חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

שמורת פורה

קוד טיול: 1111111
סוג טיול: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל הגילאים
דרגת קושי: קל
אזור טיול: דרום->נגב ומכתשים
שמורת פורה

דרך הגעה:
נוסעים בכביש 40, מקריית גת לכוון באר-שבע. כ- 3 ק"מ מדרום לחוות פיליפ נרד מן הכביש בשלט המפנה לשמורת פורה. ניקח מים, כובע ורצוי מגדיר פרחים ונלך שתי דקות אל השמורה הפורחת.

תיאור המסלול:
כיאה לאזור צפון הנגב יש כאן שילוב מעניין של צמחים ממוצא ים תיכוני וממוצא מדברי. בזכות גידור השמורה בשנות ה- 60 היא ניצלה משיני העדרים ופרחי הבר התאוששו וכיום השמורה מלאה בכלניות בפברואר ובמגוון פרחים במרץ - עירית גדולה לבנה, לשון הפר בעלת הפריחה הסגולה, ערטנית - פרח צהוב עם תפרחת בצורת קונוס הפוך, כלח בעל עמוד פריחה צהוב גבוה, שמשון צהוב או סגול, עכנאי יהודה ורוד-סגול וגם דבורניות ודודאים.

מומלץ לרדת מהגבעה לכוון דרום-מערב אל אגם קטן הנוצר מסכר האוגר מי שיטפונות. כשהאגם מלא במי גשמים, ניתן לראות בו עופות מים באים לאכול סרטנים זעירים, ציפורים נודדות העושות באביב את דרכן חזרה לאירופה ומוצאות מסתור בין האשלים ובחישות הקנים סביב האגם. את הקוקיה ניתן לראות בין השמורה לאגם ולאורך שבילי השמורה. באביב היא עסוקה בחיזור וציד זחלים של דובון הקורים. ניתן לשמוע את קרקור הצפרדעים (אולי אחד מהם הוא נסיך נסתר) וללכת מעט עם הפלג הזורם מהאגם ויוצר בריכות קטנות. מצב האגם משתנה בהתאם לגשמים ובסוף האביב הוא כבר יבש.

השמורה קטנה ורגישה, על כן הקפידו על הליכה בשבילים המסומנים בלבד וכמובן שמרו על הנקיון. אורך הטיול המעגלי לשמורה ולאגם בשביל שחור והירוק- כ- 2 ק"מ.

 

 

אפשרויות נוספות:
אל תל נג'ילה: למי שרוצה להרחיק מעט מקהל המטיילים בשמורה ובאגם נמליץ ללכת מהפינה הצפון-מערבית של האגם בשביל הירוק בכוון צפון-מערב במקביל לנחל פורה, כק"מ עד לגשר הרכבת הטורקית. במלחמת העולם ה- 1 סללו הטורקים מסילת רכבת לבאר-שבע וסיני ובנו כאן גשר שנהרס בשטפון ורוב אבניו נבזזו. מכאן נראה ברור בכוון מערב את עץ האשל הגדול הבודד הניצב על תל נג'ילה. אם תעלו עד העץ תזכו למבט יפה על הסביבה כולה ועל קניון נחל סד ממערב. סמוך לעץ תראו סימני חפירות שנחפרו ע"י מחפשי אוצרות בעקבות אגדה על מטמון זהב שהטורקים החביאו כאן כשנסוגו מפני הצבא הבריטי בסוף מלה"ע ה- 1.

קניון נחל סד: קניון הוא תופעה נדירה בחלק המערבי של א"י. אמנם לא מדובר כאן על קניוני מדבר יהודה אבל נחל סד, יובל של נחל שקמה, התחתר בסלע ויצר כאן ערוץ קניוני בו זורמים מים בעונה זו. שביל מסומן בכחול עובר בקניון במסלול חוויתי. דרך עפר מסומנת בשחור יוצאת מהקצה הצפון-מערבי של האגם ולאחר 5 ק"מ מגיעה לתחילת המסלול. הדרך מתאימה לרכב שטח ואופני הרים. חובבי לכת המעוניינים ללכת משמורת פורה לנחל סד וחזרה – קחו בחשבון 11-12 ק"מ הליכה.

אתרים נוספים באזור:
יער להב וחורבת רימון

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה והדרכה באזור: בי"ס שדה הר הנגב

שמורת פורה, כלניות מצויות
כלניות מצויות בשמורת פורה. צילום: צחי אבנור, מתוך: ויקיפדיה

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.