חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ועכשיו...לקרב החשמונאים בקבלנים

הגדל

מכל הגבעות של מודיעין, דווקא גבעת התיתורה, הגבעה בעלת החשיבות הרבה ביותר מבחינה נופית, ארכיאולוגית ותיירותית, הפכה ליעד נחשק ליזמי נדל"ן בתמיכת משרד השיכון. לכבוד החנוכה אתם מוזמנים להכיר את המקום השוכן בלבה של מולדת החשמונאים.

על שתי גבעות צמודות בחלקה הצפוני של העיר מודיעין ומדרום לכביש 443 יושבת חורבת תיתורה, אשר מכונה על שם צורתה (תיתורה היא שולי המגבעת). בעבר ישב כאן הכפר הערבי אל-בורג', אך מסקרים וחפירות עולה שהאתר היה מיושב כבר בתקופה הכלכוליתית, לפני מעל ל- 5000 שנה והמשיך להיות מיושב לאורך מרבית התקופות.
בשנת 1992, עם תחילת העבודות לבניית העיר מודיעין, ביצעה רשות העתיקות חפירות בדיקה מצומצמות בשתי הגבעות ומיד התברר שגבעת תיתורה היא האתר הארכיאולוגי המרכזי באזור מודיעין כולו. כתוצאה מכך הודיעה הרשות למשרד השיכון כי לא תותר בנייה על גבעת תיתורה וכי היא תישאר האתר הארכיאולוגי המרכזי בעיר. גם בג"צ התערב וקבע שלא תותר בנייה בגבעה ללא אישור של רשות העתיקות.

אז מה יש כאן שגורם לאנשים רבים להתנגד לפגיעה בגבעה?
יש שילוב ייחודי של ריכוז גדול של אתרים עתיקים עם היסטוריה מרתקת, תצפית נוף מרהיבה, פרחי בר בשלל צבעים בחורף ובאביב ופוטנציאל תיירותי-חינוכי גדול. נתחיל עם הנוף- מגובה 315 מ' מעל פני הים זו אחת הנקודות הבודדות באזור מהן ניתן לראות ביום יפה את רוב מישור החוף, גבעות השפלה והרי ירושלים. בטווח הקרוב רואים את מה שמכונה "מולדת החשמונאים" - יער בן שמן, "קברות המכבים", הכפר אל-מידיה והישובים שילת, כפר רות, מכבים-רעות וכמובן העיר מודיעין הנפרשת למטה. נמשיך עם הצמחייה- עצי שיזף גדולים ורבי שנים ומרבדים של פרחי בר המכסים את הגבעות כל שנה בין ינואר לאפריל.

אבל החשיבות העיקרית של הגבעה נובעת ממעשי האדם כאן לאורך התקופות: טראסות חקלאיות קדומות משמרות את החקלאות הקדומה באזור ומשמשות אתר לטיולים. מחילות מסתור תת קרקעיות, רובן מימי מרד בר-כוכבא. כיום הן עדיין סגורות אך כשינוקו ויפתחו לקהל הן יהוו גורם משיכה מרתק לטיולי בתי-ספר ומשפחות, רק חצי שעה מגוש דן. עשרות בורות מים ( המכוסים כיום למען בטיחות הציבור), גתות ובתי בד ועוד מתקנים חקלאיים עתיקים המאפשרים לחזור לתמונת הנוף האנושי בימי קדם. מבצר צלבני שלקח את אבני הבניין ממבנים קדומים יותר, בין השאר מתקופת החשמונאים ונתן את שמו לכפר הערבי המאוחר- בורג' בערבית- מבצר.
וכמובן המורשת וההיסטוריה- על מיקומה המדויק של מודיעין החשמונאית ניטש ויכוח בין החוקרים, אך רבים מהם משערים שגבעת התיתורה היא המקום. מבלי להיכנס לפרטי הדיון, אין ספק שהגבעה עומדת בלב האזור בו חיו החשמונאים, אזור כפרי הרחוק מבחינה תרבותית מרחק רב מירושלים המתייוונת של תקופת טרום המרד.
ואפשר גם לדבר כאן על חשיבות הדרך הראשית של פעם לירושלים, הדרך מהשפלה למעלה בית חורון. וגם על הקרב שהתחולל בתש"ח לכיבוש הכפר אל-בורג' ועוד ועוד.

במקום לדבר הרבה ...
אתם מוזמנים להיכנס לרכב ולהגיע בנסיעה קצרה אל הגבעה שאם לא נאבק עליה היום חלקה יהפוך מחר לעוד שכונת מגורים סטנדרטית שבין בתיה מסתתרים כמה בורות מים ובתי בד.

בשל הגשם הצפוי נדחה הארוע לשבת הבאה  30.12. במקום ייערך  אירוע שמירת טבע גדול שמארגנים תושבי מודיעין, החברה להגנת הטבע ועיריית מודיעין.  סיורים ללא תשלום יצאו בין השעות 10:00-12:00 מצומת הרחובות עמק דותן וכליל החורש, מול "הולמס פלייס". הסיורים בני כשלוש שעות וכוללים תחנות הסבר והפעלה, מתאימים לכל המשפחה ללא עגלות. הסיורים מתאימים גם לשומרי שבת ממודיעין.

איך מגיעים: נוסעים מגוש דן מזרחה על כביש 1 לירושלים ויוצאים במחלף בן שמן לפי שילוט למודיעין לכביש 443, לא נכנסים לעיר בצומת שילת אלא בצומת הבא ימינה לכיוון רעות-מכבים, ובפנייה הראשונה שוב ימינה לרחוב עמק דותן.