חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תכנון מודיעין יתחשב בטבע

הוועדה המחוזית קיבלה את עמדת החברה להגנת הטבע ותתמוך בהמשך פיתוח העיר מודיעין, באופן שיתחשב בערכי הטבע והנוף

אריאלה ריקס

ינואר 2008

לאחרונה מסרה הוועדה המחוזית מחוז מרכז את החלטתה לגבי המשך התכנון של העיר מודיעין. במהלך החודשים האחרונים נאבקה החברה להגנת הטבע בשיתוף הארגונים הסביבתיים האחרים למען חשיבה מחודשת על פיתוח שלב ב' של העיר מתוך מחשבה הן על האנשים והן על השטח הפתוח ובעלי החיים. בהחלטתה אימצה הוועדה המחוזית את הקו שהובילה החברה להגנת הטבע – יש להמשיך לפתח את מודיעין, אך לעשות זאת בצורה מושכלת:

לבחון את שלביות הפיתוח ואת העלאת הצפיפות: "הועדה סבורה כי על המועצה הארצית לבחון את גודל אוכלוסיית העיר מודיעין מעבר ל- 120,000 נפש בשלב א' ביחס למדיניות תמ"א 35 – תוספת אוכלוסיה באזור המרכז, הצפיפויות הנדרשות לניצול יעיל של הקרקע לפיתוח במחוז מרכז וערכיות השטחים העצומה בשטחים המיועדים לפיתוח עתידי בעיר מודיעין בשלב ב'." (ציטוט מהחלטת הוועדה)

בכל מקרה, החלטת הוועדה קובעת כי לאחר אישור יעד אוכלוסיה לשלב הרחבת העיר יתקיים דיון נוסף, בו אופי הפיתוח ידון בהתחשב בסביבה. זהו אקט יוצא דופן בו הוועדה המחוזית מחזירה את הדיון אליה לאחר המועצה הארצית ומראה על חשיבות הנושא.

"לאחר הכרעת המועצה הארצית בעניין גודלה של העיר מודיעין, תדון הוועדה המחוזית בכיווני הפיתוח העתידיים של מודיעין בהתחשב בהיקף האוכלוסייה שיקבע במועצה הארצית ונתוני הסביבה והנוף אשר מאפיינים את את שטחי התכנון לעתיד בעיר." (ציטוט מהחלטת הוועדה)

החלטת הוועדה גם מוכיחה כי שלב הרחבת העיר הוא אולי רחוק במימושו, אך הדיונים המתקיימים היום הם קריטיים לעיצוב דמות העיר בעתיד. החברה להגנת הטבע היתה הראשונה שיזמה דיון ציבורי פתוח בנושא, ואף יצרה כלי מקצועי לשימוש הציבור ומקבלי ההחלטות – סקר ערכי טבע ונוף "סובב מודיעין", בשיתוף עם קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים. הוועדה המחוזית יצקה בסיס חשוב להגנה על שטח הגבעות הדרומיות ולהמשך פיתוח של מודיעין באופן סביבתי. הוועדה רמזה בהחלטתה כי כיוון הפיתוח הראוי לעיר הוא צפון-מערבה ולא דרומה.

"הועדה לאחר שעיינה בממצאי יחידת הסקרים של מכון דש"א אשר הוצג בפניה ובכללם נתוני המסדרון האקולוגי של מדינת ישראל מצפון לדרום, מצאה כי שטחי העתודה לתכנון העיר מצפון לעיר רגיש פחות באופן יחסי משטחי העתודה בדרום העיר והיא תביא בחשבון ממצא זה במסגרת שיקוליה בשלבי התכנון הבאים במודיעין." (ציטוט מהחלטת הוועדה)

עתה, לפני הדיון במועצה הארצית לתכנון ובניה, חשוב שציבור התושבים יפעל לעגן את שימור הגבעות הדרומיות ולבסס את החלטת הוועדה המחוזית לפיתוח מושכל של העיר. יש לקוות כי עיריית מודיעין, שלא הציגה עמדה בדיון בוועדה המחוזית, תתעשת ותוביל את שומרי הגבעות הדרומיות.

