חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מנסים להציל את הראשנים - הרס בריכת החורף הנדירה בחדרה

14/12/2015

אחרי שטרקטורים עלו על שטח בריכת החורף 'מחסני הרכבת', במסגרת עבודות פיתוח לקראת הקמת אזור תעשייה במקום, הצלחנו לעצור את העבודות לשעה קלה ובסיוע הקבלנים העובדים במקום, העתקנו גושי אדמה מהבריכה וצמחי סמר אל מקום משכנם החדש - בריכת גדור שבגבעת אולגה. בבריכת מחסני הרכבת תועדו מינים נדירים של צמחים ובע"ח, בהם מינים בסכנת הכחדה עולמית. מקווים שהסמר, שמהווה בית חם לגעדת הביצות (צמח נדיר שצומח בין ענפי הסמר) ולמגוון בע"ח אקווטים, ייקלט באולגה ויאפשר לשמר מעט מיופייה של בריכת מחסני הרכבת הנהרסת

 

 

צילום: איריס ארבל

 

 

לקריאה נרחבת על פרויקט שימור בריכות החורף של החברה להגנת הטבע >>

 

 

למרות ההבטחות שתשומר, בימים האחרונים דחפורים הרסו לחלוטין את בריכת החורף הנדירה שבחדרה. החברה להגנת הטבע פנתה לסגנית ראש העירייה: "אנחנו מקווים כי את הבריכה הסמוכה נוכל ביחד לשמר". בריכת מחסני הרכבת היוותה עד לאחרונה חלק ממערכת של 3 בריכות חורף: בריכת הסמר (שמורת טבע מוכרזת), בריכת ספרא, שנהרסה לפני כמה שנים ובריכת מחסני הרכבת, שהלכה ונהרסה בשבועות האחרונים. בריכת מחסני הרכבת התמלאה מים מדי שנה ובשנים גשומות הגיע שטחה ל - 8 דונם (!). ייחודה של הבריכה במגוון הביולוגי הגדול ובעושר המינים שנמצא בה, הן של צמחים והן של בע"ח, בהם מינים 'אדומים', הנמצאים בסכנת הכחדה ובסכנת הכחדה קריטית.

 

עדיפות גבוהה לשימור

בסקר שנעשה ע"י רט"ג במהלך 2010, הומלץ להגדיר את הבריכה בעדיפות גבוהה לשימור, אולם בפועל נעשו בשטח מעט מדי פעולות שתכליתן לשמר את הבריכה. במטרה להעלות את נושא בריכות החורף ההולכות ונעלמות למודעות, מפעילה החברה להגנת הטבע בשנים האחרונות בבתי"ס בחדרה, תכנית חינוכית בנושא בריכות החורף. התלמידים עורכים חקר ופעולות לשימור במס' בריכות חורף, בהן בריכת מחסני הרכבת. החברה להגנת הטבע אף עורכת אירועים קהילתיים מדי שנה סביב הבריכות, במטרה להכיר לתושבים את בית הגידול הייחודי הזה ולפעול לשימורו. בפברואר 2014, בטרם החלו עבודות הפיתוח במתחם אגרובנק, נערך במקום סיור בהשתתפות אקולוגים מהחברה להגנת הטבע, עם אדריכל החלקה הסמוכה ונציג הוועדה המקומית חדרה וסוכם על איתור שטח חלופי אליו תועתק הבריכה.

 

תקווה לשימור הבריכה שלא נהרסה עד כלייה

איריס ארבל - מנהלת קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע, הגישה פנייה לסגנית ראש העירייה: "בחודשים האחרונים החלו עבודות הפיתוח במקום, מבלי שאותר שטח חלופי לבריכה. לפני כ - 3 חודשים, מעט לאחר כניסתי לתפקיד, נפגשתי איתך בשטח, על מנת לנסות ולקדם את שימור הבריכה. לאור ערימות העפר שנערמו בסמוך לבריכה, הצעתי כי תפעלו לגידור השטח, כדי למנוע פגיעה במקום, לפחות עד שיוחלט על ידי הגורמים המקצועיים כיצד ולאן להעתיק את הבריכה. בזמן שחלף עד היום ניסינו, יחד עם תושבים אכפתיים מחדרה, למצוא שטח חלופי באזור לבריכה. במקביל, נעשה איסוף זרעים על ידי גורמים מקצועיים מבנק הזרעים ומרט"ג, על מנת לשמר את החומר הגנטי. ביום רביעי שעבר, בסיור שערכתי במקום, הופתענו לגלות, שלא רק שהשטח לא גודר, אלא שלמרות שסוכם שלא ייגעו בו, נהרס רוב שטח הבריכה, לאחר שנחרש על ידי כלים הנדסיים העובדים במקום. על רבים מהצמחים נקשרו סרטי סימון. יומיים לאחר מכן, פגשתי אותך שוב במקום והפעם נאמר לנו על ידי הקבלנים בשטח, כי שטח הבריכה ייהרס כולו בימים הקרובים. הבוקר, בניסיון להציל את המעט שנותר העתקנו, בסיוע אסף בן דוד, איש חינוך ופעיל סביבתי מגבעת אולגה, מספר שיחי סמר לאזור בריכת גדור בגבעת אולגה. שיחי הסמר מהווים בית גידול למגוון בע"ח אקווטים וגעדת הביצות, מין נדיר בסכנת הכחדה, צומחת בתוכם. ההעתקה נעשתה בסיוע מנהלי העבודה של חברת נדים כמאל, אשר תרמו לצורך העניין מזמנם, העמיסו את גושי האדמה עם צמחי הסמר באמצעות טרקטור על משאית והובילו אותם אל בריכת גדור, שם פרקו אותם בתשומת לב ובעדינות. במידה ובימים הקרובים נראה כי ההעתקה צלחה, ננסה להעביר את שיחי הסמר הנותרים לבריכת גדור. צר לי על שבריכת מחסני הרכבת לא ניצלה מכלייה. אני תקווה שאת בריכת הסמרים המערבית, הנמצאת בהמשכה של בריכת מחסני הרכבת, נוכל לשמר ולפעול בשיתוף פעולה וביתר הצלחה לאתר לה שטח חלופי, בטרם יחלו עבודות סלילת הכביש במקום".

 

 

xnet, מי יציל את בריכות החורף? הבנייה הקדחתנית מאיימת לחסל אותן >>