חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

יער עופר

קוד פעילות: 435
סוג פעילות: טיולי משפחות, חובבי לכת, טיול מעגלי
מתאים לגיל: לכל הגילאים
אזור: צפון->כרמל ורמות מנשה
יער עופר

"ההר הירוק כל ימות השנה…" כתב יורם טהרלב על הר הכרמל. בטיולנו ביער עופר נראה כמה מילותיו נכונות. יער עופר, הנקרא גם יער חוף הכרמל הוא אחד המקומות היפים והפחות מוכרים בכרמל. הוא רחב ידיים ובו נקודות חן נסתרות, נקודות תצפית לעבר החוף והרבה שקט ושלווה. לחובבי האקשן מזומנים שבילי אופניים רבים בכל הרמות.

קצת על האזור - היער והחורש בכרמל:
רוב שטח הכרמל מכוסה ביערות אורנים, רובם אורנים נטועים של הקרן הקיימת לישראל. בנוסף ליערות הללו ישנו שטח המכוסה בחורש ים תיכוני המאפיין את האזור הצפוני בארצנו, המורכב מעצי אלון שונים, אלה ארץ ישראלית, עצי דפנה וקטלב ועוד. עליהם מטפסים הקיסוסית והקיסוס שמטרתם להגיע לצמרות העצים על מנת להגיע לקרני השמש, כמו בין העצים גדלים שיחי קידה שעירה ולוטם ועשבוניים רבים העומדים במלוא הדרם בעונת הפריחה – כלניות, רקפות ועוד עשרות מיני פרחים.

גיאולוגיה וארכיאולוגיה: רובו של הר הכרמל וגם אזור זה בנוי מסלעי גיר קשה. סלעים אלו מאופיינים בתופעות קרסטיות בהן נוצרים נקיקים, טרשים ומערות. מצפון ליער עופר שוכנות המערות המפורסמות בכרמל, שזכו גם לפרסום עולמי הודות לשרידי האדם הקדמון שנמצאו בהם. בניגוד לכל מה שהיה ידוע עד אז נתגלו בנחל מערות בשכבות סמוכות הן שרידי האדם הניאנדרטלי והן שרידי ההומו סאפיינס. ממזרח ליער עופר נמצאת תופעה מיוחדת- שמורת סלעי טוף געשי, תזכורת להתפרצות הר געש תת-ימי בתקופות קדומות מאד.

"מבצע שוטר" במלחמת העצמאות :
עם כניסת ההפוגה הראשונה במלחמת העצמאות נותרו שלושה כפרים ערביים במובלעת בכביש החוף בדרום הכרמל. הכפרים היו: עין-רזאל, ג'בע ואיג'זים. בהקבלה לערי ה"משולש הגדול" (טול כרם, שכם וג'נין), נקראו הכפרים במובלעת זאת בשם "המשולש הקטן". כפרים אלה חסמו את כביש החוף בדרך לחיפה. שני נסיונות הכיבוש הראשונים ביוני-יולי 1948 נכשלו. כיוון שאחד מתנאי ההפוגה היה להפסיק כל לחימה צבאית תוכנן המבצע כמבצע משטרתי אך למעשה היה צבאי. ביום השני למבצע הופצצו הכפרים מהאוויר ומהקרקע והפלישה לתוכם התבצעה ב- 26 ליולי 1948 לאחר שהתושבים עזבו לואדי עארה .
רוב בתי הכפרים נהרסו אך במושב כרם מהר"ל שממזרח ליער עופר נותרו חלק מבתי האבן היפים של הכפר איגזים.


תיאור מסלולי ההליכה

המסלול המשפחתי:
דרגת קושי: קל עד בינוני.
משך הסיור כולל הדרכה: כשעתיים.
אורך המסלול : כ-5 ק"מ
נקודת התחלה וסיום : חניון מירב עליון ( חניון מחנות הקיץ )

מסלול לחובבי לכת:
דרגת קושי: בינוני.
משך הסיור כולל הדרכה: כ- 5 שעות כולל הדרכה.
אורך מסלול ההליכה : כ- 5 ק"מ במסלול מעגלי.
נקודת התחלה וסיום : חניון מירב עליון ( חניון מחנות הקיץ )

מחניון מירב עליון נלך מערבה בשביל ישראל ( שביל מסומן בצבע לבן כחול וכתום ) בשלב זה ישנו עוד סימון ירוק במקביל לשביל ישראל. השביל מעלה אותנו לתצפית עופר , שם מחכה לנו מדריך שיסביר על האזור .
נמשיך צפונה על שביל ישראל שנפרד מדרך העפר ויורד בירידה קצרה תלולה למפגש עם דרך עפר נוספת חוצה אותה ונכנס שוב לחורש , ממשיכים במגמת ירידה ולאחר כ- 700 מ' נגיע לפיצול שבילים בו פנייה ימינה לשביל שחור, כאשר שביל ישראל ממשיך צפונה.

לבוחרים באפשרות הקצרה:
במקום זה פנו ימינה ולכו מזרחה על שביל המסומן שחור במגמת עלייה מתונה עד לדרך עפר שבה פונים ימינה ולאחר כ- 50 מ' פונים שמאלה (במקום ישנה הפתעה!) , ממשיכים ישר עד לפיצול עם השביל המסומן אדום, פונים ימינה ומגיעים בחזרה לנקודת ההתחלה.

לבוחרים באפשרות הארוכה:
בנקודת מפגש השבילים המשיכו על שביל ישראל, עברו את קבר שיח אמיר (במקום ישנה הפתעה ! ) והמשיכו ישר עד למפגש עם דרך העפר בה פונים ימינה (משלב זה אנו נפרדים משביל ישראל) ועולים באפיק הנחל. הולכים כל הזמן ישר במגמת עלייה , עוברים פיצול אחד בו ימתין מדריך וממשיכים ישר עד לשביל שניתן לפנות בו ימינה או שמאלה. אנו פונים שמאלה לדרך הלוקחת אותנו חזרה לנקודת ההתחלה.

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

 

הדרכה באזור: בי"ס שדה חוף הכרמל

 

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.