שלב א' של העיר מודיעין מיועד כיום למאה ועשרים אלף תושבים. כל כמות מעל לכמות זו דרושה אישור של הוועדה המחוזית והמועצה הארצית. החברה להגנת הטבע בעד המשך הפיתוח של העיר, אולם השאלה העיקרית היא האם צריך לפתח את כל השטח המיועד לאיתור מגורים בעתיד בתוכנית המתאר של העיר או לשמור על חלקים ממנו כשטח טבעי להנאת התושבים?

השטח המיועד לשלב ב' של העיר נחלק לשתיים: מתחם צפוני- המצוי בין השכונות של היום לבין אזור התעסוקה (ליגד סנטר) ומתחם דרומי- מדרום לשכונת בוכמן דרום, בואכה עמק איילון. בתכנית המקורית של משרד השיכון, מודיעין אמורה היתה להגיע לכ-250,000 תושבים. היום לאור מגמות הפיתוח, מעריך משרד השיכון שיהיו ביקושים לכ-180,000 תושבים בעיר. מכאן עולה השאלה: למה להשתמש ולהחריב את כל השטח?

המתחם הצפוני כלוא בין אזורים בנויים, קיימות בו כבר תשתיות נרחבות וכבישים. האזור קרוב יחסית למרכז העיר של היום ולאזור התעסוקה. המתחם הדרומי הוא מתחם של גבעות נישאות, נופים מרהיבים לעמק איילון ולמורשת ההיסטורית בארצנו, צמחים ובעלי חיים המחוברים באמצעותו אל מסדרון אקולוגי ארצי, שהוא שטח המעבר המאפשר את החיבור בין האזורים הטבעיים השונים בכל רחבי הארץ. במתחם זה אין עדיין תשתיות כלשהן והוא מרוחק ממרכז העיר, מאזור התעסוקה וממוקדי התחבורה הציבורית.

אנו טוענים כי ניתן לתכנן את החלק השני של העיר כך שיהיה נוח ומתאים לחיי התושבים וגם לשמור על השטח הפתוח.
במהלך ישיבת הועדה המחוזית, הוצג סקר שטחים פתוחים שנערך בחודשים האחרונים על-ידי מכון ד"שא (דמותה של ארץ), החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים. בסקר נמצא כי ערכיות שטחי הגבעות הדרומיות היא גבוהה ביותר ופגיעה בהן תגרום לקונפליקט הגדול ביותר בין שימור לפיתוח במרחב שלנו.

אנו פונים אל נבחרי הציבור של העיר, לקראת הדיון הצפוי במועצה הארצית, לקיים הליך חשיבה מסודר על רצונות העיר ותושביה בשאלה כיצד תיראה העיר בעתיד, שיכלול סקר תושבים, כפי שהובטח לנו על-ידי העירייה, קיום קבוצות שיתוף ציבור וחשיבה ממוקדות בנושאים שונים והפעלת הוועדה לתכנון אסטרטגי.

הטיעון שהושמע פעמים רבות לאחרונה, בכך שמדובר במשהו שיקרה בעוד חמש עשרה שנה הוא נכון, אך התכנון של העיר מודיעין החל לפני עשרים וחמש שנה. בתחום התכנון, בניגוד אולי לנושאים אחרים במדינת ישראל תהליך החשיבה וההחלטות מתקבלות הרבה לפני תחילת הביצוע בשטח ולכן אם ברצוננו להשפיע על עתיד העיר, זהו הזמן!

בואו נשמור כולנו על השטח הזה לטובתנו ולטובת ילדינו ונזכור כי בשטח פתוח ניתן לעשות כל שינוי, שטח בנוי, לא ניתן להחזיר למצבו הטבעי לעולם.

אריאלה ריקס היא מנהלת קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין.