חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עובדות מעניינות על הצומח של באר שבע והסביבה

1/02/2019

 

עובדות מעניינות על הצומח של באר שבע והסביבה

 

 

 

1. במסגרת סקר הטבע העירוני שנערך בתחומה של באר-שבע בשנים 2013-14, נמצאו 502 מיני צומח, מתוכם כ-457 מיני בר, היתר פולשים. זהו עושר גבוה במיוחד המשקף הן את גודל תחום שיפוטה של העיר, והן את מגוון בתי-הגידול הנובע ממפגש אזורים אקלימיים (ים-תיכוני, ערבתי ומדברי).

 

2. הפרח שנבחר לייצג את העיר כ"פרח העירוני" הוא האירוס השחום - אירוס יפיפה המאפיין את חגורת הספר של ישראל באוכלוסיות קטועות ושרוי כיום בסכנת הכחדה. בעבר היה שכיח האירוס בגבעות כתף באר שבע ובגבעות גורל, ואוכלוסיות אלו נכחדו כמעט כליל בשל פיתוח תשתיות שונות ופעולות ייעור. בשנת 2006 ביססה רשות הטבע והגנים אוכלוסייה חדשה בתחום הגן הלאומי תל באר שבע (אנדרטת חטיבת הנגב).

 

3. עצי הבר המרכזיים שמאפיינים את המרחב של סובב באר-שבע כוללים את השיזף המצוי, השיטה הסלילנית ואשל הפרקים והיאור. אוכלוסייה יפה של שיזף מצוי מצויה בעיקר מצפון וממערב לעיר. עצים אלו משרתים מגוון ביולוגי רחב, החל מחרקים רבים וכלה במיני עופות ויונקים קטנים. פירות העץ אכילים וטעמם מזכיר את טעמו של התפוח. עצי שיזף וותיקים במיוחד ניתן למצוא לאורך ערוצי הנחלים עשן וסוללים. עצי שיטה סלילנית ספורים בלבד קיימים בתחומה של באר שבע. מדובר בעץ ממוצא סודני של המדבר היובשני ועל כן הוא מגיע באזור זה לגבול תפוצתו הצפוני. עצי שיטה מרשימים ניתן לפגוש בבקעות של גבעות חבלנים מדרום לעיר, סביב נחל סוללים ובמישורי הלס מצפון לערוץ נחל עשן.

עצי/שיחי האשל שכיחים במיוחד לאורך ערוצי הנחלים הסובבים את העיר והם מהווים את מרכיב הצומח המעוצה המרכזי בערוצים אלו. 

 

4. אזור באר-שבע התגלה כ"מעצת" שומים בפאן המקומי. כ-13 מיני שום "בר" נמצאו בתחומה של העיר, והפריחה של חלק מהמינים יפיפייה ויוצרת מרבדי צבע במישורי הלס וגבעות הגיר סביב העיר. אולי השום היפה ביותר שניתן לראות בפריחה בייחוד מצפון לעיר (אזור כתף באר-שבע, גבעות גורל ונחל עשן) הוא שום אשרסון, המתאפיין בפריחה ורודה-ארגמנית. שום זה תורבת וכיום מגדלים אותו גם לשם גינון. יהיה נהדר לשלבו בגינון העירוני של באר-שבע. 

 

5. מין צמח יחיד קיבל את שמה של העיר באר-שבע, זהו קדד באר-שבע. צמח רב-שנתי ממשפחת הפרפרניים (קטניות) המתאפיין בפרחים צהובים. פורח מפברואר עד אפריל וניתן לפגוש בו באתרים שונים סביב העיר, בייחוד בגבעות גירניות כמו כתף באר שבע (אנדרטת חטיבת הנגב), גבעת המאגורות ועוד.