חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

המאבק הסביבתי הגדול של 2015- שמירה על הרי ירושלים יצא השבוע לדרך!

26/02/2015

המאבק הסביבתי הגדול של 2015 - שמירה על הרי ירושלים, יצא היום לדרך

24/02/2015

החברה להגנת הטבע החלה היום במאבק מחודש על שמירת הרי ירושלים, לביטול תכניות בנייה הרסניות המתוכננות לאזור זה. לדברי ניר פפאי, סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע: "יש להמשיך ולחזק את המגמות החיוביות בעיר ירושלים, אפשר ועדיף מכל הבחינות לתת מענה למגורים בתחומי העיר, אין צורך להרוס את ההרים והשטחים הפתוחים האיכותיים שמסביב לה"

 

חוות דעת סביבתית של החברה להגנת הטבע - הרי ירושלים >>


 

 בתמונה ניר פפאי, סמנכ"ל שימור סביבה וטבע. צילום: דב גרינבלט

 

התכניות, בשטח כולל של 18 אלף דונם, מקודמות רובן על ידי רשות מקרקעי ישראל, בהליך דורסני ובניגוד למדיניות התכנון שאושרה בעשור האחרון. זאת, 7 שנים אחרי דחייתה של תכנית ספדי, באותו האזור, בתום מאבק ציבורי רחב היקף, מנימוקים של העדפת חיזוק העיר פנימה ושמירה על השטחים שמסביב לעיר. 3 מהתכניות עתידות לפגוע קשות במרחב הסטף, מאתרי הטיולים הפופולאריים בישראל.

 

למאבק זה הצטרפוקק"ל, מגמה ירוקה, 2 מועצות, מקומית ואזורית וגורמי תכנון, חברה וכלכלה.גם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, תומך בשמירה על האזור >>

 

 

מההיבט הכלכלי – חברתי

משאבים רבים יופנו אל מחוץ לעיר, על חשבון תכניות פינוי בינוי, התחדשות עירונית, פיתוח תעסוקה ומלונאות, מימוש עתודות הקרקע, חידוש מרקמים ישנים וחיזוק מרכז העיר. הבנייה המתוכננת לא תסייע להורדת מחירי הדירות, שכן המחיר יהיה גבוה בשל התשתיות החדשות הנדרשות ומחירי הפיתוח הגבוהים. השטחים הפתוחים המשרתים את הציבור בעיר ובמטרופולין לפנאי ונופש, ייעלמו כליל ותיפגע איכות החיים. הגדלת שטח העיר, במקום הרווייה עירונית, תפגע ביעילות התחבורה הציבורית.
 
מההיבט הסביבתי

הרי ירושלים שממערב לעיר, הם נכס ציבורי ייחודי ביותר, בשל ערכי הטבע, הנוף, התרבות והמורשת. הבנייה מתוכננת בלב מערכת אקולוגית עשירה ומגוונת, בעלת חשיבות עולמית, המהווה בית גידול לבעלי חיים רבים, עצים וצמחיה ארצישראלית ייחודית. הבנייה תקטע את הרצף האקולוגי הקיים, תייבש מעיינות ותפגע אנושות באקוויפר ההר.

 

 

חלופות

ישנן עתודות בנייה למגורים בעיר, ותהליכי ההתחדשות העירונית בה כבר החלו. ישנו מאגר עתודות קרקע למגורים, הכולל כ - 100,000 יחידות דיור, עד שנת 2040. מתוך המאגר הזה ניתן יהיה לממש לפחות 60,000 יחידות דיור.

