חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מאמצים כיכר

26/06/2013

אתמול היה בכיכר מול ביה"ס יד יצחק טקס חניכה קצת אחר , זו היא כיכר קצת אחרת – כיכר שעד לפני שבועות ספורים הייתה שוממה ומוזנחת ועתה היא שמחה ופורחת!

במסגרת התכנית "ילדים מוביל שינוי" של החברה להגנת הטבע, המתקיימת בביה"ס יד יצחק זו השנה השלישית במימון "שותפות ביחד" קריית גת-לכיש-שפיר-שיקגו, לומדים תלמידי  כיתות ד' באופן חוויתי ומעשי על חשיבות השטחים הפתוחים בעיר ומחוצה לה ובעיקר על הצורך במעורבות חברתית והיכולת להוביל לשינוי. כחלק מתכנית הלימודים "אימוץ אתר" בוחרים התלמידים אתר בסביבת בית הספר הדורש שינוי וטיפוח. ב"יד יצחק" בחרו התלמידים בהובלת המחנכות ומדריכת החברה להגנת הטבע, גולדי, את כיכר הכניסה לבית הספר אשר הייתה מוזנחת ונטושה והיוותה מפגע נופי ובטיחותי.

במהלך שנת הלימודים חקרו התלמידים את  הכיכר, גילו ששמה "כיכר קדמה"  והבינו שכדי להוביל את השינוי יש לרתום את העירייה כולה ובראשה – ראש העיר. התלמידים כתבו מכתבים ותכננו כיצד הם חושבים שניתן לעצב את המרחב.  גם מנהלת בית הספר גב' נורית ראובפוגל  נרתמה למאבק וניסתה להשיג תקציבים.  

המאבק היה מתיש וכבר חדלנו להאמין שנצליח, עד שבמפתיע הגיעו שתי הנאמנות הבית ספריות של תכנית "פותחים עתיד", שגם היא במימון "שותפות ביחד", רחל אשכול ויעל סבן. המדריכות רחל ויעל היו השנה חלק מפרויקט של "פעילים ירוקים בקהילה" בהובלת החברה להגנת הטבע ותוכנית קרב ובמימון "שותפות ביחד". במהלך הפרויקט  למדו המדריכות על קיימות  ומעורבות חברתית והחליטו במסגרת פרויקט הסיום לרכז את התלמידים איתם הן עובדות ולתמוך בתלמידי כיתות ד' בטיפוח הכיכר. 

בזכות הכסף שגייסו מ"שותפות ביחד" ותרומה משמעותית מאד מהעירייה, אגף שפ"ע ובראשו לאון פסחוביץ, התחילו בעבודות התשתית. לפרוייקט אף גויס פסל העירייה מקס הררי  שהחל לעבוד במרץ  על עיצוב הפסלים. הררי קיבל את השראתו לתכנון מחיבור התלמידים לטבע בארצנו וכך נבחר נושא הכיכר: פרחי הבר בארצנו. והצוות עבדו ימים כלילות על בניית פסלי ברזל של פרחים שונים: רקפות, חרציות ובמרכז הכיכר עומד הצבר הגדול המסמל גם הוא את ארץ ישראל. בנוסף, לתלמידי כיתות ד' היה חשוב לגייס למאורע את תושבי השכונה כולה ולכן הם תלו שלטים והזמינו את כל הדיירים וחניכי המוסדות השכנים לקחת חלק בטיפוח הכיכר. 

ההכנות הושלמו וביחד עם התלמידים תוקנו ונצבעו מחדש אבני שפה, פיזרנו טוף וסידרנו את חלוקי נחל. ביחד עם הפסל צבענו את הפסלים וגם הכנו פרחים מבקבוקים!  כל היום עבדו הילדים, מדריכי החברה להגנת הטבע, המחנכות ועובדי אגף שפ"ע ועד הצהריים הכיכר הייתה מוכנה. בשעה 12 התחיל הטקס המרגש במעמד ראש אגף חינוך גב' זהבה גור, מנהל השותפות מר עומר גבעתי , מנהלת בית הספר והמפקחות. הכיכר התמלאה בהורי התלמידים, תושבים ושאר עובדי המוסדות השכנים וכולם ביחד צפו בטקס המרגש שהכינו התלמידים ובו שירים, ריקודים, דברי ברכה ותודה וכמובן הסרת הלוט הרשמית! 

יישר כח לכל העוסקים במלאכה! מי ייתן ונמשיך לטפח את עירנו היפה והטבע הסובב אותנו!!!

למצגת יפה המסכת את הפרויקט לחץ כאן

 

ניצן קניאס, 

רכזת חינוך סביבתי