חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיכום אירועי שבוע טבע עירוני וחודש קיימות 2017

26/03/2017
סיכום אירועי שבוע טבע עירוני וחודש קיימות 2017 (הגדל)

 

השנה, במסגרת שבוע טבע עירוני וחודש קיימות , קהילת ירושלים ערכה מגוון פעילויות אשר עסקו באספקטים השונים של טבע עירוני בסביבת ירושלים. השבוע כלל 9!! אירועים בהשתתפות מאות אנשים מירושלים ומרחבי ישראל. אירוע פתיחת השבוע ב-3.3 במצפה נפתוח בוטל בשל תנאי מזג אוויר.

האירועים התקיימו במוקדי טבע עירוני אשר חלקם הגדול היה או שעדיין נמצא בסכנת בנייה ופיתוח. בנוסף במהלך החודש התקיימו מספר סיורים אשר שמו במרכז את נושא שמירת העצים בעיר, שמירה על מגוון ביולוגי ועוד.  

מלבד הפעילויות הרבות, החודש כולו התאפיין בשיתופי פעולה פוריים בין החברה להגנת הטבע לבין הגופים והאנשים השונים הפועלים במרחב, כגון האגרונום ישראל גלון, ועד תושבי עין כרם ועמק התימנים, עיריית ירושלים ותושבים פעילים רבים נוספים.

כאשר אדם טבע ותרבות נפגשים: חגיגת סיורים בשכונת עין כרם   

אירוע אשר פתח את השבוע ובו התקיימו סיורים, בהנחיית בני שנת שירות שלנו. הסיורים עסקו בבוטניקה, גיאולוגיה ומגוון ביולוגי של אגן עין כרם. במקביל לסיורי טבע, התקיים מפגש עם תושב ואדי התימנים, ליאל תמוז אשר פועל למען שיקום הטרסות בואדי התימנים. את היום חתם סיור היסטורי בשכונה  עם מורה דרך מקצועי, צבי פיש. 

מטרת האירוע הייתה לחשוף את הציבורי לערכי הטבע והתרבות שטמונים באגן עין כרם בכלל ובשכונת עין כרם בפרט ובכך להדגיש את החשיבות על שמירת צביון האזור כמשלב בין הטבע לאדם.   

 

  

השתלמות בנושא עצים בסביבה עירונית  

ההשתלמות התקיימה בבית לוי אשכול וכללה פתיחת תחרות צילומי עצים שנשלחו אלינו על ידי הקהל הרחב . בהשתלמות השתתפו פעילי נאמני אילנות, נציגי עיריית ירושלים, ישראל גלון ממשרד החקלאות, ותושבי ירושלים אשר הנושא קרוב לליבם . הועלו סוגיות שונות העולות מן השטח בנושא שמירת עצים אל מול פיתוח עירוני וכיצד על האזרחים לפעול על מנת לשמור על העצים בעיר.

 

 

השתלמות למדריכים בהר חרת   

הר חרת והמחצבה של הר חרת הנם חלק ממוקדי הפעילות של הברית לחיזוק ירושלים ושמירה על ההרים סביב לה אשר הדפה ניסיון לבנייה דורסנית בותמ"ל. כעת החברה להגנת הטבע בהובלת יעל אלישר, מרכז הברית ורכזת תכנון בקהילת ירושלים מקדמת תכנית לשימור המחצבה והקמת פארק בשטחה. ההשתלמות התקיימה בשיתוף עם מר יורם שמעון ,ראש המועצה המקומית מבשרת ציון. באירוע השתתפו מורי דרך, פעילי קבוצת ותיקים בסביבה, בני שנת שירות של החברה, תושבי מבשרת ציון ואלון זיו אקולוג בריכות חורף של בחברה להגנת הטבע, אשר הוסיף פן חדש לנושא המחצבה וסיפר אודות בריכת החורף שנמצאת בה.

 

נחל זימרא - ואדי שופע בטבע  

נחל זימרא הנו אתר טבע עירוני בלב שכונת פסגת זאב. בנחל נצפו כ-200 פרטים של צבאים ועוד מינים רבים של ציפורים ובעלי חיים. באירוע התקיימו מספר סיורים בהדרכת מורן בביאן, מדריכת חינוך סביבתי בקהילת החברה להגנת הטבע בירושלים ותושבת השכונה ושמוליק ידוב, מנהל מרכז היונקים של החברה. הסיורים עסקו בחשיבות הנחל כטבע עירוני, אתר לבילוי בחיק הטבע ומסדרון אקולוגי לאוכלוסיות הנמצאות בנחל.

 

עוד בעשייה סביבתית 

בנוסף לימי השיא וההשתלמות התקיימו סיורים רבים בכל רחבי ירושלים: " סובב הדסה" במורדות  בית חולים הדסה עין כרם, בהדרכתו של יעקב שרייבמן,אשר למעשה הפך לסיור מסורתי אשר מתקיים מזה כמה שנים. שביל סובב הדסה הוקם ביוזמת עובדי הדסה עין כרם אשר הקימו את מיזם "הדסה ירוקה" ויעקב הנו אחד ממיסדי השביל.

סיור בנחל זימרי ומצפה נפתוח בהדרכתו המקצועית של שמוליק ידוב, מנהל מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע. הסיורים התקיימו בעקבות כנס הצבי שהתקיים בחודש מרץ בעיריית ירושלים ומטרתו הייתה לעלות לסדר היום הציבורי את הצורך בשמירה על הצבי הארצישראלי בפרט ועל שטחים פתוחים בכלל. מצפה נפתוח ונחל זימרי הנם אתרי טבע עירוני אשר מהווים בית למאות פריטים של בעלי חיים, ציפורים וצמחים. מי טייל בשני התארים הללו יודע כי לא פעם ניתן לצפות במחזה מרהיב בו להקת צבאים מסתובבת בחופשיות בשטח הפתוח. מטרת הסיורים שקיימנו יחד עם שמוליק היא להדגים בשטח את היופי בבעלי חיים ולהסביר את החשיבות בשמירה על המגוון הביולוגי ועל שטחים פתוחים בעיר וסביבתה.

סיור עצים בשכונת רחביה בהדרכתו של אגרונום ישראל גלון אשר היה מרתק והדגיש את עולמם המרתק של העצים. אם זאת אחת התובנות המרכזיות של הסיור הייתה כי על התושבים להיות פעילים יותר וערניים על מנת לוודא כי העצים אינם נפגעים מתהליכי הפיתוח האינטנסיביים של העיר.

 

תודה לכל מי שהשתתף, עזר, הדריך, בנה והגיע בחודש זה. רק יחדיו נצליח לשמור על הטבע שלנו ולחנך את הדורות הבאים.

 

 

 

  

   
   
   
   

 

 צילום: מרק שטיינגאוז, מאיה דיסקין, מורן בביאן