חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחל שיח ובוסתן כיאט

  

פרטים על מסלול הטיול בקישור הזה

 

ואדי שיח הוא פלא חיפאי: לאורך שני ק"מ נפגוש בוסתן ובו בריכות מים ועצי פרי, מערה בעלת שתי קומות, אתר ארכיאולוגי חשוב, ולמרבה ההפתעה גם שני מעיינות השופעים מים רבים לאורך כל השנה - כל זה ממש באמצע עיר גדולה. השם "נחל שיח" הוא תרגום של "ואדי סיאח", ונובע מהמילה "לשוח", לטייל. כלומר – נחל טיול. ואכן, זהו אחד המסלולים המוכרים והאהובים ביותר בעיר
ניתן להתחיל את המסלול בשכונת כבאביר, ולרדת ב"שביל יפתח", הקרוי ע"ש יפתח שרייר, בן השכונה. השביל הולך מזרחה על גדת הוואדי, ונשקף ממנו נוף מרשים של הוואדי, העיר והים. בהגיענו אל מעלה הנחל נחצה את האפיק, נשנה כיוון ונרד עם השביל המסומן מערבה. אפשרות שניה היא מסלול קצר יותר שמתחיל במעלה הנחל ליד בית ספר יסודי הרצל.


שפני סלע בוואדי שיח.
צילום: צוות סקר תשתיות טבע עירוני של החברה להגנת הטבע


פעילות של הנהגת המש"צים של מחוז חיפה ב"שביל יפתח"

אלפי שנים של חיים בוואדי

 

לאחר הליכה של כחצי שעה בתוך החורש, הנוף נפתח. נמשיך ונגיע לעין-משוטטים – מעין הנובע מניקבה חצובה, לתוך בריכה. המים שופעים וקרירים גם בשיא הקיץ. שמו העברי של המעין ניתן לו לכבוד "אגודת המשוטטים", שהיתה חלוצת תרבות הטיולים בארץ, והוקמה בחיפה ב1916. בערבית קרוי המקום עין אל-פארג' ("מעין הישועה"), ולפי המסורת, הנביא אלישע שתה ממנו.
בדיוק מול המעין נמצאת "מערת קומותיים" – מערה בעלת שתי קומות שהתחתונה בהן נעולה בדלת ברזל. לפי המסורת הנוצרית, אליהו הנביא התגורר במערה. מסורת זו היא שהביאה את חברי המסדר הכרמליתי להקים את הכנסיה והמנזר הראשונים שלהם בוואדי שיח, במאה ה13. שביל קצר מהמעין, על הגדה הדרומית של הוואדי, מוביל אל שרידי הכנסיה והמנזר. הכניסה לאתר אסורה בשל החשש להתמוטטות מבנים. מרכז המסדר נמצא כיום בסטלה-מאריס.

 

המעיין שמשקה את הבוסתן

 

השביל המסומן ממשיך באפיק, לצד שני עצי תות גדולים ועל סלעי קירטון יפים ובהם עדשות צור. לאחר זמן קצר נגיע אל עין-שיח. מי המעין הצלולים עוברים דרך בריכת שכשוך קטנה וממשיכים במערכת של תעלות אל בוסתן כיאט. ליד הבוסתן עולה גרם מדרגות ארוך אל שכונת כבאביר, בה בולט לעין המסגד כפול-הצריחים של העדה האחמדית – זרם ייחודי בדת המוסלמית, שמרכזו במזרח התיכון נמצא בשכונה.

על גדות הוואדי צומח המין הנדיר חלבלוב השיח. זהו מין אנדמי – הוא גדל באזור המזרח התיכון אך ורק בוואדיות שיח ואזוב.

בוסתן כיאט נבנה בשנות ה-1930 על ידי משפחת כיאט החיפאית. הוא כולל בריכות, תעלות, ועצי פרי כגון רימון, תות, תאנה וקלמנטינה. בשנות ה-1970 המקום הועבר לידי עיריית חיפה, ומאז הוא עומד עזוב ומוזנח. “הקואליציה למען בוסתן כיאט", בה שותפה החברה להגנת הטבע, פועלת לתחזק את המקום, ולהביא את העירייה לקחת אחריות על הבוסתן.


רוחצים בבוסתן כיאט. צילום: דב קרייזל

 

 

 

תיאור המסלול באתר "טבע ונופים בישראל"
סרטון של ליאור גנץ

 


חורבות מנזר כרמליתי. צילום: יניב אלון


פעילות לשיקום שביל יפתח


מפנים חבית חלודה מהוואדי


סיור ללא תשלום של החברה להגנת הטבע בט"ו בשבט


עין משוטטים. צילום: מעין סלע


מדרגות מבוסתן כיאט לשכונת כבביר. צילום: יניב אלון