חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה אנחנו עושים כדי להגן על הצבאים

 

עופר בעמק הצבאים. צילום: עמיר בלבן. 

 

  

החברה להגנת הטבע שמה לה ליעד מרכזי את שימור הצבי הישראלי מפני הכחדה ועושה זאת בכלים מגוונים:

 

השתתפות בספירות

מספר פעמים בשנה אנחנו , יחד עם מתנדבים ברחבי הארץ, משתתפים בספירות צבאים שרשות הטבע והגנים מבצעת, כדי לצבור מידע על אוכלוסיות הצבאים. תוצאות הספירה מתורגמות למגמות ולשערוך האוכלוסייה הכוללת בארץ.


"ראיתי צבי" –  כלי דיווח אונליין לציבור

בסוף שנת 2017 פיתחנו את הכלי "ראיתי צבי", שבאמצעותו כל אחד יכול לדווח באופן יומיומי על צבאים שראה בשטח. הכלי הזה מסייע מאוד לאתר אוכלוסיות של צבאים שאין להם מסגרת קבועה של ניטור ופיקוח.
עד היום (נכון ליוי 2019) קיבלנו באמצעותו 560 דיווחים עם מיקומים מדויקים, שבהם נספרו 2200 צבאים. דווחו גם עשרות מפגעים וסיכונים לצבאים כמו גדרות, כלבים משוטטים ואפילו סימנים לציד פעיל. הדיווחים האלה מאוד עוזרים לנו לאמוד את היקף הסיכון בכל תוואי שטח, להבין איפה יש שטחים כלואים שמהם הצבאים לא יכולים לצאת, ולגבש פתרונות.
לכל המידע על הכלי ואיך משתמשים בו היכנסו לכאן
 

מניעת חסימה של מעברים - "מסדרונות אקולוגיים" לצבאים

כדי שהצבאים יוכלו לעבור ממקום למקום הם זקוקים למסדרון האקולוגי שמחבר בין שטחים פתוחים ויוצר רצף ביניהם, ללא גדרות, בנייה ופיתוח או ייעור בשטח של המסדרון.
כשאנחנו מזהים שטחים כאלה, בהם מתוכננת בנייה, רכזי שמירת הטבע שלנו פועלים מול ועדות התכנון והשלטון המקומי במטרה למצוא פתרונות חלופיים, אותם מציעים המתכננים שלנו. לדוגמה:

 

מצפה נפתוח בירושלים - סמוך לשכונת רמות חיים עשרות צבאים ממש בשכנות לתושבים. מתוכננת שם שכונה חדשה ומערכת כבישים בלב אזור המחייה של הצבאים. מאבק ארוך שנים של תושבי רמות בשיתוף החברה להגנת הטבע , קק"ל ואפילו עיריית ירושלים מצליח עד כמה לבלום את קידום התכנית. אבל נדרש מאבקש נוסף כדי לקבע את מצפה נפתוח כתחום פארק עירוני , כדי להבטיח את עתיד הצבאים בו.

 

הגבעות הדרומיות במודיעין חשובות הן כאזור מחיה לצבאים והן כמסדרון אקולוגי ארצי. החברה להגנת הטבע נאבקת להכרה בערך הגבעות, שימורן ושמירת המסדרון האקולוגי אל מול תכניות פיתוח.

 

ביער הסתדרות המורים ליד הר אדר - נבנה מאגר מים ענק ונצרת שמוטמנת באדמה. האזור הכרחי לשימור כמסדרון אקולוגי פתוח עבור כל הצבאים החיים בצפון מערב ירושלים, ואנחנו נאבקים כדי להבטיח את הישארותו פתוח גם במהלך העבודות.

 

העיר אלעד רוצה לגדול, השאלה היא לאן. אנחנו נאבקים למען חלופות להרחבת גבולות העיר שלא לכיוון מזרח - אזור קריטי לשימור הצבאים במרחב כולו.

 

הצטרפו אלינו למאבקים נוספים שקורים בימים אלו למען הצבאים ואנחנו צריכים בהם את תמיכת הציבור.


קידום מעברים עיליים מעל כבישים 

 

אנחנו תומכים ומסייעים לקדם בנייה של מעברים עיליים מעל כבישים בכל תכנית אפשרית, לדוגמה מעברים שנבנו מעל כביש 1, כביש 6, כביש 70 ועוד.

כדי לזהות מקומות מועדים לפורענות – כבישים ללא מעברים לבעלי החיים, פיתחנו בשיתוף עם WAZE אזור דיווח ב-WAZE על חיות דרוסות וכך אנחנו מזהים היכן לטפל במעברים בכבישים מול הרשויות.

נתקלתם בחיה דרוסה על הכביש או בצד הדרך? דווחו לנו בווייז, למידע נוסף היכנסו לכאן


פתרונות לשטחים כלואים של צבאים 
הדיווחים שמתקבלים במערכת "ראיתי צבי" תומכים במחקרים של רשות הטבע והגנים, המראים שכמעט שליש מהצבאים באזור המרכז כלואים בגלל כבישים, גדרות ויישובים. לכן בעיקר באזור המרכז וירושלים אנחנו עובדים מול הרשות האחראית למציאת פתרונות כמו הסדרת השטח כדי להגן על הצבאים, עבודה קהילתית ועוד.


עמק הצבאים בירושלים, למשל הוא דוגמה לשיתוף פעולה עם התושבים במהלכו הוקם פארק מיוחד לצבאים, שאפילו זכה לאחרונה בפרס על אדריכלות נוף. אנחנו מזמינים אתכם לבקר בו ולקרוא עוד כאן.

נחל זמרי הוא שטח כלוא נוסף של צבאים בירושלים שנמצא בלב שכונת פסגת זאב. עיריית ירושלים מקדמת שם תכנון פארק חדש שמטרתו להגן על הצבאים ואנחנו שם כדי לסייע לשימור המקום הראוי להם.  

 

הפחתת פסולת שמושכת טורפי צבאים
ככל שביישובים יש יותר פסולת זמינה לבעלי חיים שטורפים צבאים כמו תנים, שועלים וחזירי בר, כך הצבאים באזור הסמוך נמצאים יותר בסכנה. אנחנו פועלים מול העיריות והמועצות כדי להפחית את הפסולת: מלווים עבודות של הטמנת פחי אשפה במרחב הציבורי ועוסקים בחינוך ובהסברה גם לתושבים ולמטיילים שלנו – גם השארת זבל אורגני בשטח מושכת לשם טורפים.