חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

התהפוך המחצבה לפארק גיאולוגי?

17/05/2018
בלב באר שבע, בין הרחובות רבי עקיבא, שמעון בר גיורא ויהודה הלוי, נמצאת מחצבת שכונה ד' הנקראת בפי התושבים גם "המכתש".
ממחצבה זו נחצבו האבנים ששימשו לבניית כל מבני הציבור ורוב מבני המגורים בעיר העתיקה בתקופה העות'מאנית, עד לפני 100 שנה. ממצאים מעידים על פעילות חציבה קדומה יותר שהתרחשה עוד בתקופה הביזאנטית.
עם כיבוש העיר על ידי השלטון הבריטי הפסיקה לשמש כאתר חציבה ומלבד תקופה בה שימשה כמטווח עירוני, הייתה המחצבה נטושה, מה שהפך אותה עם השנים לאי קטן של טבע בלב השכונה.
סקר טבע עירוני שנערך במקום חשף ערכי טבע רבים, כגון אתרי קינון של ציפורים, פריחת נוריות, זמזומיות ומיני צומח מגוונים, מיני יונקים, זוחלים ופרפרים רבים, ביניהם גם מינים מוגנים ובסכנת הכחדה.
 
למחצבה ייחודיות גיאולוגית, היא מאפשרת הצצה של 16 מיליון שנה אחורה, דרך שרידי מאובנים, המהווים עדות לשונית צדפות ויצורים ימיים אחרים שחיו בדופן הפיורד שהיה כאן. במאובנים אלו ניתן להבחין במסלע המחצבה וכן בקירות האבן של מבני העיר העתיקה. הממצאים הגיאולוגיים הנחשפים בקירות המחצבה המתנשאים לגובה של עד 5 מטרים, מצביעים על כך שהאתר היה חלק מקניון באר שבע-עזה הקדום, שחצה את הנגב לרוחבו מדימונה עד חופי הים התיכון. במקום מופיעות התצורות הגיאולוגיות פלשת, שבע וצקלג, עד לתצורה הגיאולוגית הקדומה ביותר הנחשפת באתר: היחידה הביזנטית. כמו כן, מפתיע למצוא על קיר המערה שבתחתית הקניון תבליט קיר.
 
מזה עשרות שנים עולות תכניות רבות לפיתוח האתר כפארק גיאולוגי-בוטני, אך כעת נראה כי הדבר יוצא לפועל: לאחרונה עלתה לסדר היום של הועדה המקומית לתכנון ולבניה, תוכנית להקמת פארק גיאולוגי-חינוכי לרווחת הציבור, בשטח בן 42 דונם, אשר ישלב וישמר את הייחוד הגיאולוגי וההיסטורי הקיים בו.
בשל היותו של המקום אתר טבע עירוני, הגשנו לעירייה ולמתכנני האתר מסמך המלצות אקולוגיות לפיתוח הפארק כפי שאנו רואים לנכון, בשיתוף פעולה בין מתכננת הקהילה לאקולוגית של החברה להגנת הטבע. ההמלצות מתמקדות במספר עקרונות, ביניהם: פיתוח אקסטנסיבי (מוטה שימור) של האתר, עידוד מיני צומח וחי מקומיים ותואמי אקלים ואיסור על צמחים פולשים, הגנה על אתרי הקינון של הציפורים, הפחתת זיהום אור, גינון מושך פרפרים וציפורים ממינים מקומיים ואמצעים לחיזוק הקשר לקהילה ולמקום.
 
כיום סטטוס התכנית, שמספרה 605-0553529 הינו המלצה בפני הועדה המחוזית על הפקדת התכנית. משמעות הדבר היא שבזמן הקרוב תעלה להפקדה ולאחר 60 יום של שלב התנגדויות הציבור, תתחיל בתהליך הוצאתה לפועל. את כל פרטי תכנית זו ואחרות ניתן לבחון באתר מנהל התכנון "תכנון זמין". אנו מקווים שהפיתוח במקום ימנף אותו להיות שטח ציבורי בעל ערך של זהות מקום וישמר את היותו פנינת טבע פתוח בעיר.