חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בתים מבפנים 2018

אירועי בתים מבפנים בבית לוי אשכול

 

כחלק מאירועי 'בתים מבפנים' בירושלים, הגיעו לבית לוי אשכול כ-240 מבקרים במהלך סוף השבוע של ה18-20 באוקטובר. זאת השנה השלישית ברצף בה הבית פותח את שעריו כחלק מהפסטיבל החגיגי, וגם השנה הסיורים היו מלאים לחלוטין.

במהלך ימים שישי ושבת הועברו במרכז המבקרים סיורים מיוחדים על ידי פזית שביד, מנהלת תחום קהילות ופעילות עירונית בחברה להגנת הטבע; שחר קלמן, מנהלת מרכז המבקרים של בית לוי אשכול ומשה שפירא, אדריכל השימור של המבנה. במהלך הסיורים המבקרים למדו על ההיסטוריה של המבנה ועל שיפוצו ופתיחתו מחדש לציבור בשנים האחרונות, וצפו בסרט אודות חייו ופועלו של ראש הממשלה השלישי של ישראל, לוי אשכול.

אל הסיורים הגיעו מבקרים מכל רחבי הארץ. לצד מבקרים עבורם היה זה הביקור הראשון בבית לוי אשכול, אירחנו מבקרים שביקרו בו במסגרת אירועים שונים בעבר וכן מבקרים שזכו לראות את הבית עוד בימי תפארתו כמעון ראש הממשלה. אותם מבקרים שיתפו את הקהל בזכרונות מימים עברו ובסיפורים אישיים הקשורים להיסטוריה של המקום, וכך זכה גם הצוות ללמוד עוד קצת על המקום המיוחד הזה.

 

צילום: גיא יצחקי

 

 

 

סיור בעין כרם במסגרת אירועי בתים מבפנים בירושלים

 

ביום שישי, 19 באוקטובר, בצהרי היום, ערכנו סיור בעין כרם במסגרת אירועי בתים מבפנים. הסיור הודרך על ידי רון חביליו, תושב ותיק ופעיל בעין כרם וחוקר אגן עין כרם, ועל ידי אור משה, מדריך בחברה להגנת הטבע בירושלים. בסיור השתתפו למעלה מ-50 איש.

במהלך הסיור עברו המטיילים בין הסמטאות הציוריות של עין כרם, ראו ושמעו על מאפייני הבנייה ההיסטורית שהשתמרה בתחומי השכונה לצד הבנייה המודרנית העכשווית, וכן למדו על האיומים על אופי השכונה וסביבותיה הנובעים מתכנון נקודתי שאינו מוטה שימור.

המטיילים ביקרו גם את עץ התות העתיק שבמרכז הכפר ושוחחו על סקר העצים העתיקים והייחודיים שביצעה החברה להגנת הטבע בשנת 2013. במהלך הסיור ערכו המטיילים תצפית על אגן עין כרם כולו המאופיין בטבע ובנוף תרבות המשלב מורשת וממצאים ארכיאולוגיים כגון טרסות, שומרות ובוסתנים. לקינוח הם ביקרו במעין מרים שבמרכז הכפר וערכו תצפית על הרי ירושלים והשטחים הפתוחים הסובבים את עין כרם ומאויימים על ידי תכניות בנייה שונות.