 

התכניות:
 
1
. תכנית בת הרים/ צור הדסה – אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 14.5 אלף דונם >>


2.תכנית הר חרת - אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 1600 דונם >>


3.כביש הטבעת המערבי - כביש באורך של למעלה מ – 8 ק"מ, (ברוחב של 30-40 מטר) ממוצא (כביש 1) ועד מחלף מתוכנן בנחל רפאים, על כביש 39,שיעבור במורדות הר חרת המזרחיים (שכונה מתוכננת), בגשר ארוך מעל נחל שורק, לרמת הדסה (שכונה מתוכננת) ובמנהרה מתחת לרכס לבן, במורדותיו הדרומיים (שכונה מתוכננת) >>

 

 
4.
תכנית רכס לבן - אותה מקדם משרד הבינוי, על שטח של 830 דונם >> 


5. תכנית מורדות אורה - אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 240 דונם
6. תכנית מתחם הדסה – אותו מקדם משרד הבינוי, על שטח של 315 דונם
7. תכנית מצפה נפתוח - אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 370 דונם

8.תכנית המגרסה - אותה מקדמת רשות מקרקעי ישראל, על שטח של 260 דונם >>


 


נוף לסטף. צילום: דב גרינבלט

 

3 התכניות הראשונות, המהוות את מוקד המאבק, מקודמות בניגוד גמור למדיניות התכנון, שקבעה חד משמעית כי יש לחזק את העיר פנימה. ההרשאות לתכנון בת הרים והר, ניתנו על ידי ועדת פקידים, גם הן בניגוד להיררכיית התכנון המאושרת בכל הרמות. הליך דורסני זה, עוקף וועדות תכנון מקומיות ומחוזיות ותכניות מתאר תקפות, מדיר את הציבור ונבחריו ומבטל את יכולתו להשפיע על תוצאות ההליך התכנוני.

 

הרשאות תכנון אלה, לבניית שכונות אדירות ממדים, ניתנו לגבי שטחים שרק לאחרונה אושרו על ידי מוסדות התכנון בכל הרמות כשטחים לגנים לאומיים, שמורות טבע, יערות ופארקים; מיליוני השקלים שהוצאו מתקציב המדינה על תכנון עירוני ארוך טווח, בראייה כוללת, נזרקים לפח האשפה התכנוני, שוב על חשבון הציבור.

 

 

עדכונים אחרונים 25.06.15

הקמנו את הברית בחודש ינואר 2015 לנוכח איומי הבניה המתחדשים על הרי ירושלים. והפעם, במסלול עוקף תכנון ורשויות, מסלול הותמ"ל (ועדה למתחמים מועדפים לדיור). לאור האיום הגדול והקשה, לבניה של שכונת ענק בהר חרת הצמוד למבשרת ציון, שכונה בגודל של עיר מסביב לצור הדסה, וכביש הטבעת המערבי, הברית כוללת רשויות מקומיות, ארגוני חברה וסביבה, וועדי פעולה. 

 

בחודשים האחרונים צבר המאבק תאוצה, והתקדם ברמה הציבורית. אופני ההתקדמות השונים: 

 

  • פגישות מרכזיות:  

נפגשנו עם ראש העיר ירושלים, מנכ"לי המשרד להג"ס ורשות הטבע והגנים, ראשי הרשויות של מבשרת ציון ומטה יהודה, סגן ראש העיר תמיר ניר ונציגים נוספים במועצת העיר. בכל הפגישות הללו, הייתה הסכמה מוחלטת על גודל האיום ועל הצורך הדחוף לבצע צעדים נחושים לעצור אותו. 

 

  • מכתבי עמדה: 

בהמשך לפגישות הרבות ולהקמת הברית יצאו כ - 20 מכתבי עמדה נגד הבניה בהרי ירושלים. בנוסף, יצאו מכתבים משפטיים בדרישה לקבלת מידע וביטול המהלך הנוכחי הסותר את מדיניות התכנון ואת עמדות ראשי הרשויות במרחב. כמו כן יצאה הודעה לעיתונות של שר הפנים היוצא שתמך במאבק. 

  • דיונים בפורומים של מקבלי החלטות: 

בדיון שנערך במועצת מקרקעי ישראל לפני כחודשיים, רוב נציגי משרדי הממשלה הביעו התנגדות למהלך הנוכחי. במועצת גנים ושמורות טבע, שמתפקידה להמליץ על גנים לאומיים להכרזה על ידי שר הפנים, הומלץ להכריז על הגן הלאומי בהר חרת, הכרזה שתשמור עליו באופן טוב יותר מלחצי הפיתוח. 

