חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אלפים השתתפו באירוע ט"ו בשבט בגבעות הדרומיות במודיעין

החברה להגנת הטבע: יש לשמור על הגבעות הדרומיות כמוקד פנאי ונופש וכאזור טבעי פתוח

פברואר 2010

כחמשת אלפים מטיילים השתתפו בשבת האחרונה בהפנינג פריחה ושמירת טבע שקיימו החברה להגנת הטבע ועיריית מודיעין סיור ללא תשלום בגבעות הדרומיות של מודיעין. האירוע נערך בשיתוף רשות הטבע והגנים ופרוייקט "יופי של ישראל", מיסודן של קרן שוסטרמן וקרן פראט.

למרות מזג אויר ההפכפך, האובך והרוחות החזקות, אלפי מטיילים מילאו את הגבעות. במסגרת האירוע הופעלו תחנות הסבר ומתחם בישולי שדה ויצירה בהדרכת חניכי ומדריכי חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע.

הגבעות הדרומיות במודיעין, הכוללות בין השאר את חירבת קנובה וחירבת בארית, הינן אזור רחב ידיים, המאפשר אפילו לצבאים להתקיים בו, דבר המלמד על היותם עדיין בית גידול נרחב דיו ובלתי מופר. ניתן למצוא בו מרבדי פריחה עונתית, שרידים ארכיאולוגיים ומתקני חקלאות, שרידי בוסתנים ובהם עצי שקד בפריחתם המרהיבה ותצפיות מרשימות לעבר עמק איילון, פארק קנדה והרי ירושלים שהם נופי ארץ ישראל במיטבם.
 
אירוע ט"ו בשבט בגבעות הדרומיות, המתקיים זו השנה ה-11, מביא אל מודיעין מטיילים מכל הארץ שהתאהבו בגבעות ומבינים את החשיבות של שמירה עליהם כשטח פתוח לטובת הציבור וכחלק מהמסדרון האקולוגי הארצי. הגבעות הדרומיות ממתגות את מודיעין כמקום איכותי שיש בו טבע רחב צמוד לבית.

ואולם, אזור הגבעות הדרומיות מיועד כ"אזור לתכנון בעתיד" בשלב ב' של תכנית המתאר למודיעין.

על מנת לאפשר שימור של מרחב פתוח זה, יש לבצע שינויים בתכנית המתאר, שימצאו חלופות לבינוי דווקא באזור הזה.

תכנונו של שלב ב' של העיר כבר החל וחשוב לעורר את הדיון הציבורי סביב עתידו של שטח זה. מדובר במהלך מורכב בו יש לשקול את צרכיו של הציבור לשטחים פתוחים ואיכותיים אשר הולכים ואוזלים במרכז הארץ, אל מול היקף השטחים הדרושים למגורים במרחב מודיעין.

החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים, דורשות שינוי ייעוד של כל מתחם הגבעות הדרומיות וגבעת שר לשטח פתוח ומוגן, לטובת הטבע והתושבים ומאחוריהם עומדים כל אותם אלפי אנשים שבאו בשבת להצביע ברגליים למען שימור שטח זה.