חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הישג במאבק על פארק החורשות: הוועדה המקומית הפכה החלטה קודמת, ותקדם תוכנית בנייה שתגן על השטח הפתוח של דרום תל אביב

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב הודיעה היום (רביעי) כי החליטה לקדם פתרון דיור חלופי לדיירי הרחובות אופוטושו וליוויק בקרית שלום, בצורה של "בינוי-פינוי" במקום פתרון קודם שהוצע להם שהיה פוגע בפארק החורשות. החלופה שעליה הוחלט הבוקר היא שטח מגרש כדורגל ברחוב קיבוץ גלויות בשכונה. הודעת הוועדה היא ניצחון במאבק הארוך לשימור פארק החורשות, שאותו מובילה קבוצת תושבים מדרום תל אביב בתמיכת קהילת תל אביב-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע.
 
על-פי תכנית המתאר של תל אביב-יפו, פארק החורשות הוא "מכלול טבע עירוני", והוא מהווה את הריאה הירוקה החשובה והמשמעותית ביותר לאזור דרום-מרכז העיר. בין היתר, משרת הפארק כמה מהשכונות הצפופות ביותר בתל אביב-יפו, ובהן פלורנטין ונווה שאנן.
 
קהילת תל אביב-יפו של החברה להגנת הטבע ליוותה מאבק ארוך שנים להכרה בשטחים שליד אבו כביר כאתר לשימור הכולל ערכי טבע, נוף ומורשת. מבתי הבאר העתיקים, דרך חורשות האורנים וכלה בכנסייה הרוסית – פארק החורשת מלא בפינות חמד המשמשות מפלט מהעיר הסואנת שסביבו. ואכן, לאחר מאבק שנמשך כמעט עשור, ב-2008 פורסמה תכנית האב לפארק החורשות, המכירה בערכים המגוונים שלו, ומייעדת חלקים רבים ממנו לשימור, לצד פיתוח אינטנסיבי לרווחת תושבי דרום העיר. לפני כמה שנים נחנך השלב הראשון של פיתוח הפארק, וכיום הוא מושך תושבים גם משכונות רחוקות יותר מסביבתו הקרובה.

 

אך המאבק לשימור הפארק לא נגמר במסמך המדיניות, מאחר שתכניות בניין עיר אושרו על חלקים ממנו, וכרסמו מהשטח שיישאר לציבור. בינואר 2015 פנתה אל קהילת ת"א-יפו והסביבה קבוצת תושבים משכונת קריית שלום בתל אביב-יפו, בחשש שהולכים לבנות על שטחי פארק החורשות הסמוך לשכונה. זאת, לאחר שנודע להם על כוונת העירייה לקדם תכנית בינוי על שטחי חורשת ההסתדרות בדרום הפארק.
 
מדובר בתכנית בינוי-פינוי שנועדה לתת מענה לכ-120 יחידות דיור ברחובות ליוויק ואופטושו, בקצה המזרחי של השכונה, בצמוד לנתיבי איילון. כתוצאה מהקירבה לנתיבי איילון ומעבודות שבוצעו בכביש המהיר לאורך השנים, ניזוקו הבניינים האלה, וב-2006 קרסה אחת הכניסות אליהם (עם שמונה דירות שהיו בה). לאחר כמה שנים שבהן דרשו התושבים פתרון למצבם, החלה העירייה לבחון תכנית לפיה ייהרסו המבנים הקיימים, ובמקומם ייבנו שלושה מבני מגורים חדשים בשטחי הפארק.

 

החברה להגנת הטבע, בשיתוף תושבי השכונה, התנגדה לחלופה הזו, הן מתוך הדאגה לפארק החורשות, והן מתוך דאגה לתושבים – שחלופת הבינוי על פארק רובעי הייתה לוקחת שנים רבות עד אישורה, כשהם במאבק נגד השעון מול נזק נוסף שעשוי להיגרם למבנים.

חשוב גם להזכיר, כי שטח הפארק שאותה ייעדה תחילה העירייה לתוכנית הבנייה לדיירי אופוטושו וליוויק, מיועד גם להפוך לשטח התארגנות לצורך העבודות על הרכבת הקלה בדרום העיר, שעליהן אחראית חברת נת"ע.

 

התוכנית שהוצגה בוועדה כוללת הקמת ששה בניינים, מתוכם שלושה בני 20 קומות, שיקומו בדופן של רחוב קיבוץ גלויות, ומאחוריהם יוקמו שלושה בניינים בני שש קומות. אופי וגובה הבניה עשוי להשתנות במהלך תהליך התכנון.

 

חברי הוועדה ציינו לטובה את ההחלטה, ואמרו כי היא חשובה בהשלכות החברתיות שלה על המרקם של השכונות הדרומיות, וכי יש חשיבות רבה בשמירת השטחים הפתוחים והירוקים שמשמשים את כל תושבי האזור.

 

ממלא יו"ר הוועדה, ראובן לדיאנסקי (מהפך ירוק בתל אביב), דרש שהתוכנית תוגש כבר תוך ששה חודשים, אך צוות התכנון הבהיר כי לא יצליח לעמוד במשימה תוך זמן קצר כל כך, וסוכם שזה ייקח בין 8 חודשים לשנה.

 

גליה חנוך-רועה, מנהלת קהילת תל אביב  יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע,  ועידן עמית, המתכנן הסביבתי בקהילת תל אביב יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע מוסרים: אנו מברכים על החלטת הוועדה היום. תושבי רחובות ליוויק ואופטושו מחכים לפתרון למצב שלהם כבר שנים, והפתרון הקודם שהוצע להם – בינוי על הפארק, היה לוקח הרבה יותר זמן לאישור. אנו שמחים שאנשי מינהל ההנדסה קשובים לרחשי הציבור ובחרו בחלופה האופטימלית המשמרת שטח ציבורי ירוק רחב הנותן מענה לכל השכונות בדרום תל-אביב. עם זאת, ראוי להזכיר שפארק החורשות עדיין לא מוגן לגמרי, ועוד קיימות בו פלישות קרקע, תכניות בניה נוספות ואתר התארגנות מתוכנן של הרכבת הקלה.
 


 צילום: עידן עמית