  • עצומה: 

1700 חתימות כבר נאספו על ידינו נגד הבניה ההרסנית בהרי ירושלים. אנא חיתמו על העצומה והעבירו עדכון זה לאנשים רבים ככל האפשר, עם פניה אישית מכם לחתום על העצומה. כל קול קובע. 

  • הפגנות: 

כמו בכל מאבק ציבורי, גם אנו מפגינים ומשפיעים בכך על סדר היום הציבורי ועל ההבנה שההחלטות צריכות להתקבל גם בהתייעצות עם הציבור. הפגנו מול משרדי האדריכלים המתכננים את התכניות בהר חרת ובצור הדסה, ומול מועצת מקרקעי ישראל.  

  • השתלמויות מדריכים וסיורים: 

חלק מן העשייה שלנו היא להמחיש לציבור, ולציבור המטיילים, את גודל האיום, בשטח ממש, תוך סיור וטיול בהרי ירושלים האהובים על כולנו. הם לא מוגנים מאליהם. כחלק מעשיה זו, ערכנו השתלמויות מדריכים למדריכי חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע וגם על שם אורי מימון, לנוער צור הדסה ולמדריכים נוספים. ערכנו כ - 15 סיורים במוקדי המאבק ובהרי ירושלים. 

לכבוד יום ירושלים, בנוסף לסיורים שנערכו, התמקמנו בשלושה דוכני הסברה והחתמה ברחבי העיר, וחברי מגמה ירוקה הפעילים בברית  ערכו ערב שירה והסברה בכיכר ספרא. 

 

  • הרחבת שורות הברית: 

הצטרפו אל שורות הברית ועד צור הדסה, בית ספר שדה כפר עציון, עמותת ירוק עכשיו, מרכז קיימות מקומי גילה וועד מוצא. 

  • חומר פרסומי שיווקי וחשיפה תקשורתית: 

על מנת להסביר את המאבק שלנו לקהל הרחב, הפקנו שמשוניות שנתלו בהרי ירושלים, פליירים, סטיקרים, חולצות ופולדרים הכוללים מפות והסברים. חומרים אלה מחולקים בעמדות ההסברה, בכנסים ובפגישות שונות. כמו כן העשייה המשותפת שלנו מקבלת במה בעיתונות, ברדיו באינטרנט ובטלוויזיה. 

לסיכום, המאבק לשמירת הרי ירושלים וחיזוק העיר פנימה רחוק כמובן מסיומו. בימים אלה אנו, ביחד עם הציבור הרחב, חשים גם את האיום הכללי על אושיות הדמוקרטיה בתכנון, עם ריכוז כל סמכויות התכנון והפיתוח בידי משרד האוצר, ללא מערכת ראויה של בלמים ואיזונים. המאבק על הרי ירושלים משולב במאבק ארצי אזרחי זה, ואנו נמשיך להרחיב את שורות הפעילים על מנת למנוע את חורבן הרי ירושלים והחלשת העיר. נמשיך כמובן גם לעדכן אתכם בנושא.  

 

 

 

 

עדכונים תקשורתיים:

 

הארץ, "הירוקים מציבים את גורל הרי ירושלים בראש סדר העדיפויות החייאת תכניות בנייה למגורים ממערב לעיר מאחדת" >>

 

 

YNET, "הירוקים: אפשר לבנות 60 אלף דירות בי-ם" >>

 

חמש עם ירון וילנסקי, בגלי צה"ל >>

 

חדשות רשת ב' >>

 

 

אנו קוראים לכם להצטרף לקמפיין . הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו בכתובת

https://www.facebook.com/groups/387834908054904/

 

או שלחו מייל ל- jerusalem@spni.org.il, ולמדו כיצד תוכלו לתרום להצלחת הקמפיין.