חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

דברי פרידה - רונית זאבי, מנהלת קהילת באר-שבע והסביבה

31/10/2018
דברי פרידה - רונית זאבי, מנהלת קהילת באר-שבע והסביבה (הגדל)

השנה ,יום שחרור באר שבע מקבל עבורי משמעות עמוקה יותר, ביום זה אסיים את תפקידי כמנהלת קהילת באר שבע והסביבה של החברה להגנת הטבע.
נפל בחלקי הכבוד להקים ולנהל את הקהילה הדרומית הזאת, ולקדם במהלך 14 שנות קיומה, את נושאי הסביבה והקיימות בבאר שבע ובסביבתה.

 

אז מה היה לנו פה?


בחינוך הסביבתי- הקמנו במערכת החינוך של באר שבע תשתית מפוארת של חינוך סביבתי אשר הצמיחה דור של עשרות אלפי ילדים ומורים, בעלי מודעות, זיקה ,ומחויבות לסביבתם הקרובה 
במסגרת זו הקמנו גינות בחצרות בתי הספר ,אימצנו אתרים, לימדנו על שימוש מושכל במשאבים, סיירנו בשבילים וקידמנו את הטבע העירוני.
כמו כן ,הבאנו את המסר הסביבתי גם לישובים במרחב הסובב את העיר וביניהם הקמת יחידה לחינוך סביבתי גם בחברה הבדואית .


בחינוך הבלתי פורמאלי- הפעלנו בעזרת הש"ש ,עשרות חוגי סיור שאפשרו לאלפי ילדים ובני הנוער הכרות חוויתית ובלתי אמצעית עם נופיה וייחודה של הארץ היפה הזאת, תוך כדי פיתוח מיומנויות הדרכה ומנהיגות. 
בפעילות קהילתית ושיתוף ציבור- הקמנו גינות קהילתיות בשיתוף תושבים ברחבי השכונות, ערכנו קורסי פעילים, ימי עיון ,השתלמויות, הפנינגים, שיתופי פעולה עם קמפוס ירוק של אוניברסיטת בן גוריון ומכללת סמי שמעון,
כמו גם עשרות הדרכות וסיורים ללא תשלום בהם לקחו חלק אלפי משתתפים במסגרת אירועי ט"ו בשבט, שבוע טבע עירוני, שבת ישראלית ושיתוף פעולה פורה עם שיח מתגלגל.


בתכנון- בהקשר התכנוני השמענו את קולנו הסביבתי בוועדות המקומיות והאזוריות, כתבנו ניירות עמדה וחוות דעת ,ערכנו מגוון סקרים חשובים ( וביניהם סקר עצים ,סקר טבע עירוני ועוד) וסימנו את שביל סובב באר שבע העובר בימים אלו מתיחת פנים מחודשת.


פעילות זו לא יכולה הייתה להיעשות, ללא תמיכתה של החברה להגנת הטבע ושיתופי פעולה רבים וטובים שנרקמו כאן במהלך השנים עם עירית באר שבע, הרשויות המקומיות, משרדי ממשלה, גופים עסקיים, ארגונים חברתיים ,תורמים וקרנות, שהוכיחו כי הכל אפשרי ,ואם רוצים ניתן להתגבר על מחלוקות ולמצוא ביחד את הטוב המשותף.

כמובן ,ללא צוות מופלא של עשרות רכזים/ות, מדריכים/ות ,בני/ות שנת שירות לדורותיהם ,מתנדבים/ות ופעילים/ות שלקחו חלק בעשיה המבורכת, השקיעו מזמנם, עשו לילות כימים בדבקות ,בלהט ובמקצועיות לקידום המטרה החשובה.
לכולכם/ן נתונה מלוא תודתי, אהבתי, והערכתי העמוקה.
 
מאחלת לכולנו כי נדע לכבד כל אדם באשר הוא ולהמשיך ולבנות ביחד קהילה אכפתית ודינמית, לשמור על הטבע המופלא שסביבנו ולדעת לאזן בין צרכי השטח הפתוח לצרכי הפיתוח, עבורנו ועבור הדורות הבאים.
השביל הזה התחיל שם, ממשיך כאן, ומאתנו והלאה..
אני מביטה אחורה בגאווה וקדימה בתקווה.

 
שלכם
רונית, מנהלת קהילת באר-שבע והסביבה.