חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מודיעיו חושבת עתיד

21 בנובמבר 2007

בשבוע שעבר ערכנו ערב ציבורי בו חשפנו חלק מתוצאות הסקר שערכו הגופים הירוקים (החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים) במרחב מודיעין בחצי שנה האחרונה. בהמשך הערב צפינו בסרטון טבע קצר על הגבעות הדרומיות- צולם ע"י עמיר בלבן, ראינו מצגת בנושא תכנון העיר וסרט בו רואיינו תושבים לגבי נושאים מחיי היום יום שלהם בעיר, הסרט צולם ונערך ע"י רז שטרק, מד"צ בחוגי הסיירות ותושב העיר.

לחצו לצפייה בממצאי סקר נוף סובב מודיעין, נובמבר 2007. הסרט תושבים מדברים יועלה בקרוב על האתר
 
בהמשך הערב תיכננו לדון בקבוצות בנושאים שעל הפרק אולם הקהל ביקש לחלוק את הרשמים והרצונות ברב-שיח והתנהל דיון סוער. השתתפות כזו היא הדרך שלנו להשפיע על עתידנו בעיר.למעשה התחלנו בתהליך ראשוני של גיבוש דמותה של העיר מודיעין בעתיד, באמצעות שיח ציבורי פתוח.

כמובן שתהליך של שיתוף הציבור הוא תהליך מורכב הדורש זמן ומשאבים. בפגישה שהתקיימה השבוע בעירייה הוסכם כי החברה להגנת הטבע תהיה שותפה בגיבוש סקר שביעות רצון ולקחים מציבור התושבים שהעירייה עתידה לקיים בקרוב. 

דיון בועדה המחוזית

בשבוע הבא (26 בנובמבר 2007) יתקיים במוסדות התכנון דיון עקרוני ראשון מזה עשור בנושא הרחבת העיר מודיעין. הגופים הירוקים (החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים) יצאו השבוע בקריאה משותפת לשמר את הגבעות הדרומיות. משרד השיכון קבע כי הוא מתכנן לבנות כ 7500 יחידות דיור בגבעות הדרומיות.

מהי עמדת עיריית מודיעין? שלושת הגופים המיוצגים במועצה הארצית לתכנון ובניה, ואמונים על שמירת הטבע והשטחים הפתוחים בארץ ישראל, יצאו כתוצאה ממסקנות הסקר בצעד לא שגרתי, במכתב משותף ובו קראו למקבלי ההחלטות, ובהם ראש העירייה, לשמר את הגבעות הדרומיות כשטח פתוח.

עיריית מודיעין טרם קבעה עמדתה בנושא הרחבת העיר, למרות שהדיון בנושא הרחבת העיר היה אמור להתקיים בחודש יוני ונדחה, לבקשת העירייה, בחצי שנה. הדיון בשבוע הבא יעסוק בהשפעת אכלוס העיר מודיעין על הערים הסמוכות לה, ובמסגרתו תמליץ הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בפני המועצה הארצית על יעד האוכלוסיה החדש לעיר.

החברה להגנת הטבע סבורה שעל עיריית מודיעין מוטלת חובה ציבורית להשפיע כבר בדיון זה על עתיד השטחים הערכיים בדרום העיר – ולהצטרף לקריאת הגופים הירוקים לשמר אותם.תוצאות ראשוניות של סקר הסביבה שערכו הירוקים הוגשו השבוע בפגישה גם לראש העירייה ולצוותו, על מנת שישמשו להם ככלי מקצועי לקבלת ההחלטה.

מכיוון שלאחר שיקבע יעד אוכלוסיה חדש לעיר יוכל משרד השיכון להגיש תכניות מתאר לשכונות בגבעות הדרומיות, אין מנוס מלהשפיע בדיון הקרוב על השטח הדרומי – ולא לחכות לעתיד. חשוב לציין שרק לפני חודש חנכנו שביל הליכה חדש בגבעות הדרומיות – לשימוש תושבי העיר.

לצפייה במצגת מודיעין לאן?