו מיני צומח וחי רבים. זו הייתה אחת הסיבות להקמתו של הגשר בכביש 431 מעל הנחל, שנועד לאפשר מעבר רציף של בעלי חיים במינימום הפרעה.

 

המסלול הארוך 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: 6.8 ק"מ
הערכת זמן הליכה: 5-5.5 שעות
סוג המסלול: קווי

 

לאן להגיע
נקודת התחלה:
חניון קפית-ענבה  בוייז: חניון קפית-ענבה.
מומלץ להשאיר את הרכב בחניון קפית- ענבה, רחוב עמק זבולון 1 מול קניון עזריאלי מודיעין או בחניית הבריכה העירונית.

 

נקודת סיום: גבעת רגב  בוייז: גבעת רגב.
נוכל להשאיר רכב נוסף בכניסה לגבעת רגב, ביציאה מכביש 431 לכיוון תחנת רכבת פאתי מודיעין, נעבור את הכניסה לתחנה והכיכר השניה, לאחר מכן יש אפשרות לעלות לחניון העפר.

 

לחצו להגדלת המפה


סיפור דרך:
נתחיל את הסיור מצפון למסעדת קפית (בין המסעדה לפארק הזיכרון) נלך בשביל סלול להולכי רגל המוביל לשער הכניסה לפארק נחל ענבה. מכאן נוכל לראות תצפית נחמדה על הפארק, נלך על השביל לאורכו.
נרד עם הדרך הסלולה לכיוון הנחל. בפיצול הראשון נפנה ימינה ונלך לאורך גדת הנחל עד שנחצה גשר אירי. הנחל הוא נחל אכזב, אך בימי החורף אחרי הגשמים נוכל לראות לאורכו מפלוני מים קטנים, מהם נהנים ציפורים רבות, פרפרים ומיני חרקים ויונקים.
אחרי חציית הנחל נגיע לפיצול שבילים בו נפנה ימינה, קיים שילוט ל"ציר המפלים", נמשיך ללכת לאורכו של הנחל מצידו הדרומי, על דרך כורכר. העירייה הקימה לאורך השביל סככות נעימות לישיבה ועליהן גפנים.
לאחר  כ-430 מטרים השביל חוצה שוב את תוואי הנחל, ומיד אחרי נעזוב את השביל ונפנה ימינה בדרך להולכי רגל המטפסת על הגדה הצפונית של הנחל, ועולה לכיוון שכונת אבני חן, בפיצול נוכל לנוח באחת משתי הפרגולות הנמצאות בצידי הנחל. נמשיך בדרך הכורכר על גדתו הצפונית של הנחל, לאחר כ-575 מטרים נגיע לגשר הנמצא בתהליכי בניה, ואשר יחבר בעתיד בין השכונות הדרומיות- ציפורים ונופים לשכונות שמצפון- אבני חן ומורשת. בהמשך הדרך נחצה את הנחל במעבר בטון לצד השני. לאורך הנחל נראה מפרצים עם ספסלי ישיבה, שולחנות אבן ופחים. המנופים, הבניה והבתים לאט מתחלפים בשיחים ושלל פרחי בר. נמשיך כ-2 ק"מ נוספים עד שנראה גשר נוסף בבניה. מעט לפניו נראה סככות דקלים על שתי גדותיו של הנחל. בנקודה זו נרד בשביל לכיוון הנחל ונעבור לגדה השנייה. במידה ואתם עם עגלה, נוכל להמשיך בדרך הכורכר לאורך הנחל. אך יש לשים לב, זהו אתר בניה ומשאיות נוסעות עליו. השביל מסתיים בסככת הדקלים, וממנה נטפס ללא שביל כ- 20 מטר, עד שנראה עץ שיזף ובו בית על העץ, ומימינו שדה פרחים מדהים שפורח באביב בשלל צבעים. נפנה ימינה ונלך בשולי שדה הפרחים מדרום, כ- 100 מטר עד לדרך עפר. נפנה ימינה ונרד
חזרה אל הנחל, נחצה אותו ונגיע לפיצול שבילים נוסף, בו נפנה ימינה. נמשיך עם הנחל לכיוון גבעת רגב, אותה נוכל לראות מרחוק. בשלב זה ממש ניתן לחוש את המרחק מהעיר ואת המרחבים הטבעיים מסביב, ברוכים הבאים למסדרון האקולוגי הארצי. נמשיך עד לגשר הכביש המחבר בין מרכז עינב ומרכז ליגד. מעט לפני הגשר נראה את שרידי כבשני סיד - תנורים ששימשו לייצור סיד בימי קדם, אשר שומש לצרכי בניה, חקלאות וייצור פצצות בתקופה העות'מנית, מיד אחרי הגשר נפנה ימינה בדרך עפר, נחצה את הנחל ונטפס על גדתו הצפונית לכיוון גבעת רגב. מימין נוכל לראות בורות סיד נוספים. נגיע לכיכר בין הרחובות שדרות בן גוריון (המחבר בין המרכזים ליגד ועינב). אם נותר לנו כוח מומלץ לטפס עם סימון השבילים לגבעת רגב, לתצפית הנפלאה שיש ממנה, ולרדת חזרה לכיכר עם דרך העפר.

