חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ט"ו בשבט: הפנינג בגבעות הדרומיות במודיעין

11/01/2011

בואו בשבת 22 בינואר 2011, לטיול שהפך כבר למסורת, זו השנה ה- 12, והצביעו ברגליים בעד שימור הגבעות כשטח פתוח ציבורי! 
הגבעות הדרומיות נמצאות מדרום לרעות ולשכונת בוכמן, ומהוות משאב נוף וטבע נדיר. משרד הבינוי והשיכון מתכנן  לייעד את השטח לבניה בשלב ב' של בניית מודיעין.

 

 

העיר מודיעין הוקמה כעיר חדישה ומודרנית, הממוקמת בלב שטח עשיר בערכי טבע ומורשת. מאחר ומדובר היה בעיר חדשה, מתכנני מודיעין ומוסדות התכנון לא הטמיעו בתכניות בעבר את רצונותיהם והעדפותיהם של התושבים. כיום, לקראת קידום התוכניות לבניית שלב ב' של מודיעין והרחבת העיר, המצב שונה לחלוטין.

מודיעין מונה כ-70,000 תושבים שמגלים עניין רב בנושאים סביבתיים הנוגעים לעתיד השטחים העומדים בפני פיתוח בתוך העיר ובשוליה. ברור כי עתיד העיר אינו יכול להיקבע על פי תוכניות שנעשו בעבר, ללא כל שיתוף ציבור. ישנה חשיבות גדולה ביותר כי קולו של הציבור יישמע וישפיע על עתידה של העיר בשורה ארוכה של נושאים הנוגעים לאיכות החיים והסביבה בתוך המרקם העירוני ובשטחים הפתוחים המקיפים את העיר והמשולבים בתוכה.

אם הרחבת העיר תימשך כמתוכנן, לא יתאפשר כמעט מרחב רציף טבעי ופתוח אשר אינו קטוע ומופר על-ידי המולת כבישים סמוכים או בינוי למגורים ותעסוקה. מרחב טבעי ופתוח ללא מטרדים, הינו צורך בסיסי הן לתושבי מודיעין והן לתושבי אזור המרכז כולו, אשר הולך ומצטופף. לשטח, המשמש כחלק מהמסדרון האקולוגי הארצי, ישנה חשיבות עצומה.

הגבעות הדרומיות במודיעין, הינן אזור רחב ידיים, המאפשר לעשרות מינים של ציפורים ובעלי חיים להתקיים בו. בגבעות ניתן למצוא מרבדי פריחה עונתית, שרידים ארכיאולוגיים ומתקני חקלאות, שרידי בוסתנים ובהם עצי שקד בפריחתם המרהיבה ותצפיות מרשימות לעבר עמק איילון, פארק קנדה והרי ירושלים שהם נופי ארץ ישראל במיטבם. בידי תושבי העיר מודיעין ומנהיגיה הופקד נכס יקר ערך, ועליהם לשמרו.

משרד השיכון מתכנן במסגרת תוכנית המתאר של העיר, לבנות את שטח הגבעות הדרומיות, כחלק משלב ב' של העיר.

לפני שנתיים התקבלו שתי החלטות חשובות בעניין הגבעות הדרומיות במוסדות התכנון של המדינה:  הועדה המחוזית לתכנון ובנייה הודיעה כי תבחן את כיווני הפיתוח של העיר לאור ערכיות השטחים העצומה בשטחים המיועדים לפיתוח עתידי בעיר מודיעין בשלב ב' ורגישותם בצד הדרומי לעומת השטחים שבצפון העיר.

המועצה הארצית לתכנון ובניה דרשה ממנהל התכנון, במהלך דיון בעניין באפריל שעבר, כי במסגרת הליך המעקב ובקרה של תוכנית המתאר הארצית תמ"א/ 35, תיבחן גם פריסת היישוב העתידית בשימת לב לערכי הנוף, המורשת והטבע שבשטחי הפיתוח שיוצעו לטובת תושבי העיר מודיעין ומבקריה.

הפנינג ט"ו בשבט בגבעות הדרומיות
 
הציבור מוזמן! הפעילות ללא תשלום
שבת 22.1 2010 I בין השעות 12:00-10:00, האירוע יימשך עד לשעות הצהריים המאוחרות

אירוע חגיגי בגבעות הדרומיות במודיעין שכולו טבע ופריחה. על הגבעות מרחפת סכנת הרס לצורך בניית שכונות חדשות והרחבת העיר. לאורך מסלול ההליכה הפורח יוצבו תחנות הפעלה ויצירה, דוכני מידע, ויתקיימו הופעות לכל המשפחה. בשיתוף קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים.


נקודת מפגש:
הגבעות הדרומית של מודיעין.
הגעה על פי השילוט מצומת מכבים ומכביש 431


במקרה של מזג אוויר גשום הסיור יידחה בשבועיים. 

החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים, דורשות שינוי ייעוד של כל מתחם הגבעות הדרומיות וגבעת שר לשטח פתוח ומוגן, לטובת הטבע והתושבים. זאת במסגרת פתיחת תוכנית המתאר של העיר לתכנון מחודש של מרחב מודיעין, תוך שיתוף הציבור והטמעת עקרונות תמ"א 35 ותוכנית אב נחל איילון בתוכנית החדשה.