חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שביל סטלה מאריס

הדרכת מסלול בקישור הזה 


שביל סטלה-מאריס ("כוכב הים") הולך על ה"שפיץ" של הכרמל, במקום בו הכרמל יורד אל תוך הים, ומגיע עד החוף.
ייחודו בנוף המדהים הנשקף ממנו - כמעט לכל כיוון שנסתכל נראה את הים. מדרום ומצפון נשקף אלינו חוף הים התיכון עד למרחק. ממזרח - מפרץ חיפה ומעבר לו הרי הגליל (בימים של ראות טובה ניתן לראות עד ארובות תחנת הכוח בחדרה בדרום, עד ראש הנקרה בצפון ועד הר המירון בצפון-מזרח). ובמערב - הים התיכון משתרע רחוק מתחתינו לכל מלוא העין. ניתן לתכנן את הטיול כך שנחזור לנקודת ההתחלה בראש הכרמל בשעת השקיעה – ונזכה במראה מרהיב.

 


מטיילים ממרכז הצעירים בחיפה. צילום: יפעת זלוצקי

 


ארינמל

 

טבע, היסטוריה ודת בשביל אחד

נקודת הכניסה העליונה למסלול נמצאת במתחם סטלה-מאריס, העשיר בנקודות עניין היסטוריות ודתיות. הוא כולל את מנזר וכנסיית סטלה-מאריס של המסדר הכרמליתי (את תחילת ההיסטוריה של מסדר זה נפגוש בוואדי שיח). נקודות עניין נוספות באזור הן תצפית, המצבה לחיילי צבא נפוליאון, פסל מרים והמגדלור שבארמון הקיץ של הפאשה.
שביל קצר יוביל אותנו אל קפלת הלב הקדוש - מבנה לבן על רקע הים הכחול - שמשמשת להתבודדות נזירים. למרגלות הקפלה יש עוד שני מבנים נטושים מתקופת המנדט, שנועדו בזמנו לצרכי תצפית במהלך מלחמת העולם השנייה. ליד הקפלה וגם בדרך אליה ניתן לעצור לתצפית. לצערנו, האזור מלוכלך באשפה שהשאירו אחריהם מטיילים. אל תשאירו אחריכם זבל, ותוכלו לתרום לאתר בכך שגם תאספו חלק מהאשפה שבמקום.  

 “כרמל בים יבוא" (ירמיה מ'ו, י'ח)

 

לאחר הקפלה נמשיך ונרד במדרגות. חלק מהמדרגות חצובות בסלע. באחד הסלעים הגדולים, מימין לשביל, חצובים גם בור מים ומדרגות עתיקות. לאחר מכן השביל הולך בחורשת אורנים עד לסיומו במערת אליהו - בה לפי המסורת הסתתר אליהו הנביא בבורחו ממלכי ישראל. אליהו הנביא מקודש ליהדות, לאיסלם, לנצרות ולדת הדרוזית, והמוסלמים אף רואים בו את "הנביא הירוק", בשל כוחו להוריד גשמים. המעוניינים בכך יכולים להמשיך לאחר המערה, לחצות את מחלף אלנבי ולרדת לחוף הים של בת-גלים, בקצה המערבי של הטיילת, ליד תחנת הרכבל. רכס הכרמל, ממנו ירדנו, נמשך עוד כעשרה קילומטר - אבל מתחת לפני הים.

 

זן נדיר באמצע העירהצומח ברכס (שנמשך לאורך כביש סטלה-מאריס) כולל ריכוזי פריחה עונתיים של עריוני צהוב, רקפות, כלניות וציפורני חתול עבות. באתר נמצאו גם ריכוזים של הפרח דבורנית זהובה (מין נדיר) מחרוזת קשתית (נדיר מאוד, בסכנת הכחדה). בין בעלי-החיים נמצאה גם הלטאה חומט גמד, שעתידה בסכנה.

 

 

 

 


הקפלה. משמשת להתבודדות נזירים

 


הדרכה במפגש פעילים בטבע העירוני, יוני 2014

 

צילום עליון: יפעת זלוצקי. צילומים נוספים: יניב אלון, אלכסנדר אייל, החברה להגנת הטבע