חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שמורת ביצת ואדי מלחה

סוג פעילות: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל הגילאים, לכל המשפחה
אזור: דרום->בקעת הירדן

מסלול קליל המיועד למשפחות, רוכבי אופניים או בעלי רכב במלחה גדולה ומרהיבה בין גבעות חוואר. אורך המסלול הוא כ – 4.5 קילומטרים והוא מישורי ונוח. בדרך לשמורה כדאי לעצור גם בשמורת הסלבדורה הפרסית שלאחרונה החלו בה חפירות ארכיאולוגיות במה שנראה כמו חווה מהמאה השביעית. שמורת הסלבדורה הפרסית נמצאת כקילומטר מזרחית לכביש 90, מול היישוב תומר, וצפונית לדרך החקלאית בדרך לשמורת ביצת וואדי מלחה.

 

צילום: מיכל לברטובסקי
 

דרגת קושי: קל

 

אורך המסלול: 4.5 ק"מ

 

זמן מומלץ לטיול: חורף, סתיו, אביב

 

איך מגיעים?
הנוסעים בכביש 90 (כביש הבקעה) פונים אל דרך חקלאית העוברת בין חממות ותחילתה כמאה מטרים דרומית לכניסה ליישוב תומר. ניתן לראות שילוט של רשות הטבע והגנים (שלט חום) המכווין אל עבר שמורת ביצת ואדי מלחה ושמורת הסלבדורה הפרסית, הנחבאת בין החממות. הדרך החקלאית עוברת מצפון לשמורת ביצת ואדי מלחה. את תחילת המסלול ניתן לראות בבירור על ידי סימון כחול הבולט בצד הכביש. אורך הנסיעה על לסימון הכחול היא כשני קילומטרים.


קצת רקע
הביצה משתרעת על פני שטח של כ 4,500 דונם בשוליו המזרחיים של עמק פצאל. הביצה משתפלת לכיוון נהר הירדן שבמזרח מאזור פצאל שבמערב. חלקה המערבי מכוסה בסחף שמגיע עם רדת הגשמים מכיוון הרי השומרון. ככל שאנו ממשיכים מזרחה הסחף הולך ומדלל עד שהוא הופך לחוואר באזור נהר הירדן. תנאי האקלים הקשים באזור הבקעה מביאים להתאיידות קיצונית של מי התהום. כמו כן קירבת מי התהום המלוחים לפני השטח מגבירה את המליחות בקרקע. צמחים בעלי כושר ההסתגלות הגדול ביותר למליחות הם אלו הקרובים ביות למרכז הביצה. אולם, במרכז הביצה עצמה רמת המליחות כל כך גבוהה עד שאף צמח לא יכול לשרוד בה. ניתן למצוא בביצה: בן מלח מכחיל, אשל מרובע, קנה מצוי, מלוח קיפח-צפוף, ימלוח פגום, מלוח קיפח ומלחית אשונה. יש גם מגוון בעלי חיים שכיחים כמו חזירי בר, דורבנים חתולי ביצה, זאבים ומגוון של זוחלים.
לאחר הגשמים הראשונים בחורף ובאביב ישנה פריחה ייחודית ומרהיבה בשמורה.

 

תוספת אפשרית
הסלבדורה הפרסית - האזור הצפוני ביותר בעולם שבו ניתן למצוא את עץ הסלבדורה. החורשה כנראה נשמרה בשלמותה לאורך השנים עקב קדושת עץ הסלבדורה למוסלמים. נאמר כי מוחמד נהג להשתמש בענפי עץ הסלבדורה כמברשת שיניים. בחלקה הצפוני של החורשה ניתן למצוא עתיקות שלפי ההערכה שימשו כחווה. הימצאות החווה מרמז כי חורשת הסלבדורה ניטעה על ידי בעל חווה מוסלמי עוד במאה השביעית לספירה.
 

 

מפת סימון שבילים: בקעת הירדן ומרכז השומרון (מס' 5-6)

למפות טיולים וסימון שבילים של החברה להגנת הטבע >>

 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

כתיבת המסלול: מיכל לברטובסקי

הדרכה באזור: בי"ס שדה עפרה

 

המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.