חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

דייר ישן חדש: היישר משנות ה-80...

16/02/2014

תגלית בבריכת החורף תל אביב חולון - דייר ישן חדש...
תריסן מגושם, מין נדיר של סרטן שנחשב נכחד ולא נראה באזור מאז שנות ה-80, התגלה בבריכת החורף בעת סיור, והבהיר את חשיבותן של בריכות החורף כבית גידול למגוון של יצורים.  
 

בשבוע שעבר, נערך סיור בבריכת החורף שבגבול תל-אביב – חולון (מתחם הלוחמים) עם גורמים מעיריית תל אביב והמשרד להגנת הסביבה, בהשתתפות מתכננת קהילת ת"א-יפו של החברה להגנת הטבע ורכזת פרויקט בריכות החורף בחברה.
לאחר הסיור, רכזת פרויקט בריכות החורף, שרה אוחיון, נותרה במקום כדי לערוך דיגום של בעלי החיים במים. החורף היבש, מקשה מאוד על הישרדותן של הבריכות המתייבשות, אך בחלקן נותרו מעט מים. באחד הבורות הקטנים, הבחינה שרה בתזוזה של בע"ח קטן במים הבוציים. למרות המבט החטוף, מיד היה ברור כי מדובר במשהו מיוחד.
"נדהמתי לגלות שמדובר במין נדיר של סרטן שלא נראה באזור שנים ונחשב כנכחד" סיפרה.

 

היישר משנות השמונים
הסרטן, העונה לשם "תריסן מגושם", נעלם מתחומי ישראל מאז שנות ה-80 (בתמונה למעלה).  
משום שנחשב כבע"ח שנכחד, רשות הטבע והגנים השיבו אותו בצורה יזומה למספר בריכות חורף (אך לא לבריכת החורף שבה התגלה כעת). גילויו בבריכות החורף של ת"א חולון הוא תגלית מפתיעה ומשמחת. הימצאות ערך הטבע הנדיר הזה בבריכות החורף של מתחם הלוחמים מדגישה את החשיבות שבשמירה עליהן, כעל אתר טבע עירוני בעל מגוון ייחודי.

סיפור זה מצטרף לשורת מקרים שמוכיחים כי המין הצליח להישמר בארץ ולא להיכחד. בשנה שעברה התגלתה אוכלסייה של מין זה בערבה ובנוסף, הוא קיים בארבע בריכות חורף (צרטה, נבי סמואל, הכפר הירוק, ראש העין), הודות להשבות יזומות ומוצלחות שבוצעו משום שהסרטן נחשב כנכחד.

מדוע גילויו מחדש בבריכות מתחם הלוחמים הוא חשוב?
♠ ברמה המקומית, מדובר במין שנחשב כנכחד מאתר זה ומסתבר שעדיין קיים. הימצאותו מעלה את החשיבות שבשמירת הברכות האלה, כאתר בו גדל מין נדיר ביותר.
♠ ברמה הארצית, משמעות הגילוי היא שהמגוון הגנטי של המין (ההבדלים הגנטיים בין הפרטים מאותו המין) גדול יותר ממה שהיה ידוע עד כה. מגוון גנטי גבוה חשוב להמשך קיום המין משום שהוא מקנה עמידות בפני שינויים סביבתיים. בחמשת האתרים בישראל, בהם היה ידוע עד כה על קיומו של סרטן זה, חיות אוכלוסיות שמקורן ב-2 אתרים (ערבה ושומרון). גילוי של אוכלוסיה נוספת של הסרטן, משמעה שהמגון הגנטי גדול יותר.