חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

גינת אנוש

חדשות מהגינות יוני 2015

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

פרוייקט אחריות תאגידית חברת "מבנה" בשיתוף עמותת "אנוש" הבית בבלפור.

הפרוייקט הינו הקמת גינה על שטח הגג בבית אנוש בבת-ים, "הבית בבלפור" ברחוב בלפור 97 בבת-ים. הפרוייקט ממומן ונתמך על ידי חברת מבנה. על הפרוייקט עמלים ביחד קבוצות עובדים מחברת מבנה אשר עובדים יחדיו עם קבוצת מתמודדים מהמרכז התעסוקתי באנוש.

המתמודדים, מתמודדים עם מחלה או מוגבלות נפשית. המפגש בגינה יחד עם קבוצת העובדים מחברת מבנה מאפשר למתמודדים מפגש חברתי מהנה במרחב מרגיע, תומך ובטוח שעוזר להם להשתחרר מעט ממצוקותיהם והקשיים שמלווים אותם בחיי היומיום עקב מחלתם הנפשית.

זהו מפגש אנושי מרגש המתרחש במסגרת הגינה והעבודה הגננית הכרוכה בהקמה וטיפוח הגן. המפגש מאפשר היכרות, לרוב בפעם הראשונה, עם אוכלוסיה מיחדת זו שבמרבית המקרים זוכה להתעלמות, הזנחה, ניכור, רתיעה והמון דעות קדומות.

עד כה, שתלנו בכיסי השתילה ותלינו אותם מסביב לכל הגג, הספקנו כבר לקטוף תוצרת ירק של צמחי החורף, כמו מנגולד, חסות, עלי ירק שונים ותותים. את ירקות החורף החלפנו בצמחי נוי שונים בכדי למשוך מאביקים ולתת תחושה אסתטית ומרגיעה שתתאים לאופי האוכלוסיה. כעת אנו מסיימים את העבודה על אדניות מוגבהות שתוכננו לגידול ירקות בגובה בצורה מותאמת לאוכלוסיה שמתקשה ומוגבלת בעבודה פיזית. האדניות בנויות מעץ ובתוכן פרשנו יריעות PVC לשמירה על העץ, בנוסף התקנו נקזים מיוחדים לניקוז עודפי המים.

את העבודה כאמור ביצעו יחדיו המתמודדים בשיתוף עובדי חברת מבנה, שיתוף הפעולה היה משמעותי מאוד ומרגש לכל הצדדים המעורבים. השהות היומיומית במרכז התעסוקתי נותנת עדיין מעטפת רכה ומוגנת מפני "העולם החופשי" לרוב המתמודדים עם מחלת נפש, מבודדים חברתית, הם כמעט ואינם נפגשים עם הקהילה הכללית. וגם כאשר נתקלים בהם למשל באוטובוס או בסופר, לרוב לא נוצרת אינטראקציה עימם. המשמעות האדירה והכוח שיש בכך שבעצם הקהילה נכנסת לתוך המבנה, מאפשרת להם ליצור קשר אישי ונורמטיבי עם אנשים מחוץ למסגרת בריאות הנפש משמעותית ורלוונטית עבורם עד מאד.

 

ניכר כי הסיפוק וההנאה מהעבודה הינו רב והדדי. הן לעובדי חברת מבנה שמגיעים להתנדב והן למתמודדים.

ר' עובדת מחברת מבנה: "היה מאד מרגש, אני מקווה שכל הבאים אחרינו גם יזכו לעשות משהו חיובי להם ולאנשים הנמצאים במקום"

מ' עובדת מחברת מבנה: "השותפות ועבודת הצוות נותנת נקודת אור ותקווה שכולנו שווים, הפעילות הייתה בבחינת שבירת שגרה – לטובה, ואני שמחה על שיש לי הזכות לקחת חלק מעשייה למען הכלל, אני ממליצה בחום לכל אחד לבוא ולהתנדב....אומרים שבאת לחזק ויצאת מחוזק- אני עדות לכך. לא אפרט על התכנים עצמם ...זה מספיק חשוב – שאנשים יבואו ויראו בעיניהם שלהם כיצד נראית קהילה במיטבה"

נ' עובדת מחברת מבנה: "החבר'ה, המגיעים לפרויקט התעסוקתי מקסימים, צמאים לחברה. המחסומים (ויש כאלה), נפרצו מיד. אנחנו עסקנו בארגוןמערכות השקיה לשקי הגינון – ביחד ! ובשיתוף פעולה. אני אישית מאוד התרגשתי מהמהירות שבה הצלחנו להתארגן כקבוצה – אנחנו והם, הם ואנחנו. שמחה שיש לי אפשרות לקחת חלק בפעילות הזו וכמובן שאמשיך בהתנדבות."

ציטוטים מפי המתמודדים שמשתתפים בתוכנית הגינון:

מ' מתמודד במרכז אנוש: "זה פעם ראשונה שנתנו לי אחריות כלשהי. לדאוג למשהו,שסומכים עליי, הרגשתי שנהייתי מבוגר, בוגר,אחראי למעשיו."

ר' מתמודדת במרכז אנוש: "הגינון נתן לי שמחה בלב.אשמח לשתף בזה את בעלי. נותן לי להתפרק, לעשות משהו."

ס' מתמודד במרכז אנוש: "הגינה נתנה לי עבודה נעימה, נוחל עבוד. נתן ליירקות, נתן לי טוב. אני ממש נהנה- מבסוט"

פ' מתמודדת במרכז אנוש: "הגינון נתן לי הרבה נקיון, חמצןל גוף,שימחה, לראות את הפרחים איך הם מכלום לאט לאט הופכים לצמחים לפרחים וירקות. נתן לי סיפוק ורגיעה ומצב רוח טוב. צריך לאהוב את זה נותן הרב האהבה"

מעבר למטרה החברתית התנדבותית לאחריות תאגידית של חברת מבנה, יש לגינה מטרות משנה והן בין היתר: הקמת מתחם גידול צמחי מרפא שיהוו את חומרי הגלם לייצור הסבונים שמייצרים המתמודדים במרכז התעסוקתי. הנגשת הגינה לקהילה שמתגוררת באזור ויצירת גינה קהילתית על כל המשתמע מכך. דבר זה, יכול לקרב בין אנשים שחיים באזור לאנשים שמתמודדים עם מחלת נפש, להסיר את הסטיגמות הנפוצות ולהעלות את המודעות לקושי שאוכלוסיה זו מתמודדת עימו ובכך לתמוך בהכרה בזכויותיהם ולעודד תוכניות קידום ושילוב בקהילה ובראש ובראשונה, כמובן, לתרום באופן משמעותי לשיפור איכות חייהם של המתמודדים.