רוצים לדעת עוד?

מהו טבע עירוני?
הוא כל שטח בעיר שמתקיימת בו מערכת טבעית על מכלול מרכיבי החי הצומח והדומם שלהן. ויכול להמצא בכל מקום בעיר, מהשוליים הרחוקים ועד המרכז הבנוי. שטחי הטבע בתוך העיר שומרים על המערכת הטבעית המקומית ובכך הם ייחודיים למקום ואינם יכולים להיות משוכפלים כגנים מעוצבים.
אתרים של טבע עירוני מאפשרים מגע ישיר ובלתי אמצעי בין תושבי העיר לבין הטבע הסובב אותם ועלות אחזקתם הינה נמוכה בהרבה מפארקים עירוניים.

על הנחל:
בעמק הרחב של נחל ענבה צמחיה מגוונת, שרידים של טרסות חקלאיות, כבשני סיד עתיקים ובוסתנים. נופי הנחל שונים מרוב יחידות הנוף האופייניות לאזור מודיעין, ועל כן משמש כעין "ציר שדרה" נופי. בשל חשיבותו הנופית והאקולוגית הוגדר הנחל כשמורת טבע.  נחל ענבה הינו נחל אכזב, בו זורמים מים רק בעת הגשמים. בראשו נמצא פארק ואדי ענבה הממוקם במרכז העיר, והוא זורם מערבה לאורך כ-8 ק"מ, עד שחובר לנחל איילון. כחלק מעבודות פיתוח הפארק, בוצעו בשנת 2001 חפירות ארכיאולוגיות במקום, אשר חשפו שרידים מתקופות שונות (המוסלמית הקדומה, הביזאנטית ורמזים לשרידים קדומים נוספים). בשנת 2012 בוצעו במקום חפירות נוספות בהן חשפו את בית הבד מהתקופה הביזנטית, והושלמה חשיפת בית חווה מהתקופה האומאית שנחשף בחפירות המקדימות.לנחל ענבה חשיבות אקולוגית שכן יש בו מיני צומח וחי רבים. זו הייתה אחת הסיבות להקמתו של הגשר בכביש 431 מעל הנחל, שנועד לאפשר מעבר רציף של בעלי חיים במינימום הפרעה.
כבשני הסיד:
כבשני הסיד הם תנורים ששימשו לייצור סיד בימי קדם אשר שימש לצרכי בניה, חקלאות וייצור פצצות. כבשני הסיד באזור היו פעילים בתקופה העות'מנית ושימשו את תושבי הסביבה

שומרים על הטבע


מהו מסדרון אקולוגי?
מסדרון אקולוגי הוא מעבר של מיני חיים (בעלי חיים וצמחים) בתחומי הארץ. מסדרון אקולוגי נבחן על ידי גודלו רציפותו והקישוריות שלו בין תאי שטח. ככל ששטח המעבר יותר רציף בין תאי שטח שונים כך איכות המסדרון האקולוגי גדלה. המסדרון האקולוגי מבוסס על שטחים פתוחים ובהם שטחים טבעיים, שטחי יער נטע אדם ושטחי חקלאות. למסדרון האקולוגי יש משמעות נופית גדולה מאוד נוכח היקפי הפיתוח והבינוי במרכז הארץ. נחל ענבה העובר במרכז מודיעין מתחבר באזור גבעת רגב אל המסדרון האקולוגי הארצי העובר בשטחים הפתוחים ממערב למודיעין.  לקריאה נוספת על המסדרון האקולוגי


רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו

רוצים להצטרף לחברה להגנת הטבע לטיולים נוספים באזור ירושלים? הצטרפו אלינו