חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"ותיקים בסביבה" פועלים לקידום הקיימות בהרצליה

קבוצת גמלאים תושבי הרצליה השתתפה במיזם"ותיקים בסביבה", שבו שמעו המשתתפים הרצאות בנושאי סביבה וקיימות והחלו לפתח פרויקטים בעיר. המיזם הוא שותפות של החברה להגנת הטבע, ג'וינט ישראל, המשרד להגנת הסביבה ועיריית הרצליה.
"ותיקים בסביבה" פועלים לקידום הקיימות בהרצליה

לאורך שנת 2016, השתתפו כ-20 תושבים גמלאים מהעיר הרצליה במיזם "ותיקים בסביבה". הם שמעו הרצאות בנושאי סביבה וקיימות, סיירו באתרי טבע בהרצליה ובסביבתה, והחלו לפתח פרויקטים סביבתיים בעיר. מיזם "ותיקים בסביבה", הוא שיתוף פעולה בין החברה לגנת הטבע, ג'וינט ישראל, המשרד להגנת הסביבה ורשויות מקומיות, בהן הרצליה.

 

המשתתפים מקדמים 4 פרויקטים סביבתיים:

 

1. שימור תל מיכל: בדרום מערב הרצליה, צמוד למרינה, מתנשא רכס כורכר עשיר ומיוחד. האתר הוא בית גידול ים תיכוני, העשיר בערכי טבע מגוונים, ויש בו גם שרידים מתקופות שונות. כיום ניתן לבקר בו במצודה עתיקה. בין היתר, יש במקום גם שלולית חורף ש

הבנייה המסיבית לאורך קו החוף פגעה קשה בבתי הגידול הייחודיים לאזור, אך גם כיום ניתן לצפות בו במגוון של בעלי חיים וצמחים שאופייניים למקום. בין היתר, קיימת במקום בריכת חורף. בריכות חורף היו בעבר חלק בלתי נפרד מהנוף הארץ-ישראלי. בנייה, סלילת כבישים, עיבוד קרקע לחקלאות וזיהומים הביאו לצימצום של למעלה מ-90% משטחי בריכות החורף.
על פי התוכניות, בתל מיכל תיבנה בעתיד שכונת מגורים, ובכך יאבדו תושבי הרצליה אתר טבע עירוני יפה ומיוחד, לרבות בריכת החורף המיוחדת שיש בו, אתרי הקינון והעושר הביולוגי.

ב-5.11.2016, התקיים בתל מיכל סיור ללא תשלום, שבו השתתפו כ-60 אנשים, בהם מבוגרים וילדים. את הסיור הנחתה אחת מחברות הקבוצה, שלומית ליפשיץ, ולאורכו סיירו המשתתפים ברחבי התל ושמעו על הייחודיות שלו.

 

2. הקמת יער מאכל: ב-20.10.2016 התקיים טקס השקת חורשת המאכל בפארק הרצליה. מטרת החורשה היא לחקות מערכת
אקולוגית טבעית אשר נותנת תנובתה לכל החפץ בכך, תוך התאמת המינים לאקולוגיה המקומית. באירוע נטיעת ״עץ הפינה״ לחורשת
המאכל השתתפו כ-150 מתושבי העיר, שנהנו מהצגה בנושא מיחזור, משעת סיפור, ומסדנאות יצירה.

 

3. תכנון: על פי תוכנית המתאר של הרצליה, עד לשנת 2030 תוכפל אוכלוסיית העיר. תכנון זה, שלא נעשה תוך שיתוף הציבור, לא לקח בחשבון היבטים של תחבורה, טבע עירוני ושטחים פתוחים, התחדשות עירונית, תשתיות ועוד, והוא עלול להרע את איכות החיים בעיר. קבוצת התושבים לומדת את תוכנית המתאר ותוך התייעצות עם מומחים ותושבים פועלת להגשת התנגדויות לפני שתוגש התוכנית להפקדה בוועדות התכנון.

 

4. שדה התעופה: שדה התעופה של הרצליה טומן בחובו היסטוריה חשובה מקום המדינה, לצד עצים ותיקים ופינות חמד מיוחדות. על פי התוכניות, צפוי שדה התעופה להיהרס, ובמקומו תיבנה שכונת מגורים גדולה. קבוצת הפעילים פועלת לשימור השדה, על ערכי המורשת והטבע שלו. בין היתר, הם מקיימים סיורים במקום לתושבי השכונות הסמוכות.